Mașinile electrice vor fi în curând interzise în parcări?

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 225

Re: Mașinile electrice vor fi în curând interzise în parcări?




de 44 d.Hr. » 10/07/21, 00:04

Riscul de incendiu „spontan” se aplică și tuturor celorlalte dispozitive care conțin o baterie cu litiu ?????????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Mașinile electrice vor fi în curând interzise în parcări?




de GuyGadeboisTheBack » 10/07/21, 00:15

AD 44 a scris:Riscul de incendiu „spontan” se aplică și tuturor celorlalte dispozitive care conțin o baterie cu litiu ?????????

Da.
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 225

Re: Mașinile electrice vor fi în curând interzise în parcări?




de 44 d.Hr. » 10/07/21, 07:17

De la telefoane, instrumente DIY până la computere, biciclete, DSLR și alte dispozitive ... așa!

Știm dacă anumite tehnologii „litiu” sunt mai predispuse la acest fenomen?

Elementele de litiu în sine sunt cele care declanșează focul sau sunt cauzate de alte periferice (bms ... etc), apoi întreținute și alimentate de bateria însăși ulterior?
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Mașinile electrice vor fi în curând interzise în parcări?




de dede2002 » 10/07/21, 10:38

Remundo a scris:...

și pentru a face acest lucru, este obligat să stocheze o cantitate mare de energie într-un volum mic. Dacă această energie este eliberată într-un mod necontrolat, fiecare mașină este o mică bombă la putere sau cel puțin un dispozitiv incendiar.

aici.


hi,

Teoretic, într-un EV există mai puțină energie stocată decât într-un vehicul termic (80kWh într-un Tesla echivalează cu 8 litri de benzină).
Dar poate fi eliberat fără oxidant, de unde și dificultatea de a stinge focul.
1 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Mașinile electrice vor fi în curând interzise în parcări?




de dede2002 » 10/07/21, 11:22

AD 44 a scris:De la telefoane, instrumente DIY până la computere, biciclete, DSLR și alte dispozitive ... așa!

Știm dacă anumite tehnologii „litiu” sunt mai predispuse la acest fenomen?

Elementele de litiu în sine sunt cele care declanșează focul sau sunt cauzate de alte periferice (bms ... etc), apoi întreținute și alimentate de bateria însăși ulterior?


Sunt la fel de curios ca tine să afli răspunsul.

Unul dintre factorii de influență este tensiunea, un arc de 96V DC este foarte violent, în timp ce cu 3V este nesemnificativ.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Mașinile electrice vor fi în curând interzise în parcări?




de phil59 » 10/07/21, 14:57

Un alt efect Buzz?

Există un jurnalist care dorește să facă un reportaj despre vehicule electrice și să pună puncte.

Pentru aceasta, va lua ca exemplu, un EV cu o capacitate mică de încărcare și puține stații de încărcare rapidă existente.
Și, bineînțeles, o călătorie de 500 km, un C0 sau un ion.

Cel puțin, suntem siguri că la 99%, această călătorie va fi un eșec și putem spune că un EV nu este potrivit pentru o călătorie lungă ....

Dar, făcând un raport, să arătăm că este fezabil, va interesa doar puțin din al meu, în timp ce invers, da.

Riscul 0 nu există, atâta timp cât există puțină „energie” ... doar lămpile cu kerosen, am provocat o mulțime de incendii ....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 177