Întrebare deschisă: când să considerăm că pandemia COVID-19 s-a încheiat și nu mai necesită măsuri speciale?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Întrebare deschisă: când să considerăm că pandemia COVID-19 s-a încheiat și nu mai necesită măsuri speciale




de Rajqawee » 23/12/21, 16:46

ABC2019 a scris:nu, tu gresesti. Pentru că dacă cei care nu aveau comorbidități nu ar fi protejați de vaccin, ar fi mult mai mulți. Dacă oamenii fără comorbidități pot fi spitalizați, înseamnă că sunt ȘI protejați de vaccin.

Be nu. Datele mele sunt pentru 2020, deoarece acestea sunt datele agregate pe care le avem și nimeni nu a fost vaccinat. Brusc, chiar și FĂRĂ vaccinare, persoanele fără comorbidități reprezintă 18% din 2% din spitalizări, deci 0,36%. Chiar dacă vaccinarea ar proteja această parte a populației 100%, ai evita așadar 0,36% din spitalizări. Prin urmare, este într-adevăr neglijabil.

ABC2019 a scris:Singura modalitate de a justifica nevaccinarea lor este să arăți că beneficiul riscului este negativ și nu am văzut un pic de argument în această direcție în tot ce ai scris.

Nu. Nu trebuie să arăt că beneficiul riscului este negativ, depinde de tine să arăți că este pozitiv pentru acești oameni. A fost o bună încercare de a abate de la subiectul inițial „aglomerarea spitalelor din cauza întregii populații”.
Chiar dacă plecăm de la principiul că acest vaccin pur și simplu „nu are niciun interes” pentru populația care nu este expusă riscului, în afară de principiul precauției de a nu-l folosi (din moment ce este inutil), se pune problema folosirii enormelor financiare, industriale și resurse umane pentru nimic.
ABC2019 a scris:tocmai, nu o facem pentru că este foarte clar pentru toată lumea că anticoagulantele (care au multe efecte secundare) au un beneficiu de risc negativ pentru cei care nu au nevoie de ele. Ea ilustrează ceea ce vă spun.

Ea ilustrează inversul. Se utilizează la pacienții care au nevoie de el. Dar poate exemplul a fost prost ales, vă recunosc. Deci, din moment ce beneficiul/riscul homeopatiei nu este negativ, vă sugerez să vă umpleți cu ea toată iarna. În plus, ai deja apetit pentru subiect :)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Întrebare deschisă: când să considerăm că pandemia COVID-19 s-a încheiat și nu mai necesită măsuri speciale




de GuyGadeboisTheBack » 23/12/21, 16:48

Rajqawee a scris: Deci, din moment ce beneficiul/riscul homeopatiei nu este negativ, vă sugerez să vă umpleți cu ea toată iarna.

Granule de fân, există ele pentru nags? : Mrgreen:
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Întrebare deschisă: când să considerăm că pandemia COVID-19 s-a încheiat și nu mai necesită măsuri speciale




de Janic » 23/12/21, 16:58

abcon
un obstacol care nu există? :şoc: :şoc:
prin urmare își dovedește existența!

de fapt, ajung la singura concluzie posibilă: eu și Janic trăim în două lumi paralele care se intersectează doar pe aceasta. forum, care este un fel de punte între două universuri, de unde și dificultatea de a ne înțelege. Altfel nu se poate.
vina! tu să te transforme într-un univers fantastic deplasat de la realitate, verificabil (încă o dată) consultând statisticile oficiale ale Istoriei vaccinurilor în loc să inventezi o lume inexistentă pentru tine.
Evident, nu ai abilități medicale sau de vaccinologie și te prefaci că îți știi lucrurile cu articolele tale copy paste pseudo părtinitoare din BP.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Întrebare deschisă: când să considerăm că pandemia COVID-19 s-a încheiat și nu mai necesită măsuri speciale




de ABC2019 » 23/12/21, 17:05

Rajqawee a scris:
ABC2019 a scris:nu, tu gresesti. Pentru că dacă cei care nu aveau comorbidități nu ar fi protejați de vaccin, ar fi mult mai mulți. Dacă oamenii fără comorbidități pot fi spitalizați, înseamnă că sunt ȘI protejați de vaccin.

