Tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 16/08/21, 13:40

Pentru a evita sau a limita foarte mult evaporarea unei mase de apă fierbinte dintr-un tampon solar termic (prin urmare nu fierbe), este necesar să se blocheze contactul apei cu aerul. Cred că un strat subțire (2-3 mm) dintr-un lichid care nu se evaporă și se întinde pe întreaga suprafață ar putea face truc. Un fel de ulei?

Scopul este de a optimiza evaporarea internă a mea tampon solar termic pe care l-am prezentat aici cu ani în urmă.

Solar-termică / termice-solare-tampon-optimizare-si-reparare-t4517.html
solar-termic / cop-d-un-solar-termic-cu-drenaj-de-20-ans-d-age-t8220.html

O fotografie rară de pe vremea când nivelul scăzuse foarte mult când m-am mutat (2007) ... Am avut-o reparată și izolată Solar-termică / termice-solare-tampon-optimizare-si-reparare-t4517.html

Imagine

Odată ce voi găsi produsul potrivit pentru a adăuga la suprafață, îl voi deschide din nou ... 15 ani mai târziu și zeci de MWh-uri depozitate mai târziu pentru a vedea ce este!

Într-adevăr: chiar dacă apa evaporată se condensează pe placa superioară a tamponului termic, aceasta creează o „pompă de căldură” care face ca apa fierbinte să piardă calorii în tampon ... Pentru o piscină, evaporarea constituie partea principală a pierderilor de încălzire! În cazul unui tampon termic, aerul este saturat rapid efectul este mai puțin mare DAR temperatura poate fi mult mai mare brusc există în mod necesar pierderi la fel (am tăiat încălzirea tamponului la 65 ° C deoarece fiecare ° C câștigat în timpul zilei peste 65 ° C, se va pierde în noaptea următoare...)

Deci 2 întrebări:

a) ce tip de ulei ar fi cel mai potrivit în timp și pentru sănătate (în cazul unui tampon interior) Legume? Motor? Hidraulic?
Și ce rang? Tamponul variază de la 20 la 70 ° C ...


Dacă știți alte produse care plutesc în apă și care împiedică evaporarea suprafeței, acest lucru mă interesează ...

b) Ce grosime, deci cantitatea necesară să fii sigur că stratul ocupă întreaga suprafață în mod omogen?

Știind că odată pusă ... va fi foarte greu să o scoți! Deci nu vreau să mă înșel!

Nu trebuie să-mi fac griji cu privire la punerea a 30 sau 50L de ulei în el, cu toate acestea, dacă sunt necesare 200 sau 300L, nu sunt sigur că o voi face!

Nu vă faceți griji cu privire la testarea „în ochelari”! : Cheesy:

Citiți și despre tampoanele termice:
izolație-încălzire / beton-termic-stocare-căldură-tampon-t6335.html
Solar-termale / o-casa-o-solar-termale tampon-aproape auto-t5233.html
Solar-termice / solare-instalare-the-lemn-de-Tigger-cu-tampon-termic-t5200.html

Editați: fotografii din 2021 aici știință și tehnologie / tampon termic-pentru-evitarea-evaporării-suprafeței-apei-fierbinți-cu-ulei-sau-alt-blocant-t16964-70. html

Editați adăugarea: începutul experimentului aici știință și tehnologie / tampon termic-pentru-evitarea-evaporării-suprafeței-apei-fierbinți-cu-ulei-sau-alt-blocant-t16964-100. html # p462217

Imagine

Edit, după 18 luni de experiență, în ianuarie 2023, parafina pare cel mai bun candidat:

1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 16/08/21, 13:47

Ah da, suprafața este de aproximativ 28 m² ... 28L de produs vor face, prin urmare, un strat de "blocare evapo" de 1 mm ... cu condiția să reușească să fie distribuit pe întreaga suprafață ... și acolo am o îndoială. ..

ABC? Cunoașteți ecuațiile tensiunii superficiale?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 16/08/21, 14:05

O altă soluție: puneți X mii de bile de ping pong la suprafață ... dar ar putea costa un braț și un picior!

Și mai puțin eficient decât un strat omogen de evaporare a blocării produsului ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14825
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de GuyGadeboisTheBack » 16/08/21, 14:09

Dacă încăperea nu are o formă complicată, un capac izolator (acoperire cu bule) pentru piscină ar putea face trucul ...
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 16/08/21, 14:13

Da, tip, forma este dreptunghiulară, dar nu, pentru că ar fi imposibil să o aplici corect: există punctele superioare de atașare ale schimbătorului, pomparea și umplerea țevilor ... prin urmare, nu este posibil să se aplice ușor o prelată ... și eficacitatea a unei prelate este redusă deoarece nu se aplică niciodată uniform la suprafață, mai ales la 50 ° C sau mai mult!

De aceea avem nevoie de un produs „autonivelant” ... Ce rămâne de găsit ... și la ce preț (5 € pe L ok ... 50 € pe L nu merită!).

Pentru moment, în afară de ulei, nu văd.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 16/08/21, 14:14

Altfel, să fim nebuni, aș fi strâns câteva tobe de deșeuri nucleare de nivel scăzut și aș fi pus puțin bor în apă ... are cineva vreun potențial pentru acest tip de produs? : Lol: : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Obamot » 16/08/21, 15:17

Există o soluție la problema dvs., dar voi lăsa mai întâi „fizicianul” să răspundă :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14825
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de GuyGadeboisTheBack » 16/08/21, 15:40

Evaporare.JPG
Evaporation.JPG (91.41 KiB) Vizualizat de 4463 ori

https://www.sciencesetavenir.fr/nature- ... l-eau_4937
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Christophe » 16/08/21, 15:44

Tipul interesant, dar 45% nu este 100% ... tehnica pe care o citați este pentru a bea apă ... eu este apă stagnantă ...

Un strat bun de ulei este evaporarea -100% ... a priori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: tampon termic: evitați evaporarea suprafeței apei calde cu ulei sau alt produs de blocare?




de Obamot » 16/08/21, 16:33

GuyGadeboisLeRetour a scris:Evaporare.JPG
https://www.sciencesetavenir.fr/nature- ... l-eau_4937
Hidroxidul de calciu plutește?


ABC2019 a scris:pe de o parte, nimic din această „nouă fizică” nu contrazice marile principii ale fizicii

Deci, care-i treaba
Dernière édition alin Obamot 16 / 08 / 21, 16: 48, editate 1 ori.
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 143