Înțelegeți lumea în care trăim?

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Înțelegeți lumea în care trăim?




de humus » 15/10/21, 10:46

Janic a scris:...

OK, depunerea finală a fișierului la c .. ca Janic. Nu mai ai timp de pierdut cu un ego mereu umflat în reacție. Sfârșitul digresiunii.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Înțelegeți lumea în care trăim?




de Janic » 15/10/21, 10:53

humus »15, 10:21
OK, depunerea finală a dosarului către c .. ca Janic. Nu mai este timp de pierdut cu un ego perpetuu umflat ca reacție. Sfârșitul digresiunii.
reacție tipică a narcisistului care vrea, din toate punctele de vedere, să aibă dreptate, mai ales când se prăbușește lamentabil! :strigăt:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Înțelegeți lumea în care trăim?




de humus » 15/10/21, 11:07

Pentru a reveni la subiect, acest videoclip pare să fi trecut neobservat.
După o lungă prezentare asupra striatumului (50mn), din această secvență, este vorba despre neuroștiința existențială cu descoperirea rolului cortexului singular anterior.
Mai prozaic, dincolo de striatul care ne guvernează, este vorba despre nevoia de sens și nevoia de coerență.
Cortexul singular anterior poate prelua în sfârșit striatul cu nevoia de sens și coerență.
Dacă asta îți vorbește? : Wink:
Eu da, carantina, criza existentiala, nevoia de sens etc...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Înțelegeți lumea în care trăim?




de Obamot » 15/10/21, 12:20

Dacă ne-am concentra în schimb pe „inamicii comuni ai biodiversităţii şi umanităţii" prietenii ?

Oricum nu ne împușcăm unul pe altul? : Cheesy:
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Înțelegeți lumea în care trăim?




de humus » 15/10/21, 15:39

Obamot a scris:Dacă ne-am concentra în schimb pe „inamicii comuni ai biodiversităţii şi umanităţii" prietenii ?

Oricum nu ne împușcăm unul pe altul? : Cheesy:

Obamot cu M ca mediator. : Wink:

Personal i-am „tras” în picioare pe Sen no Sen și Ahmed și, cumva, persist, pentru că încă nu le înțeleg motivația de a le trage exact în picioare sensibilitatea politică, de a refuza orice mic câștig (Bio de exemplu), care aproximează o presupusă sinucidere.
Lipsa de consecvență 100% a candidaților nu mi se pare un argument suficient pentru a nu face nimic, pentru că în acest joc este cel mai rău care câștigă. De ce nu Z.
Am spus „colabo”, chiar dacă cuvântul este puternic, rezultatul este diferit?
Colaborator pasiv atunci?

Janic pare să fie de aceeași părere cu Sen no Sen și Ahmed, fără a aduce niciun argument care să-mi permită să înțeleg de ce se presupune această noțiune de sinucidere.

Altfel îmi pierd timpul răspunzând la remarcile lui Janic care sunt o serie de atacuri la neînțelegerea remarcilor mele. Tehnica simulată a procesului, cineva se întreabă de ce.
Nu mai caut să restabilesc adevărul, renunț.
Pentru mine Janic nu este nici un prieten, nici un dușman, este un non-subiect.

În caz contrar, încă aștept un răspuns argumentat pe fond de la Sen no Sen și Ahmed.
Îmi place să înțeleg ceea ce nu înțeleg, această presupusă sinucidere, când încă este posibil. : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Înțelegeți lumea în care trăim?




de Obamot » 15/10/21, 17:30

Ei bine, da "nu intelegi" Ce pot sa fac ...? Prin caricaturizare: nu cădem în cazul explicat de Janic? (si ABCile care isi da cu o incompetenta marcata cu o incompetenta si inventand un personaj...) ... Am vorbit despre caricatura care il enerveaza pe Janic. Nu măresc linia...

... deci ce rost are să ne certăm cu tine ȘI/SAU să-ți postezi stările de spirit, pentru că PREZUM că „Nu vei înțelege mai bine” și în cele din urmă vei campa pe pozițiile tale...

Purtând abordarea ta"morală”(*) Nu este atât de departe de a lor...

Pentru „mediere” Heuuuh... Eu e bine, deja am dat „amiabil” cu piciorul în tren și ne-am explicat. : Cheesy:
Mai vrei ceva? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Ești liber să împuști în labe, dar pot exista consecințe contraproductive?

(*) Negăsind termenul potrivit, nu judec...
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Înțelegeți lumea în care trăim?




de humus » 15/10/21, 17:46

Obamot a scris:pentru că PRESUPRU că „Nu vei înțelege mai bine” și în cele din urmă vei campa pe pozițiile tale...

daca imi explica cineva, in general inteleg.

si nu stau pe nimic, incerc sa inteleg o pozitie care imi scapa.
Singura opțiune deocamdată este că Ahmed și Sen no sen nu au văzut că joacă împotriva echipei lor.

Ei bine, dacă nu îmi răspund mai mult, nu aș avea icter. cel forum pierde interesul, asta-i tot.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Înțelegeți lumea în care trăim?




de Janic » 15/10/21, 17:49

humus
Ei bine, dacă nu primesc un răspuns, nu aș avea icter. cel forum pierde interesul, asta-i tot.
sau dimpotrivă, își recapătă interesul! Sunt deja 4 amuzante, nu este nevoie de o cincime! : Roll:
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14965
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Înțelegeți lumea în care trăim?




de GuyGadeboisTheBack » 15/10/21, 17:57

Pentru a rezuma: Janic tratează Humus ca pe un narcisist „ABsConien”, insistă cu putere, fără să participe vreodată la subiect, SenNoSen și Ahmed, întotdeauna atât de „limpid fumurii” nu iau o poziție și nu dau o soluție (imobilitate, lipsă de inspirație?), AVC este la șase picioare sub (contează pentru unt) și pâine prăjită cu Humus... Spuneți, băieți, ar trebui să încetăm să mai facem de cap, câteodată.
1 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Înțelegeți lumea în care trăim?




de humus » 15/10/21, 18:09

GuyGadeboisLeRetour a scris:Pentru a rezuma: Janic tratează Humus ca pe un narcisist „ABsConien”, insistă cu putere, fără să participe vreodată la subiect, SenNoSen și Ahmed, întotdeauna atât de „limpid fumurii” nu iau o poziție și nu dau o soluție (imobilitate, lipsă de inspirație?), AVC este la șase picioare sub (contează pentru unt) și pâine prăjită cu Humus... Spuneți, băieți, ar trebui să încetăm să mai facem de cap, câteodată.

Mărfuri. : Wink:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 138