Tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de GuyGadeboisTheBack » 14/09/21, 15:19

Macro a scris:Tipul ... Am spus asta pentru că există o motocicletă, echipată cu un "capac rezervor" care folosește LHM pentru ambreiajul său .... Având în vedere distribuția ultra confidențială a mașinii și tipul de mașină .... Mi-ar fi dat încă un motiv să vin cu o motocicletă cu tine ... (care zicea, nu mai am această motocicletă)

Ce a fost? O Honda?
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de phil59 » 14/09/21, 18:06

Să presupunem că pierzi pierderea anuală totală într-o zi, în mijlocul iernii.

Ce ar reprezenta asta în termeni de lichid, calorii?

În valoare de €, pentru ceva care merge încă destul de bine așa cum este?
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 14/09/21, 18:38

Calculat și notat mai sus: știință și tehnologie / tampon termic-pentru-evitarea-evaporării-suprafeței-apei-fierbinți-cu-ulei-sau-alt-blocant-t16964-70. html # p461871

500L evaporat la 40 ° C este în 330 kWh pe an dacă pierderile sunt de 100% la evaporare la nivelul tamponului ...

Bine, nu este uriaș (încă echivalentul cu păcura unui rezervor plin și peste 10 ani începe să cântărească!) Mai mult, sistemul funcționează mai bine când este plin ...
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de phil59 » 14/09/21, 19:03

Și vrei să riști 500L pe an și, din nou, 500L să vezi cu adevărat ...

Desigur, dacă schimbătoarele sunt complet scufundate, va fi mai bine.

Dar de ce să nu vă umpleți la fiecare 2 luni vara și lăsați-o așa pentru sezonul mai rece.

Mă întreb dacă ideea unui colorant alimentar nu ar face posibilă detectarea scurgerilor „aeriene” ...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 30/09/21, 10:12

De îndată ce roua a crescut ... voi reface o cântărire a sticlelor astăzi pentru că vor dura 40 de zile experiența (nu 40 de zile de soare specific ...) și sticlele au fost deschise când era soare și închis în nopțile și zilele ploioase.

Sticla cu margele pare aproape goală și cea mai ușoară ...

Restul în câteva ore
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 30/09/21, 15:27

Aici este cântărit: LHM încă în mare parte în cap, chiar dacă a pierdut 1g (eroare de măsurare?)

evap_day_40.gif
evap_jour_40.gif (43.79 KiB) Vizualizat de 1723 ori


20210930_144938.jpg


Acum putem concluziona că LHM este de departe cel mai eficient (continui experimentul, nu costă mult), dacă am lăsat sticla de LHM în aceleași condiții și dacă 1g pierdut nu este o eroare de măsurare. ar dura mai mult de 5000 de zile pentru ao goli, sau mai mult de 13 ani!

Uleiul de motor 5W40 blochează destul de bine evaporarea .... factorul 6 în comparație cu indicatorul.
Celelalte uleiuri au între 2 și 3 factori de reducere, adică de 2 ori mai puțin decât 5W40.

Cele 3 uleiuri au făcut emulsii + sau - degeux cu apă, cu excepția ISO 46 și în special LHM ...

Bilele nu opresc aproape nimic (dar oricum încetinește puțin: -20% evaporare zilnică) ...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Obamot » 18/10/21, 07:48

Christophe a scris:Nimic nu este decis încă ... Eu doar știu asta LHM este singurul produs al acestui test de bază care a blocat într-adevăr evaporarea cu grosimea de 1 mm ...

Vă reamintesc că a fost la temperatura camerei într-o sticlă de plastic cu efect de seră sub radiația solară din această perioadă ... trebuie să confirmăm acum că funcționează într-o baie de apă la 60 ° C sau mai mult ...

După ce am aflat despre incompatibilitățile chimice: oțel, aluminiu, cupru și beton tubular ... pentru metale cred că se găsesc în circuitele hidraulice Citroën (de verificat) ... dar pentru beton ...

LHM este de 8 € pe litru ... cel mai bun preț pe care l-am găsit într-o cutie de 1 L ...

Dacă decid să fac un strat de 2 mm, așa că voi avea nevoie de 50L ... sau 400 € ... așa că trebuie să fii sigur că funcționează și că nu va face niciun fel de daune (chiar și pe termen lung) .. .

O mulțime de informații despre LHM (este mai puțin inofensiv decât ai crede ...)

https://www.hella-pagid.com/hellapagid/ ... HM_ENG.pdf
În cele din urmă va trebui să refaceți testele 1x în toamnă și 1x în cea mai rece iarnă, pentru a vedea dacă au variabile diferite de temperatură, higrometrie și presiune, pentru a vedea dacă rezultatele sunt comparabile, nu?
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de humus » 18/10/21, 08:10

Christophe a scris:Aici este cântărit: LHM încă în mare parte în cap, chiar dacă a pierdut 1g (eroare de măsurare?)

evap_day_40.gif

20210930_144938.jpg

Acum putem concluziona că LHM este de departe cel mai eficient (continui experimentul, nu costă mult), dacă am lăsat sticla de LHM în aceleași condiții și dacă 1g pierdut nu este o eroare de măsurare. ar dura mai mult de 5000 de zile pentru ao goli, sau mai mult de 13 ani!

Uleiul de motor 5W40 blochează destul de bine evaporarea .... factorul 6 în comparație cu indicatorul.
Celelalte uleiuri au între 2 și 3 factori de reducere, adică de 2 ori mai puțin decât 5W40.

Cele 3 uleiuri au făcut emulsii + sau - degeux cu apă, cu excepția ISO 46 și în special LHM ...

Bilele nu opresc aproape nimic (dar oricum încetinește puțin: -20% evaporare zilnică) ...

Mică întrebare mai generală legată de sistemul vostru solar, feedback-ul mă interesează, mă gândesc la un astfel de sistem pentru o construcție nouă.
Ai pus undeva pe forum dimensiunea instalației dvs. și bilanțul contabil?
Suprafața senzorului, volumul tamponului, izolația tamponului (?), Izolația pereților, suprafața casei, încălzirea suplimentară?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Flytox » 18/10/21, 23:34

LHM se degradează cu foarte puțină apă de condens în circuitul hidraulic al mașinilor (cel puțin pentru utilizarea frânei cu suspensie Citroen). Care va fi nivelul de degradare / evaporare în câteva luni cu contact direct cu flota?
In plus miroase urat, nu sunt sigur ca este foarte bine sa respiri pe termen lung .... : Wink:

Ați studiat urmele micilor bile de polistiren care plutesc la suprafață?
2 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 18/05/22, 23:24

Știi ce ?

Sticlele au ramas deschise afara de luni de zile, adica toata iarna si primavara!

Așa că au luat pe de o parte umiditatea și pe de altă parte au putut să se evapore...

Și singurul care este încă „greu”... este LHM...

nu am gresit!

Poze maine daca esti bine! : Mrgreen:
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Ahmed, Google [Bot], Macro și oaspeții 189