Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea în contaminare și în cazurile severe?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de ABC2019 » 23/09/21, 19:12

Robob a scris:
ABC2019 a scris:dimpotrivă, mi se pare că sunt unul dintre puținii care încearcă să răspund la JOGGER, chiar și atunci când răspunsurile lor sunt de rea-credință absolută ... în orice caz, când am decis să răspund doar la postările lor destul de interesante pentru că au fost citat de altcineva (cu rare excepții, despre care am regretat aproape întotdeauna că răspunsurile lor erau nule), ei bine, mi-am redus cantitatea de postări : Mrgreen: .

Personal, cearta cu tine este constructivă.
În încercările mele de a înțelege subiectul feedback-ului care îmi permite să mă îndoiesc și, prin urmare, să fiu obligat să-mi consolidez convingerile.
De exemplu, pentru Slovenia ai absolut dreptate: este un bun exemplu de vârf al deceselor fără vaccinare.
Cu toate acestea, sunteți foarte departe de a mă fi convins că cifrele israeliene nu sunt ascunse.

Pe de altă parte, dacă ai putea evita calificările ca JOGGER împotriva mea ... Alerg între 40 și 60 km pe săptămână, așa că joggingul este un pic enervant.

ah dar te asigur, nu esti plasat in JOGGER (R-ul era Reinoso), in plus nu esti in ignoratul meu si iti raspund normal! chiar dacă nu sunt întotdeauna de acord cu calculele tale și vorbim puțin „bărbătesc”, nu ești deloc în stilul pe care l-am descris pentru JOGGER, care corespunde doar a face provocări, fără nicio justificare rațională, și prin simplu insultându-și interlocutorii: faci eforturi la argumentare, te uiți la date și de aceea putem discuta cu tine.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de GuyGadeboisTheBack » 23/09/21, 19:16

ABC2019 a scris:ah dar te linistesc, nu esti plasat in JOGGER (R-ul era Reinoso), in plus nu esti in ignoratul meu si iti voi raspunde normal!

Ah, dar știi că TUTUROR ÎN PASĂ cine pui aici sau colo, criteriile tale de judecată, pe cine ignori sau nu, cui îi dai puncte bune sau nu, cui îi răspunzi sau nu!!!! (Țineți acest melooooo cât timp TOATE calculele lui sunt greșite!!!!) : Roll:
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de ABC2019 » 23/09/21, 19:17

Robob a scris:Am pus o bucată înapoi în bouzin:

Cazurile grave ale tabloului de bord Israel: peste vârsta de 60 de ani, luăm ultima cifră a novaxului. Nu este complicat, există 250 de cazuri grave timp de o săptămână.
Revin la micile mele calcule:
Dacă avem 250 de cazuri severe cu 90% din peste 60 de persoane vaccinate, atunci fără vaccin, am avea 2500 de cazuri grave. Suntem de acord ?? da bine continui:
Israelul are 9 milioane de locuitori, Franța 67, sau de 7.4 ori mai mult.
Comparativ cu Franța, cele 2500 de cazuri grave din Israel ar constitui 18 în Franța.
Numărul maxim de persoane din snopi era de aproximativ 7000 în aprilie 2020.
Fără vaccin, chiar acum, Israelul ar fi de peste 2.5 ori maxima noastră absolută! La naiba, Delta este un hit fără vaccin! noroc că avem vaccinul atunci!
Imagine

în martie 2020, s-a dublat la fiecare 3-4 zile în Franța. Dacă doar am fi așteptat încă o săptămână înainte de a închide, am fi putut ajunge la această valoare - tocmai perspectiva de a depăși 10 de snopi a fost cea care a speriat guvernul și l-a determinat la izolare.

Așa ți-am spus, valoarea maximă nu depinde de contagiozitate, depinde de momentul în care reacționezi pentru a rupe creșterea exponențială. Israelul a permis ca epidemia să circule printre cei nevaccinați tocmai pentru că și-a permis să facă acest lucru, având în vedere reprezentarea lor scăzută în populație. Dar dacă toată lumea ar fi fost nevaccinată, cel mai probabil ar fi reacționat mai greu și mai devreme.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de sicetaitsimple » 23/09/21, 19:32

Robob a scris:Deci, acolo dați rezultatele pe care le contest.


