Transformați un rezervor de apă caldă solară (sau păcură) într-un încălzitor termodinamic de apă cu o pompă de căldură mică pentru piscină

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Transformați un rezervor de apă caldă solară (sau păcură) într-un încălzitor termodinamic de apă cu o mică pompă de căldură pentru piscină




de phil59 » 10/03/23, 16:16

Christophe a scris:
Cei care nu sunt fericiți își pot găsi prieteni noi pe facebook sau twitter...


Nu am !
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Transformați un rezervor de apă caldă solară (sau păcură) într-un încălzitor termodinamic de apă cu o mică pompă de căldură pentru piscină




de Christophe » 16/03/23, 09:55

Christophe a scris:Am pus circulatorul la viteza mare.


După 1 săptămână, observ câteva modificări ale kWh, dar durata între cicluri rămâne aceeași (încă 3 până la 4 cicluri pe zi)...

In efect; Acum ciclu la 0.23-0.25 kWh în loc de 0.28-0.30 kWh (în ciuda puterii mai mari a circulatorului), iar durata, din citirile temperaturii ambientale, pare să fie mai aproape de 20 min (22 min dacă 0.24 kWh) decât 30 min (28 min dacă 0.30 kWh)...

Daca facem corectia tinand cont de puterea circulatorului (cel putin 15 W in plus pentru ca puterea afisata este, cred eu, puterea hidraulica, trebuie sa adaugam +30% ca sa avem puterea consumata dar o sa fac rationamentul pe cel afișat) avem:

a) Viteză mică ciclu de 30 min, consumul circulatorului = 7 * 0.5 = 3.5 Wh adică 3.5/290 = 1.2% din consumul total al unui ciclu
b) Ciclu de 20 min de viteză mare, consumul circulatorului = 22 * ​​​​1/3 = 7.3 Wh adică 7.3 / 240 = 3% din consumul total al unui ciclu

In toate cazurile, consumul circulatorului este destul de neglijabil (chiar daca +30%)...si chiar daca in % se dubleaza cu mult la viteza mare.

Pe scurt, contrar a ceea ce am prezentat (da da stiu sa-mi recunosc greselile : Roll: : Roll: : Roll: ), viteza mare face posibilă rularea ciclurilor mai scurte și economisirea de câteva sute de Wh (2 până la 3) pe zi și, prin urmare, câteva zeci de kWh pe an (mai puțin de 50 kWh, dar totuși este bine să luați!) .
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Transformați un rezervor de apă caldă solară (sau păcură) într-un încălzitor termodinamic de apă cu o mică pompă de căldură pentru piscină




de sicetaitsimple » 16/03/23, 13:28

Aceasta este o întrebare rezolvată.
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Transformați un rezervor de apă caldă solară (sau păcură) într-un încălzitor termodinamic de apă cu o mică pompă de căldură pentru piscină




de izentrop » 16/03/23, 15:26

sicetaitsimple a scris:Aceasta este o întrebare rezolvată.
Suntem siguri că temperatura finală a volumului încălzit urmează aceeași logică?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Transformați un rezervor de apă caldă solară (sau păcură) într-un încălzitor termodinamic de apă cu o mică pompă de căldură pentru piscină




de Christophe » 16/03/23, 15:54

Explicați-ne cum este afectată declanșarea termostatului („imersat”) viteza circulatorului?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Transformați un rezervor de apă caldă solară (sau păcură) într-un încălzitor termodinamic de apă cu o mică pompă de căldură pentru piscină




de sicetaitsimple » 16/03/23, 16:37

izentrop a scris:
sicetaitsimple a scris:Aceasta este o întrebare rezolvată.
Suntem siguri că temperatura finală a volumului încălzit urmează aceeași logică?

Nu fac duș des la Christophe, depinde de el să pună întrebarea.... :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Transformați un rezervor de apă caldă solară (sau păcură) într-un încălzitor termodinamic de apă cu o mică pompă de căldură pentru piscină




de Christophe » 16/03/23, 16:58

Destul de rar! :şoc: : Cheesy:

Ei bine, nu înțeleg întrebarea... : Mrgreen:

Acum simt că apa fierbinte este puțin mai caldă cu viteza mare... : Cheesy: : Cheesy:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Transformați un rezervor de apă caldă solară (sau păcură) într-un încălzitor termodinamic de apă cu o mică pompă de căldură pentru piscină




de sicetaitsimple » 16/03/23, 17:09

Christophe a scris:Acum simt că apa fierbinte este puțin mai caldă cu viteza mare... : Cheesy:

Nu am indraznit sa o spun, dar asa am crezut... Cand circulatia la debit maxim se opreste la finalul ciclului, serpentina ta este plina cu apa "in medie" mai calda decat atunci cand circula la debit redus. Căldura care va fi apoi transferată în balon chiar și fără circulație. Bineînțeles că nu va face minuni, dar că observați o ușoară creștere a temperaturii nu mă surprinde.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Transformați un rezervor de apă caldă solară (sau păcură) într-un încălzitor termodinamic de apă cu o mică pompă de căldură pentru piscină




de Christophe » 16/03/23, 18:34

Posibil... creșterea este mică... câteva zecimi...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Transformați un rezervor de apă caldă solară (sau păcură) într-un încălzitor termodinamic de apă cu o mică pompă de căldură pentru piscină




de izentrop » 16/03/23, 19:33

Christophe a scris:Explicați-ne cum este afectată declanșarea termostatului („imersat”) viteza circulatorului?

Eu sunt cel care nu intelege.

Termostatul scufundat, am crezut ca este la volumul mai mic si nu a fost afectat. și că ciclul pompei de căldură a fost oprit prin atingerea temperaturii de referință, temperatura retur?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 96