Putem face tranziția ecologică fără energie nucleară?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Putem face tranziția ecologică fără energie nucleară?




de humus » 12/11/21, 15:36

sen-no-sen a scris:
humus a scris:Cred că nu vom fi niciodată de acord cu această cauză fundamentală.
Pentru mine, capitalismul măgulește și navighează pe dorințele umane de măreție. Energia fiind doar brațul înarmat și nu factorul de decizie.


Răspunde la întrebările lui și vei înțelege:

ce câștig? : Wink: opțiuni pe acțiuni?


De unde vine capitalismul?
Din dorința unor oameni, a „Domnilor” în devenire de acum câteva secole.
De fapt lăcomia = o dorință și nevoia de reasigurare (teama de a rata), o altă dorință.
Întotdeauna omul și dorințele lui în centrul scenei.

Care este definiția profundă a dorinței?
bacsis : Arrow: Tendință care duce la dorința de a obține.
Aceasta presupune în prealabil un „centru” care dorește să obțină satisfacție (sau să fugă de suferință), presupune o ființă vie care dorește.


Cine dintre dorința umană și Big Bang a fost acolo primul?
Big Bang, desigur. Este cadrul inițial în care ne-am născut și în care evoluăm în concert cu cadrul.

Omul are această particularitate că poate alege să-și urmeze dorința sau nu, prin urmare omul poate alege să folosească sau nu energia, dacă o are, desigur. : Mrgreen:
În principiu, omul nu este supus la nimic, el este jucăria inconștienței sale în fața dorințelor sale.
Creștendu-și conștiința, ființa umană se extrage din determinisme, devine liber să-și urmeze sau nu dorințele.
Dorințele emană spontan în creier. Ele sunt rezultatul învățării culturale, rodul răspunsului acestor cunoștințe la stimuli externi sau interni.

: Arrow: Scena înaintea actorilor, Big Bang-ul înaintea oamenilor, dar actorii sunt practic liberi să facă ce vor pe scenă, în limitele scenei.
Asa ca am putea spune ca scena isi dicteaza legea impunand limite (care pare a fi punctul tau de vedere) dar nu impune nimic sa se apropie de limite, sa le depaseasca. :şoc: sau să rămână în rezervă. Omul este cel care alege.
Am spus deja, dacă nu există oameni, fosilele carbonice ar fi încă sub pământ.
Întotdeauna omul, dorințele și conștiința lui (inconștiența : Mrgreen: ) în centrul cadrului.
Cadrul nu are nicio problemă, doar bărbatul.
Dernière édition alin humus 12 / 11 / 21, 15: 46, editate 1 ori.
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Putem face tranziția ecologică fără energie nucleară?




de humus » 12/11/21, 15:44

Ahmed a scris:Premisele capitalismului sunt false, pentru că această falsitate este cea care îi permite să fie construit. Scopul său pretins este, de asemenea, fals, dar este și necesar să-și mute agenții care „nu acționează pentru motivele pe care le cred”, așa cum ar spune ei. Marx!
Ceea ce este corect este capacitatea sa extremă și regretabilă * de a disipa un maxim de energie (care se ascunde și în spatele acestei bufonițe de pseudo „tranziție ecologică”).

* Regret, deoarece foarte nefavorabil speciei noastre pe termen mediu.

lăcomia și teama de a eșua generează corupție.
Corupție în sensul că sunt gata să mint, să ascund acest fruct suculent să-l mănânc într-un colț și să nu-l împart sau să nu-l dau.
Semințele capitalismului încep în stadiul animal, este prelungirea instinctului de supraviețuire.
Este sistematizarea acestei înclinații naturale care devine perversiune.

Un sistem care cultivă corupția poate avea doar baze corupte și o finalitate la fel. : Mrgreen:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Putem face tranziția ecologică fără energie nucleară?




de ABC2019 » 12/11/21, 16:29

GuyGadeboisLeRetour a scris:Și celălalt clovn care crede că flota unei țări întregi cu petrol poate fi înlocuită cu bărci alimentate cu hidrogen în doi pași... Iată o întreagă secțiune a economiei islandeze care va continua să depindă multă vreme de fosile în ciuda dorinței. a liderilor să se elibereze de această dependență în ciuda energiei geotermale.

