Proiect de energie termică solară concentrată (CSP) open source

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Habib_
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 30/10/21, 19:18
x 13

Re: Proiect de energie termică solară concentrată (CSP) cu sursă deschisă




de Habib_ » 02/11/21, 17:14

mulțumesc Ahmed pentru participare :)

da absolut, de aceea am zis de exemplu, pentru ca nimic nu este hotarat

poate fi tablă de oțel inoxidabil

de fapt cred ca vor fi mai multe configuratii, la inceput un prototip care sa justifice folosirea zilnica (un fel de POC), si nu exista nici o problema, indiferent de pret, expresie in voga in prezent. : Lol: si apoi sa lucrezi la alte configuratii ale prototipului dar cu materiale mai ieftine, mai putina automatizare, .. ca sa fie accesibil gospodariilor mai modeste etc. (In urma convorbirii mele telefonice de mai devreme am dedus ca costul va creste putin, pentru ca va fi necesar sa ne gandim la securizarea sistemului altfel nu obtine licenta CE de vanzare. la baza este ca acest prototip, odata validat de echipa care îl va dezvolta, ulterior va fi copiat gratuit, opensource, de către tineri și tineri care doresc să îl reproducă în serii mici și să îl vândă în colțurile lor, țări, prin net sau într-un magazin sau altfel. .)

deci da absolut, otelul inoxidabil dupa parerea mea este cel mai bun, doar pretul care va justifica modelele din aluminiu, chiar si pentru cele mai ieftine folii de aluminiu autoadezive pe o tabla de otel... si poate si alte materiale reflectorizante de cautat, nu am sapat inca

apoi mai sunt tuburile, zona de incalzire, compartimentarea dubla (tub metalic in tub de sticla), si acolo va fi necesar sa se lucreze la configuratii de la cele mai scumpe la cele mai putin costisitoare jucand pe materiale etc.

apropo, raționez în masă, îmi spun să generalizez utilizarea, trebuie să fie accesibil și deci să mă gândesc la diferite modele la cel puțin costisitoare (și deci puțin fragile, iar performanța sa nu grozavă, dar dacă este folosit într-un mediu foarte însorit loc, țara de sud, va aduce o mai sigură) la cea mai scumpă (și prin urmare blindată, sofisticată orientabilă automat etc. și performanță de top, chiar dacă acest lucru nu este întotdeauna adevărat în nordul Franței, de exemplu, având în vedere mai puțin soare amestecat cu frig etc.)

În cele din urmă, iată-l, de aici și necesitatea unui grup de lucru care să analizeze aceste întrebări diferite și să ofere răspunsuri.

bine cu tine
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Proiect de energie termică solară concentrată (CSP) cu sursă deschisă




de Obamot » 03/11/21, 14:39

Ar costa mai puțin hacking-ul pe baza materialelor existente?

De exemplu, aici un jgheab „standard” din oțel inoxidabil ca standard, cu un senzor desenat în centru:

275BAFDC-0BCC-4F69-8D59-974A744F5E28.jpeg
275BAFDC-0BCC-4F69-8D59-974A744F5E28.jpeg (40.46 Kio) Consulté 3233 fois


Sursa produsului (există în 3 modele): https://www.asturienne.fr/p/evacuation- ... p-A1956611

Pentru ca sincer, o folie de plastic nu va rezista niciodata foarte mult pe metal (daca vrem sa o facem „durabila”), incurajez sa facem mai inainte teste de durata, cred ca se poate desprinde cu caldura ( lipit pe unul sau pe un pictat). foaie, poate mai bine, ca la vehicule, se poate ține într-un ciupit... trebuie să vezi durata)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14976
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Proiect de energie termică solară concentrată (CSP) cu sursă deschisă




de GuyGadeboisTheBack » 03/11/21, 15:25

Într-adevăr, un film reflectorizant adeziv pe metal nu va dura deloc mult. Pe un jgheab de plastic da, mult mai mult. În caz contrar, există mylarul reflectorizant...
http://www.jardicom.fr/p/plantes-reflechissant
1 x
Habib_
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 30/10/21, 19:18
x 13