Be nu. Datele mele sunt pentru 2020, deoarece acestea sunt datele agregate pe care le avem și nimeni nu a fost vaccinat. Brusc, chiar și FĂRĂ vaccinare, persoanele fără comorbidități reprezintă 18% din 2% din spitalizări, deci 0,36%. Chiar dacă vaccinarea ar proteja această parte a populației 100%, ai evita așadar 0,36% din spitalizări. Prin urmare, este într-adevăr neglijabil.

nu, raționamentul tău este incorect, deoarece presupui că numărul ar fi constant, în timp ce, din nou, numărul de la vârf este fixat de reacția socială la val, iar compania reacționează doar atunci când serviciile amenință să fie saturate.

Există mult mai multe persoane fără comorbidități care sunt susceptibile de a fi spitalizate decât capacitatea serviciilor de RCP de a se satura, așa că dacă dai drumul epidemiei, serviciile ar fi saturate ORIUNDE. Snopii tind să se umple până când reacționezi. Deci vaccinarea nu protejează „doar” acești 0,36%, ci protejează mult mai mult.

Vaccinarea în sine nu este suficientă pentru a împiedica oamenii să intre. Este mai subtil decât atât: îți permite să reacționezi la val cu mai puține constrângeri sociale. Și cu cât mai mulți oameni sunt vaccinați acolo, chiar și fără comorbiditate, cu atât sunt necesare măsuri mai puțin restrictive pentru blocarea epidemiei.


ABC2019 a scris:Singura modalitate de a justifica nevaccinarea lor este să arăți că beneficiul riscului este negativ și nu am văzut un pic de argument în această direcție în tot ce ai scris.

Nu. Nu trebuie să arăt că beneficiul riscului este negativ, depinde de tine să arăți că este pozitiv pentru acești oameni.

dacă acestea reprezintă 18% din snopi și vaccinarea protejează 90% din acești 18% fără efect negativ detectabil, este evident că beneficiul risc este pozitiv.

A fost o bună încercare de a abate de la subiectul inițial „aglomerarea spitalelor din cauza întregii populații”.
Chiar dacă plecăm de la principiul că acest vaccin pur și simplu „nu are niciun interes” pentru populația care nu este expusă riscului, în afară de principiul precauției de a nu-l folosi (din moment ce este inutil), se pune problema folosirii enormelor financiare, industriale și resurse umane pentru nimic.


V-am explicat beneficiul mai sus: pe lângă protecția directă a aproximativ 90% din potențialele decese, reduce și amploarea măsurilor care trebuie luate pentru stoparea epidemiei. Sunt mult mai puține constrângeri decât anul trecut (oricum pentru cei vaccinați cu permis).

ABC2019 a scris:tocmai, nu o facem pentru că este foarte clar pentru toată lumea că anticoagulantele (care au multe efecte secundare) au un beneficiu de risc negativ pentru cei care nu au nevoie de ele. Ea ilustrează ceea ce vă spun.

Ea ilustrează inversul. Se utilizează la pacienții care au nevoie de el. Dar poate exemplul a fost prost ales, vă recunosc. Deci, din moment ce beneficiul/riscul homeopatiei nu este negativ, vă sugerez să vă umpleți cu ea toată iarna. În plus, ai deja apetit pentru subiect :)

daca este negativ, face un aport rapid inutil de zahar si costa cativa euro, in timp ce beneficiul este strict zero :). Eu inca prefer bomboanele cu lamaie!
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Întrebare deschisă: când să considerăm că pandemia COVID-19 s-a încheiat și nu mai necesită măsuri speciale