Pentru a completa graficul postat de ABC2019, un articol:
https://www.haaretz.com/israel-news/isr ... 1.10208784

Contesti cifrele, dar în afară de degetul ud, ai puține argumente.
Deocamdată, prefer să cred cifrele oficiale israeliene decât speculațiile tale.
Dernière édition alin sicetaitsimple 23 / 09 / 21, 19: 50, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de GuyGadeboisTheBack » 23/09/21, 19:35

„dacă” „dacă”... tot ficțiune.
0 x
Robob
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 903
Înregistrare: 12/04/13, 14:28
x 1240

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Robob » 23/09/21, 20:01

ABC2019 a scris:
Robob a scris:Am pus o bucată înapoi în bouzin:

Cazurile grave ale tabloului de bord Israel: peste vârsta de 60 de ani, luăm ultima cifră a novaxului. Nu este complicat, există 250 de cazuri grave timp de o săptămână.
Revin la micile mele calcule:
Dacă avem 250 de cazuri severe cu 90% din peste 60 de persoane vaccinate, atunci fără vaccin, am avea 2500 de cazuri grave. Suntem de acord ?? da bine continui:
Israelul are 9 milioane de locuitori, Franța 67, sau de 7.4 ori mai mult.
Comparativ cu Franța, cele 2500 de cazuri grave din Israel ar constitui 18 în Franța.
Numărul maxim de persoane din snopi era de aproximativ 7000 în aprilie 2020.
Fără vaccin, chiar acum, Israelul ar fi de peste 2.5 ori maxima noastră absolută! La naiba, Delta este un hit fără vaccin! noroc că avem vaccinul atunci!
Imagine

în martie 2020, s-a dublat la fiecare 3-4 zile în Franța. Dacă doar am fi așteptat încă o săptămână înainte de a închide, am fi putut ajunge la această valoare - tocmai perspectiva de a depăși 10 de snopi a fost cea care a speriat guvernul și l-a determinat la izolare.

Așa ți-am spus, valoarea maximă nu depinde de contagiozitate, depinde de momentul în care reacționezi pentru a rupe creșterea exponențială. Israelul a permis ca epidemia să circule printre cei nevaccinați tocmai pentru că și-a permis să facă acest lucru, având în vedere reprezentarea lor scăzută în populație. Dar dacă toată lumea ar fi fost nevaccinată, cel mai probabil ar fi reacționat mai greu și mai devreme.


Chiar ai răspunsul la toate. : Cheesy:
Am făcut calculul mai precis luând piramida vârstei de mai jos și calculând mai precis procentul de vax:
60% dintre cei cu vârsta peste 87 de ani sunt vaccinați
60-65%
Timp de o săptămână, avem 250 60+ și 250 60- novax în cazuri grave.
Fără vaccin am avea 1923 (=250/87%) și 714 (=250/65%) = 2637 cazuri grave în Israel.
La milion de locuitori: 293 cazuri grave teoretice.
curba tuturor țărilor care numără ICU ​​pe datele noastre:
https://ourworldindata.org/explorers/co ... SP~SWE~CHE
cel mai rău este Cehia cu 192 de cazuri grave la un milion, celelalte sunt în jur de 100 maxim.

Această cifră nu este realistă. Datele sunt furate.
Și nu suntem în vârf, Israelul, din păcate, continuă să umple aceste spitale.
0 x
Robob
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 903
Înregistrare: 12/04/13, 14:28
x 1240

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de Robob » 23/09/21, 20:06

sicetaitsimple a scris:
Robob a scris:Deci, acolo dați rezultatele pe care le contest.


Pentru a completa graficul postat de ABC2019, un articol:
https://www.haaretz.com/israel-news/isr ... 1.10208784

Contesti cifrele, dar în afară de degetul ud, ai puține argumente.
Deocamdată, prefer să cred cifrele oficiale israeliene decât speculațiile tale.


Și singurele tale argumente sunt articolele dintr-o presă mulțumită.
Cifrele mele provin din datele guvernului israelian.
Provocați calculele dacă doriți așa cum face ABC: publicarea unui articol bazat pe cifre contestate este inutilă.
Sau contestați-mi cifrele dacă sunt greșite: aș putea greși.
2 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de GuyGadeboisTheBack » 23/09/21, 20:34

sicetaitsimple a scris:Contesti cifrele, dar în afară de degetul ud, ai puține argumente.

