Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea în contaminare și în cazurile severe?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Christophe » 15/09/21, 00:33

Hihi...snopiul nu mai este de folos in caz de moarte cerebrala! : Lol: : Lol:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de ABC2019 » 15/09/21, 06:50

Christophe a scris:Băieții amuzanți au ceva de adăugat? Da, funcționează la peste 60 de ani care ar fi murit oricum fără covid? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

uh... cum sa spui asta, mortalitatea in exces este mai ales la cei peste 60 de ani asa ca acolo trebuie sa functioneze dimpotriva!

calculul de ansamblu al eficacitatii asupra populatiei nu mai are sens cand populatiile vaccinate si nevaccinate nu au acelasi risc de deces, cred ca am spus-o de cel putin 5 ori...

De exemplu (teoretic chiar dacă unii încă nu înțeleg ce este un exemplu teoretic), dacă doar jumătatea mai în vârstă a populației (peste mediană) ar fi probabil să moară și am fi vaccinat doar această jumătate superioară, am avea 50 de persoane. % vaccinat in populatie. Dar chiar dacă vaccinul ar fi eficient în proporție de 90%, am avea totuși 10% din decese, încă la populația mai în vârstă. Deci 100% dintre decese ar fi oameni vaccinați, deși reprezintă doar 50% din populație... un calcul „idiot” ar concluziona că vaccinul este cel care provoacă decesele, deși protejează 90%!

dacă comparăm persoanele vaccinate cu cele nevaccinate, trebuie să facem acest lucru cu populații cât mai asemănătoare pe alte criterii, în special pentru riscul de deces fără vaccinare. Altfel denaturează totul.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16086
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5231

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Remundo » 15/09/21, 08:43

dar cifrele sunt detaliate aici pentru cei peste 60 de ani și, de asemenea, reduse la 100000 de persoane peste 60 de ani în funcție de tipul de stare de vaccinare

Imagine

Vedem că cei vaccinați au doar 161.5/51.71 = de 3,12 ori mai puține decese.

Pe de altă parte, boosturile se descurcă foarte bine (factorul 16). Cu toate acestea, cocktailurile de vaccin sunt potențial periculoase și pentru efectele lor secundare complet necunoscute.
1 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Christophe » 15/09/21, 08:44

ABC2019 a scris:
Christophe a scris:Băieții amuzanți au ceva de adăugat? Da, funcționează la peste 60 de ani care ar fi murit oricum fără covid? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

uh... cum sa spui asta, mortalitatea in exces este mai ales la cei peste 60 de ani asa ca acolo trebuie sa functioneze dimpotriva!

calculul de ansamblu al eficacitatii asupra populatiei nu mai are sens cand populatiile vaccinate si nevaccinate nu au acelasi risc de deces, cred ca am spus-o de cel putin 5 ori...

De exemplu (teoretic chiar dacă unii încă nu înțeleg ce este un exemplu teoretic), dacă doar jumătatea mai în vârstă a populației (peste mediană) ar fi probabil să moară și am fi vaccinat doar această jumătate superioară, am avea 50 de persoane. % vaccinat in populatie. Dar chiar dacă vaccinul ar fi eficient în proporție de 90%, am avea totuși 10% din decese, încă la populația mai în vârstă. Deci 100% dintre decese ar fi oameni vaccinați, deși reprezintă doar 50% din populație... un calcul „idiot” ar concluziona că vaccinul este cel care provoacă decesele, deși protejează 90%!

dacă comparăm persoanele vaccinate cu cele nevaccinate, trebuie să facem acest lucru cu populații cât mai asemănătoare pe alte criterii, în special pentru riscul de deces fără vaccinare. Altfel denaturează totul.


Marea scuză !! Ciudat de celelalte vaccinuri, nu am îndrăznit niciodată să spunem așa tâmpenie!
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Christophe » 15/09/21, 08:46

Remundo a scris:Pe de altă parte, boosturile merg foarte bine. Dar cocktailurile de vaccin sunt potențial periculoase și pentru efectele lor secundare complet necunoscute.


Asta pentru cei peste 60 de ani și aș putea face același sofism provax inversat ca celălalt amuzant de la ABCbienlevaccinvatousnoussaveversamesicfo: persoanele peste 60 de ani își vor asuma mai puține riscuri și mai multe măsuri de precauție, începând cu mai puține interacțiuni sociale!

Mai rar mergem în cluburi la 70 decât la 25!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16086
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5231

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Remundo » 15/09/21, 08:47

este o frenezie de piruete. Întotdeauna găsește un factor confuz pentru a-și justifica enormitățile.
0 x
Imagine
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Ahmed » 15/09/21, 12:07

ChristopheTu scrie:
Mai rar mergem în cluburi la 70 decât la 25!

Depinde ce fel de cutie... : Hopa:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16086
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5231

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Remundo » 15/09/21, 12:13

pentru cei care bat în lemn : Mrgreen:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Christophe » 15/09/21, 12:25

Ahmed a scris:ChristopheTu scrie:
Mai rar mergem în cluburi la 70 decât la 25!

Depinde ce fel de cutie... : Hopa:


Rooooh domnule Ahmed! Credeam că ești mai puțin obraznic decât atât!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14911
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de GuyGadeboisTheBack » 15/09/21, 12:35

Remundo a scris:este o frenezie de piruete. Întotdeauna găsește un factor confuz pentru a-și justifica enormitățile.

Este aproape moartea creierului... : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 224