de Janic » 23/12/21, 17:27

abcon
dacă este negativ, adaugă zahăr rapid inutil și costă câțiva euro, :). Eu inca prefer bomboanele cu lamaie!
tot la fel de prost ca de obicei! V-am pus intrebarea: ce cantitate de „zahar” aduce un tratament complet in H?
PS: nu e zahar, nemernic... sau! Cum? „Sau” Ce? nu știi pentru că nu știi nimic despre asta. și că refuzi să studiezi așa cum secta ta îți interzice. Îl bănuim pe ignoranții serviciului!
în timp ce beneficiul este strict zero
dovezi inexistente si minciuni de la alopatii anti-H la cizme BP!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Întrebare deschisă: când să considerăm că pandemia COVID-19 s-a încheiat și nu mai necesită măsuri speciale




de ABC2019 » 23/12/21, 17:41

Janic a scris:abcon
dacă este negativ, adaugă zahăr rapid inutil și costă câțiva euro, :). Eu inca prefer bomboanele cu lamaie!
tot la fel de prost ca de obicei! V-am pus intrebarea: ce cantitate de „zahar” aduce un tratament complet in H?
PS: nu e zahar, nemernic... sau!

in lumea ta, nu stiu, dar in a mea, da!
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Întrebare deschisă: când să considerăm că pandemia COVID-19 s-a încheiat și nu mai necesită măsuri speciale




de sicetaitsimple » 23/12/21, 18:04

Janic a scris:
în timp ce beneficiul este strict zero
dovezi inexistente si minciuni de la alopatii anti-H la cizme BP!


Apropo, unde sunt „tratamentele” sau mai degrabă protocoalele H împotriva Covid?

PS: ghilimele sunt acolo intentionat, stim ca nu exista "tratament" in H..... Este de ordinul "fuziunii" intre pacient, medic si laboratoare Buna dimineata.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Întrebare deschisă: când să considerăm că pandemia COVID-19 s-a încheiat și nu mai necesită măsuri speciale




de Janic » 23/12/21, 18:08

abcon
in lumea ta, nu stiu, dar in a mea, da!
în sfârșit recunoști că ești în lumea ta închisă de narcisist care își inventează propria realitate complet decalată cu realitatea reală de pe teren.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Întrebare deschisă: când să considerăm că pandemia COVID-19 s-a încheiat și nu mai necesită măsuri speciale




de Janic » 23/12/21, 18:18

simplet» 23/12/21, 19:04


abcon
în timp ce beneficiul este strict zero
Janic a scris:
dovezi inexistente si minciuni de la alopatii anti-H la cizme BP!
simplu
Apropo, unde sunt „tratamentele” sau mai degrabă protocoalele H împotriva Covid?
a) întreabă organizațiile care reprezintă homeopatii, fara intermediar.
b) demonstrezi că nu ai cunoștințe de H, de aici toate prostiile pe care tu și amuzanții tăi le scrii pe acest subiect pe care le ignori!
PS: ghilimele sunt acolo intenționat, on [*] știe bine că nu există „tratament” în H ..... Este de ordinul „fuziunii” între pacient, medic și laboratoarele Boiron.
știm că ORICE tratament acceptat de un pacient”Este de ordinul „fuziunii” dintre pacient, medic și laboratoarele de TA„Ce mare lucru de spus aceste prostii suplimentare!

[*] cine este ON-ul în cauză? : Roll: : Evil:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Întrebare deschisă: când să considerăm că pandemia COVID-19 s-a încheiat și nu mai necesită măsuri speciale




de sicetaitsimple » 23/12/21, 18:30

Janic a scris: întreabă organizațiile care reprezintă homeopatii, fara intermediar.


Ah, tu ești marele șef al medicinei "H" la asta forum, nici măcar nu te ții la curent cu progresele înregistrate în lupta împotriva Covid? Recunosc că sunt dezamăgit.

Așa că am rămas cu comunicatele de presă de la laboratoarele Boiron pentru primul trimestru al anului 2020, în care practic spuneau „atenție, niciunul dintre produsele noastre nu este eficient împotriva Covid 19”? (Rezum puțin dar am putut găsi).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 273