Proiect de presă pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Ahmed » 11/01/23, 21:12

Evident, aceste două găuri reprezintă o constrângere, deoarece limitează posibilele alegeri ale direcției presiunii sau a dispoziției sistemului de împingere, dar de îndată ce dimensiunea cărămizii depășește anecdoticul, mi se pare justificat.. .
Rata de cenușă, după cum s-a subliniat pertinent (fără fayoter! : Mrgreen: ) Simplu, depinde foarte mult de conținutul de minerale al hârtiei. Faptul de a sorta cu grijă materiile prime îmi permite să ocol acest obstacol și poate explică unele dintre dezamăgirile Peter si altii. Încorporez mult carton ondulat, un pic de vase obișnuite și ziar sau altele, dar evit cu scrupulozitate săptămânalele, chiar și cele care nu sunt prea pline.
După cum spuneam mai sus, exclud și hârtiile/cartonurile semi-impermeabile, nu că ar avea același dezavantaj, ci pentru că îmi este greu să le „pulpez” în condiții acceptabile din punctul meu de vedere.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Ahmed » 11/01/23, 21:28

Eu raspund aici Christophe.
Jurnalul de hârtie/carton prezintă, după cum vă amintiți, un interes în ceea ce privește depozitarea și manipularea. Cu toate acestea, formatul și conformația influențează foarte mult regularitatea și calitatea arderii. Arderea directă a materialului mărunțit ar duce la o ardere foarte vie și slabă*, cu excepția faptului că se ia în considerare hrănirea progresivă și deci automatizată, ceea ce nu este ușor, în plus că nu este subiectul... : Mrgreen: Este tocmai printr-un raport bun (?) între volum și suprafață, determinat științific prin respectarea scrupuloasă a protocolului metodei humectodactil, că pot realiza o calitate adecvată a arderii precum și o durată suficientă...

* Arderea, nu te-as insulta sa explic ce este, necesita un raport bun intre oxidant si combustibil; totuși, în sobe, combustibilul este introdus relativ masiv și deci în exces: este deci necesar ca caracteristicile sale specifice să inducă o reglare care să fie echivalentă cu ceea ce s-ar obține dacă cei doi parametri ar putea fi reglați continuu. Ce bine, lemnul este izolant!
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Christophe » 11/01/23, 21:32

De acord cu Ahmad...

A urma!

Și dacă nu, nu putem adăuga „lucruri” în apa pulpei care ar stimula PCI-ul? Tip de ulei uzat? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Hei Macro!!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de sicetaitsimple » 11/01/23, 21:37

Christophe a scris:în acest caz bine...s-ar putea la fel de bine să ardă materialul mărunțit direct...dar este multă muncă de încărcare...probabil descurajator pentru majoritatea oamenilor...

Ah, dar dacă vrei să-ți petreci ziua lângă aragazul tău, realimentând la fiecare 1/2 oră, e alegerea ta!
Apropo, pentru a prelua una dintre postările mele de ieri, în acest timp puteți tăia cartonul în bucăți mici pentru următorul lot!
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Ahmed » 11/01/23, 22:08

Nu este automatism manual? : Wink:

Christophe, există deja un adaos de rumeguș, dar puteți oricând să vă gândiți să turnați păcură pentru aprindere...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de gegyx » 11/01/23, 22:11

Ahmed, ai încercat cu tocătorul de plante de la concurență?

Iată, ceva mai obișnuit:


Aceasta corespunde mărimii dorite
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Ahmed » 11/01/23, 22:54

Mai văzusem acest videoclip, dar nu m-a cucerit. Volumele rămân modeste în ciuda entuziasmului autorului său și, după cum a spus cineva mai sus, cartonul este abraziv: nu sunt sigur că râșnița lui apreciază.
Din partea mea, deși caut echivalentul performanței tocatorului meu, știu că nu este potrivit pentru aceste scopuri. Dacă uneori este înțelept să devii un dispozitiv de la utilizarea sa inițială, nu este întotdeauna o idee bună și rămân convins că este necesar, alături de tocătoarele din fabrică, să inovăm într-un design mai simplu, dar special adaptat la constrângerile particulare ale lentila mea.
Unealta de tăiere la care mă gândesc va fi derivată din cea a unei polizoare industriale (2 motoare de 150 CP fiecare!) și care are particularitatea de a efectua o tăiere transversală datorită geometriei sale particulare. Acesta nu este doar un imitator, deoarece obiectivele acestei râșnițe sunt foarte îndepărtate de ale mele când vine vorba de forma așchiilor, ci o inspirație destul de îndepărtată pentru o configurație personalizată.”mutatis mutandis". 8)
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de sicetaitsimple » 11/01/23, 22:59

Christophe a scris:Cu toate acestea, o presă de hârtie poate apăsa și alte lucruri: cum ar fi amestecarea hârtiei / ace de brad / rumeguș / cereale / floarea soarelui....
Care ar trebui să stimuleze PCI-ul...
Voi încerca deșeurile de cosit comprimate și încapsulate în ziar în 2023...
Proiectul lui Ahmed este oricum interesant, totul depinde de resursa de combustibil pe care o avem!


L-am întrebat deja pe Ahmed despre încorporarea altor produse, cf. pagina 13:

si te gandesti sa testezi si alti "adjuvanti" in afara de rumegus, cineva vorbise de ace de rasinoase, dar se poate gandi si la paie sau fan tocat, frunze moarte, lemne maruntite fin... in functie de ce se gaseste usor in apropiere.

Răspunsul lui fusese „deschis”, dar în același timp destul de restrictiv! : Lol: În sensul, cu siguranță, rezumă stângaci, „biomasa se întoarce în sol”, noi tratăm „deșeurile”.

Ei bine, ulei de motor....Îți place să fii supărat pentru nu mult... decât dacă vrei să strângi, dar asta e interzis.

Dar noi (colectiv) vom fi interesați de rezultatele dvs. de bușteni de iarbă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Christophe » 11/01/23, 23:04

Nu a fost cineva eu?

De ani de zile am crezut ca spinii de zada sunt o bogatie calorica neexploatata!!

ps: pentru ulei a fost o gluma nu...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de sicetaitsimple » 11/01/23, 23:09

Christophe a scris:Nu a fost cineva eu?

Nu stiu. Căutați paginile 1-13.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 80