Tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14953
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4359

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de GuyGadeboisTheBack » 14/09/21, 01:32

Da, da, .pdf-ul, standardele, a tusit ...... Știu doar că, turnând pe rezervorul meu fals, a mâncat vopseaua și a deconstruit materialul plastic (de aruncat, deci), că utilizarea acest produs periculos se face într-un spațiu etanș, că rezervorul dvs. nu este, că este viața voastră și că faceți ceea ce doriți cu el. : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6522
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1639

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Macro » 14/09/21, 06:58

Ai o motocicletă de care avea nevoie Guy? LHM este folosit mai degrabă pentru bilele citroen
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14953
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4359

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de GuyGadeboisTheBack » 14/09/21, 13:10

Macro a scris:Ai o motocicletă de care avea nevoie Guy? LHM este folosit mai degrabă pentru bilele citroen

Nu, nu, am avut un Xantia și am vărsat puțin în timp ce treceam peste capacul rezervorului de combustibil.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 14/09/21, 14:04

DOT3 și DOT4 (care nu trebuie să fie departe de LHM) atacă și vopselele ... plasticele nu știu ...

Hei, nu am testat DOT! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6522
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1639

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Macro » 14/09/21, 14:10

DOT se amestecă cu apă ... mai ales când se încălzește ... Acesta este motivul pentru care trebuie schimbat în mod regulat în circuitele de frânare ... Și întotdeauna cu produs dintr-un recipient sigilat .. Dar vă spun ca Guy. .. În viața ta faci ceea ce vrei ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6522
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1639

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Macro » 14/09/21, 14:13

Tipul ... Am spus asta pentru că există o motocicletă, echipată cu un "capac rezervor" care folosește LHM pentru ambreiajul său .... Având în vedere distribuția ultra confidențială a mașinii și tipul de mașină .... Mi-ar fi dat încă un motiv să vin cu o motocicletă cu tine ... (care zicea, nu mai am această motocicletă)
Dernière édition alin Macro 14 / 09 / 21, 14: 14, editate 1 ori.
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 14/09/21, 14:13

Da, lichidele DOT sunt un rahat!

LHM este mai bun!

Vă rog Macro, puteți descifra .pdf-ul pe care l-am postat mai sus pe LHM și să vedeți dacă vedeți cu adevărat contraindicații?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6522
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1639

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Macro » 14/09/21, 14:17

Contraindicația pe care ți l-a dat Guy ... Și și eu .... Din momentul în care arunci o substanță grasă nenorocită (vegetală sau minerală) în piscina ta, aceasta se va lipi de pereții de beton (poroși prin definiție) și vei nu aveți niciodată posibilitatea de a repara o posibilă fisură ... Mai mult, aceste porcări sunt toxice, nedegradabile, poluante ... Tu vedeți
2 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 14/09/21, 14:17

Macro a scris:Tipul ... Am spus asta pentru că există o motocicletă, echipată cu un "capac rezervor" care folosește LHM pentru ambreiajul său .... Având în vedere distribuția ultra confidențială a mașinii și tipul de mașină .... Mi-ar fi dat încă un motiv să vin cu o motocicletă cu tine ... (care zicea, nu mai am această motocicletă)


Am avut o cutie LHM pentru că Shimano folosește și DOT pentru (unele nu toate cred ...) frânelor lor hidraulice de bicicletă ...

Dacă puneți DOT (ceea ce fac majoritatea oamenilor care uită să verifice internetul sau în altă parte), toate articulațiile sunt împușcate în câteva zile ...acestea sunt, prin urmare, 2 produse foarte diferite, în ciuda aceleiași utilizări!

Nu știu de ce Shimano a făcut această alegere, dar fluidul „fabricat în Shimano pentru biciclete” este vândut de 10 ori mai scump în L decât LHM ... ah iată motivul! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 14/09/21, 14:19

Macro a scris:Contraindicația pe care ți l-a dat Guy ... Și și eu .... Din momentul în care arunci o substanță grasă nenorocită (vegetală sau minerală) în piscina ta, aceasta se va lipi de pereții de beton (poroși prin definiție) și vei nu aveți niciodată posibilitatea de a repara o posibilă fisură ... Mai mult, aceste porcări sunt toxice, nedegradabile, poluante ... Tu vedeți


Betonul învelit nu mai este poros, eh, a fost „plastifiat” ... dar într-adevăr, dacă LHM atacă plasticul, este mort!

De aici și interesul pentru realizarea unui mic model de bazin mortar Sika !!

Vă dau linkul către .pdf: https://www.hella-pagid.com/hellapagid/ ... HM_ENG.pdf

Haide peopled peel it ... te știi mai bine decât mine despre porcării chimice! : Mrgreen:
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Ahmed și oaspeții 150