Re: Proiect de energie termică solară concentrată (CSP) cu sursă deschisă




de Habib_ » 03/11/21, 15:53

da, mulțumesc pentru cercetare și această diagramă frumoasă, absolut, atunci când hacking-ul și posibil nu vom fi timizi : Wink:

in rest, filmul (nu plastic) dar ma refer la folie de aluminiu precum rulourile pe care le stim pentru gatit, gatit etc.

acestea spuse, am vorbit despre aceasta folie/tabla de aluminiu lipita pe tabla, doar daca vrem sa oferim un model lowcost (familii foarte modeste, tari in curs de dezvoltare etc.), dar in rest prototipul pe care vreau sa-l fac (pai daca as va avea o echipă interesată etc.) este cea cu tablă de inox și așa cum spuneam în mesajul anterior, să plătească prețul pentru a vedea deja un prototip operațional „frumos” care să servească pentru a convinge pe cei reticenți ulterior, să îl adopte mai multe etc. va fi într-adevăr necesar să cumpărăm cele mai eficiente și mai performante componente posibile: un reflector, tuburile de sticlă cu compartimentare (de comandat pot fi de la un subcontractant), turbina, manometrele etc. reflectorul să urmeze soare pe tot parcursul zilei, ..

Aici, continui sa fac cunoscut acest proiect in dreapta si in stanga, am pus comentarii pe mai multe pagini de facebook care navigheaza in jurul energiei regenerabile (solarfirefrance, EnergiePartagee, coopawatt, ..) si pe twitter am vazut ca ADEME incurajeaza cetatenii. proiecte in jurul caldura termica, .. Tocmai am vizitat fablab-ul orasului stiintei, managerul mi-a spus ca fablab-ul va sta la dispozitie pentru lucrari precum taiere laser, printare 3D etc. pe de altă parte, nu au un loc în aer liber pentru a putea lucra la prototip acasă, deoarece prototipul are nevoie de soare..)

daca nu, ma intorc putin, fundul dorintei acestui proiect? este ca pana la urma, dotati fiecare casa cu o microcentrala! pe acoperiș sau în grădină, care asigură o parte (sau tot) din consumul său de energie electrică, datorită energiei solare concentrate.
o diagramă bloc a micro-ului central în cauză:

http://www.cspultralitesolar.com/techno ... lar-power/


dar acolo suntem încă foarte departe : Lol:

ne vedem mai tarziu
1 x
Habib_
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 30/10/21, 19:18
x 13

Re: Proiect de energie termică solară concentrată (CSP) cu sursă deschisă




de Habib_ » 03/11/21, 16:08

multumesc Guy pentru sfat si ideea mylarului, am vazut mesajul tau dupa ce am postat mesajul meu anterior.

nu deocamdata solutia de film nu este cea care va fi testata (poate ulterior pentru a face modele lowcost), macar pentru primul prototip (daca va vedea lumina zilei, pentru ca inca caut echipa si mai ales un interes minim cu oamenii, pentru că nu o fac pentru mine : Wink: ..) reflectorul său va fi din oțel inoxidabil, în cele din urmă, deoarece este un efort de echipă, echipa este cea care va decide toate acestea..
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Proiect de energie termică solară concentrată (CSP) cu sursă deschisă




de Obamot » 03/11/21, 16:15

Fără să vreau să mă duc prea departe (sau să știi complet cum ai crea un CSP „intern”. :şoc: ) cel mai rezonabil/fezabil și cel mai accesibil proiect financiar pentru:

- „o microcentrală pe acoperiș sau în grădina unei case”

Există deja, se numește „panouri solare, baterii și eficiență energetică".