Nu stiu daca te referi la mine cand spui "celalalt clovn" (probabil) dar eu zic exact ca tine, ca nu pentru ca islandezii au EnR din belsug (si curat si nici macar intermitent !!) 'au rezolvat. toate problemele lor. A fost „celălalt clovn humus” care a declarat cu încredere că ar putea „de îndată ce vor”. Probabil că crede că islandezii trebuie să se revolte, dar nu am înțeles împotriva cui sau împotriva a ce.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Putem face tranziția ecologică fără energie nucleară?




de ABC2019 » 12/11/21, 16:31

humus a scris:
Ahmed a scris:Premisele capitalismului sunt false, pentru că această falsitate este cea care îi permite să fie construit. Scopul său pretins este, de asemenea, fals, dar este și necesar să-și mute agenții care „nu acționează pentru motivele pe care le cred”, așa cum ar spune ei. Marx!
Ceea ce este corect este capacitatea sa extremă și regretabilă * de a disipa un maxim de energie (care se ascunde și în spatele acestei bufonițe de pseudo „tranziție ecologică”).

* Regret, deoarece foarte nefavorabil speciei noastre pe termen mediu.

lăcomia și teama de a eșua generează corupție.
Corupție în sensul că sunt gata să mint, să ascund acest fruct suculent să-l mănânc într-un colț și să nu-l împart sau să nu-l dau.
Semințele capitalismului încep în stadiul animal, este prelungirea instinctului de supraviețuire.
Este sistematizarea acestei înclinații naturale care devine perversiune.

Un sistem care cultivă corupția poate avea doar baze corupte și o finalitate la fel. : Mrgreen:

Cu toate acestea, încă nu există nicio problemă să postezi acest lucru pe internet de pe un computer, desigur
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Putem face tranziția ecologică fără energie nucleară?




de humus » 12/11/21, 17:07

ABC2019 a scris:Cu toate acestea, încă nu există nicio problemă să postezi acest lucru pe internet de pe un computer, desigur

De ce?
Vrei să auzim doar opinia ta principală, inconsecventă, distructivă și sinucigașă?

Trebuie să mor din vina ta și în tăcere, crezi?

Iti masori cuvintele josnice??? :şoc:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Putem face tranziția ecologică fără energie nucleară?




de Ahmed » 12/11/21, 17:49

Mulți oameni nu au (sau nu au avut) acest tip de comportament deloc, așa că de ce să-l ontologizeze?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14975
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Putem face tranziția ecologică fără energie nucleară?




de GuyGadeboisTheBack » 12/11/21, 18:10

humus a scris:Semințele capitalismului încep în stadiul animal, este prelungirea instinctului de supraviețuire.
Este sistematizarea acestei înclinații naturale care devine perversiune.

Capitalismul s-a născut imediat ce am trecut de la vânători-culegători la cultivatori/crescători sedentari. În sfârșit, nu capitalismul stricto-senso, ci starea de spirit care îl însoțește și care marchează începutul perversiunii umane.
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Putem face tranziția ecologică fără energie nucleară?




de humus » 12/11/21, 18:17

ABC2019 a scris: A fost „celălalt clovn humus” care a declarat cu încredere că ar putea „de îndată ce vor”. Probabil că crede că islandezii trebuie să se revolte, dar nu am înțeles împotriva cui sau împotriva a ce.

Nu am vorbit despre bărci, deși în termeni absoluti de ce nu hidrogen.
ABC2019 a scris: Probabil că el crede că islandezii trebuie să se revolte, dar nu am înțeles împotriva cui sau împotriva a ce .

Acesta nu este un semn bun în ceea ce privește abilitățile tale mentale și de ascultare. : Roll:

: Arrow: Împotriva sistemului actual care pledează pentru primatul profitabilității financiare asupra tuturor celorlalte criterii.
: Arrow: stabiliți cu autoritate ceea ce are un sens fizic, ceea ce are sens: virtuosul și durabil.
: Arrow: Sau mai exact, folosiți energia regenerabilă locală în toate scopurile și scăpați definitiv de dependența de fosile.


Nici tu nu faci mult efort sau te blochezi repede? : Roll:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Putem face tranziția ecologică fără energie nucleară?




de Ahmed » 12/11/21, 18:21

Nu există nici instinct de supraviețuire în sensul strict al animalului, ci instinct de supraviețuire al speciei (prin gene). La bărbați, în funcție de cultură, acest lucru se traduce prin instinctul de supraviețuire al memelor care duce la sacrificarea vieții pentru ideologia proprie...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Putem face tranziția ecologică fără energie nucleară?




de humus » 12/11/21, 18:22

Ahmed a scris:Mulți oameni nu au (sau nu au avut) acest tip de comportament deloc, așa că de ce să-l ontologizeze?

deși cred că pot ghici.

Nu inteleg, pentru cine este?
si tontonlogie ma uit la definitie, nu inteleg ce vrei sa spui?

Pentru a fi sigur că nu faceți greșeli, puteți reformula asta pentru oamenii de rând? : Mrgreen:
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 211