Și tu niciunul, niciodată. Chiar si pe "este la 5 metri deasupra Garonnei" te-ai incurcat si a fost cu degetul ud, in cazul de fata. Eliberat.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de ABC2019 » 23/09/21, 20:53

Robob a scris:
ABC2019 a scris:
Robob a scris:Am pus o bucată înapoi în bouzin:

Cazurile grave ale tabloului de bord Israel: peste vârsta de 60 de ani, luăm ultima cifră a novaxului. Nu este complicat, există 250 de cazuri grave timp de o săptămână.
Revin la micile mele calcule:
Dacă avem 250 de cazuri severe cu 90% din peste 60 de persoane vaccinate, atunci fără vaccin, am avea 2500 de cazuri grave. Suntem de acord ?? da bine continui:
Israelul are 9 milioane de locuitori, Franța 67, sau de 7.4 ori mai mult.
Comparativ cu Franța, cele 2500 de cazuri grave din Israel ar constitui 18 în Franța.
Numărul maxim de persoane din snopi era de aproximativ 7000 în aprilie 2020.
Fără vaccin, chiar acum, Israelul ar fi de peste 2.5 ori maxima noastră absolută! La naiba, Delta este un hit fără vaccin! noroc că avem vaccinul atunci!
Imagine

în martie 2020, s-a dublat la fiecare 3-4 zile în Franța. Dacă doar am fi așteptat încă o săptămână înainte de a închide, am fi putut ajunge la această valoare - tocmai perspectiva de a depăși 10 de snopi a fost cea care a speriat guvernul și l-a determinat la izolare.

Așa ți-am spus, valoarea maximă nu depinde de contagiozitate, depinde de momentul în care reacționezi pentru a rupe creșterea exponențială. Israelul a permis ca epidemia să circule printre cei nevaccinați tocmai pentru că și-a permis să facă acest lucru, având în vedere reprezentarea lor scăzută în populație. Dar dacă toată lumea ar fi fost nevaccinată, cel mai probabil ar fi reacționat mai greu și mai devreme.


Chiar ai răspunsul la toate. : Cheesy:
Am făcut calculul mai precis luând piramida vârstei de mai jos și calculând mai precis procentul de vax:
60% dintre cei cu vârsta peste 87 de ani sunt vaccinați
60-65%
Timp de o săptămână, avem 250 60+ și 250 60- novax în cazuri grave.
Fără vaccin am avea 1923 (=250/87%) și 714 (=250/65%) = 2637 cazuri grave în Israel.
La milion de locuitori: 293 cazuri grave teoretice.
curba tuturor țărilor care numără ICU ​​pe datele noastre:
https://ourworldindata.org/explorers/co ... SP~SWE~CHE
cel mai rău este Cehia cu 192 de cazuri grave la un milion, celelalte sunt în jur de 100 maxim.

Această cifră nu este realistă. Datele sunt furate.
Și nu suntem în vârf, Israelul, din păcate, continuă să umple aceste spitale.


încă o dată, comparați două cifre diferite, unul este numărul real de UTI, iar celălalt (pentru Israel) numărul teoretic de UTI „dacă da”, așa cum ar spune Guignoldebois, dar este inconsecvent. Ar trebui să faceți același calcul pentru celelalte țări, să calculați numărul teoretic de terapii intensive pe nevaxerii aduși înapoi la populație și ați vedea dacă Israelul este într-adevăr atât de extraordinar.

Ți-am explicat, dar se pare că nu ai înțeles, că vârfurile maxime nu s-au datorat unei caracteristici intrinseci a bolii, ci modului în care populația reacționează la creșterea exponențială, și în cele din urmă o rupe. În măsura în care numărul real de UTI rămâne suportabil, este cu totul posibil ca Israelul să fi permis virusului să se răspândească mult dincolo de ceea ce ar fi fost cazul dacă nimeni nu ar fi fost vaccinat. În plus, sunt destul de de acord cu asta, atâta timp cât non-vaxxii refuză să se protejeze, iar societatea își poate permite să-i trateze fără a bloca sistemul, nu trebuie să facă nimic.efort suplimentar pentru a-i proteja - își asumă responsabilitatea prostie.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Vaccinurile Covid: cât de eficiente? Variante, durata imunității, eficacitatea împotriva contaminării și a cazurilor severe




de sicetaitsimple » 23/09/21, 21:10

GuyGadeboisLeRetour a scris:
sicetaitsimple a scris:Contesti cifrele, dar în afară de degetul ud, ai puține argumente.

Și tu niciunul, niciodată. Chiar si pe "este la 5 metri deasupra Garonnei" te-ai incurcat si a fost cu degetul ud, in cazul de fata. Eliberat.


Ce vrei sa spui?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 189