Și asta dacă nu găsești un sistem furnizat la cheie de un producător, dar nu văd unde să-l găsesc. Motivul este simplu, pentru o singură casă, mergem imediat la o instalație tehnică complexă, costisitoare și care necesită un minim de întreținere cu un întreg circuit de țevi pentru fluidul calofer, + boiler și alternator, și personal calificat și costisitor de montat. și faceți-l să funcționeze cu senzori în diferite locuri și un întreg bazar electronic pentru a gestiona întregul fără a-l deteriora (deci la revedere, costul redus) și, în plus, este necesar să puteți stoca căldura, în timp ce este mult mai ușor de colectat cu panouri și de depozitat în baterii. Da putem stoca și în baterii cu un CSP, dar asta n-ar avea prea mult sens, nu tocmai de asta facem un CSP, în acest caz se pierde foarte mult (de asta preferăm să stocăm căldura).

Dar dacă ai soluția tehnică, simplă, economică și ușor de implementat pentru o aplicație CSP în casă unifamilială, atunci vei deveni multimiliardar și/sau vom căuta să-ți răscumpărăm conceptul de la tine. : Mrgreen:
0 x
Habib_
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 30/10/21, 19:18
x 13

Re: Proiect de energie termică solară concentrată (CSP) cu sursă deschisă




de Habib_ » 03/11/21, 17:01

din acest motiv mi-am incheiat mesajul cu "suntem foarte departe de microfonul central in cauza" : Lol:

Înțeleg toate întrebările și complicațiile pe care le-ați menționat, prototipul va fi un demo de bază și, prin urmare, se va face în simplitate, chiar dacă componentele esențiale trebuie să fie prezente (cel puțin reflectorul, tubulatura, turbina), chiar dacă înseamnă a fi sofisticat după aceea.

ce am uitat sa mentionez, ca ideea asta mi-a venit in urma ultimelor cresteri ale preturilor la combustibili fosili si ca evident nu va face decat sa creasca sau cel putin sa nu scada.

Mai mult, dacă acest CSP techno se dovedește a fi mai scump decât fotovoltaic, suntem de acord că va fi necesar să facem fotovoltaic, sau nimic (pentru gospodăriile modeste care nu îl pot accesa)

oricum nu s-a facut inca nimic, tocmai pentru ca mai intai va fi necesar sa se justifice utilitatea, de unde si „reclama” mea in dreapta si in stanga sa am feedback pozitiv si negativ, si daca asta intereseaza atata timp cat imi imaginez oameni.

altfel, nu intenționez să devin miliardar sau așa ceva : Lol: asa cum am spus la inceput lansez ideea unui proiect opensource DIY ca parte a unei lucrari colective.. cu alte cuvinte daca nu gasesc o echipa motivata nu avansez mai mult de atat..
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Proiect de energie termică solară concentrată (CSP) cu sursă deschisă




de Obamot » 03/11/21, 17:53

Câte case/e sunt în acest proiect?

Comunitatea Geen ”/“ Hub ” ce înseamnă? Se pare că este pentru o subdiviziune?

44989D85-79A9-4155-8F08-D323F3682334.jpeg
44989D85-79A9-4155-8F08-D323F3682334.jpeg (32.56 Kio) Consulté 3179 fois
1 x
Habib_
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 30/10/21, 19:18
x 13

Re: Proiect de energie termică solară concentrată (CSP) cu sursă deschisă




de Habib_ » 03/11/21, 18:36

scuze Obamot, involuntar te-am indus in eroare!

apropo prin trimiterea linkului de mai sus am crezut doar ca te uiti la diagrama bloc care apare in partea de sus a paginii site-ului cu pricina (pe care nici nu m-am uitat in detaliu la celelalte diagrame ale aceluiasi site. . și, prin urmare, diagrama pe care tocmai ați afișat-o ..)

Asa ca am vrut sa trimit doar aceasta imagine (ca in plus se gaseste si pe alte site-uri, schematizeaza un csp central)
care este aici:
https://www.ecomena.org/wp-content/uplo ... hs-CSP.jpg

poti deci ignora linkul pe care l-am trimis mai devreme pentru ca de fapt tintizesc doar prima diagrama care este in ea si nu restul .. si chiar regret ca vorbesc de central micro csp etc.

scuze inca o data si iti multumesc pentru implicare
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Proiect de energie termică solară concentrată (CSP) cu sursă deschisă




de Obamot » 04/11/21, 12:08

Nici o problema !
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 109