Proiect de presă pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9836
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de sicetaitsimple » 12/01/23, 22:18

Ahmed a scris:Da, este o folosire pentru anvelope, le-ar consuma și oțelăria, dar sunt departe de a absorbi totul...


Nu prea știu și nu-mi place să vorbesc prostii...Am găsit cifra de 44% din anvelopele incinerate în fabrici de ciment pe un site guvernamental. Dar am și impresia că a existat o „Yalta” în domeniu în urmă cu câțiva ani cu alți utilizatori care produc granule pentru încorporare în mixturi asfaltice, în special terenuri de sport. Mic de statura...

Pe de altă parte, se pare că stocurile „istorice” au fost absorbite:
"Sfârșitul misiunii asociației Recyvalor pentru absorbția stocurilor istorice de anvelope uzate
Sub impulsul autorităților publice, asociația Recyvalor a fost creată în cadrul unui acord interprofesional în 2008 cu asistența statului pentru tratarea așa-numitelor depozite de deșeuri de anvelope „istorice” (constituite înainte de 2003). La zece ani de la înființare, Recyvalor a încheiat misiunea pentru care a fost înființată: 54 de site-uri (inclusiv cel de la Souillac, cel mai mare din Franța) reprezentând peste 7 milioane de anvelope (aproximativ 55 de tone) au fost colectate și tratate de asociație. .
"
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Christophe » 13/01/23, 00:19

am facut cateva loguri...

Deloc surprinzător, rezultatul nu este groaznic: trebuie să încărcați de 2 sau 3 ori pentru a comprima bine (designul mașinii)... și fără încapsulare nu ține groaznic (când este umed... uscat ar trebui să fie și mai rău)

Așa că ultimele bețișoare le-am făcut cu o încapsulare de ziar (1 sau 2 coli) și iese destul de bine!

A urma ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Ahmed » 13/01/23, 11:26

dacă anvelopele sunt eliminate masiv de aceste sectoare diferite, cu atât mai bine. Lafarge se poate lăuda cu „economii circulare (de combustibil)” (când vine vorba de anvelope!).
Christophe, cei doi factori de succes pentru un buștean corect sunt pulparea prealabilă bună și apoi compresia „suficientă”. Unii au folosit această matriță, dar au folosit un diamant sau un cric hidraulic pentru a obține ceva decent. Iata un exemplu usor de realizat si pe care s-ar putea imbunatati usor prin fixarea cricului pe un pivot superior, astfel incat sa poata fi inclinat inapoi la incarcarea/descarcarea matritei.

1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Christophe » 13/01/23, 12:33

Da Ahmed, lucrul pe care îl am este o jucărie, dar îți permite să experimentezi.

Încapsularea mi se potrivește bine pentru moment...o îmbunătățire mecanică de casă poate fi...dacă găsesc motivația și resursele...

Oricum, aș avea decupajul de care să mă ocup. Cred că am între 50 și 100 kg de SM...

Câte MS pe an produce 1 gazon?

Pentru că la nivel de hârtie, nu am atât de multe resurse, dar aveam un stoc mic de vândut...

Sincer să fiu, zdrobesc reclamele din primăvara lui 2020... iar săpăturile sunt 50% mari! : Lol:

Probabil că există 2019 sau chiar 2018 în partea de jos a depozitului! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Christophe » 13/01/23, 14:57

După cum era previzibil, bușteanul brut se dezintegrase în această dimineață... metoda gunoiului!

Așa că am „dezvoltat” (mi-a luat cel puțin 5 minute) o dublă încapsulare cu cel puțin un A3, doar am pus 2 straturi de hârtie încrucișate la 90° (în 1 sau 2 coli pe strat) și închidem cadoul „înainte de comprimare” (la primele incercari am inchis dupa).

Precomprim cu pumnul la umplere până la 1cm de sus, ceea ce evită umplerea dublă la primele încercări. Dacă este la nivel, este foarte dureros să începeți compresia deoarece este asimetrică prin designul acestei prese...

Acest lucru mi se pare destul de acceptabil la fel de mult pe metoda, nu prea consumatoare de timp (in orice caz mult mai rapid decat metoda engleza de mai sus prin busteni si nu am un aluat la fel de omogen ca el), ca rezultat, sa vad cum se va comporta dupa uscare...

Nu am cântărit încă, dar fiecare cărămidă pare să cântărească mai mult de 1 kg... cu probabil 50 până la 60% apă... de continuat...

Cât durează să se usuce? Cel puțin 6 luni presupun? Garajul meu este foarte uscat: vara scade la mai puțin de 30% RH...

Evolutia din foto, ultimele 3 sunt foarte "curate" daca indraznesc sa spun:

busteni de hârtie încapsulate.jpg
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Christophe » 13/01/23, 14:58

Petrus a scris:Experiența mea cu brichete din hârtie/carton:
Am taiat hartia/cartonul cu un tocator de documente ca al lui Christophe, apoi am inmuiat in apa.
Am inceput cu o presa manuala, presiunea nu a fost suficienta pentru a obtine o caramida solida. Mi-am făcut apoi o presă cu cric de mașină, a fost mai bine, dar tot nu grozav. Până la urmă am folosit un cric hidraulic 2T pentru a obține o densitate bună, dar totuși a durat o veșnicie să se usuce și rezultatul arderii nu a fost satisfăcător. Era în mare parte multă cenușă.
Pe scurt, mult efort pentru a obține combustibil mediocru.
Nu merită, aceasta este doar părerea mea personală bazată pe experiența mea.


Poate încercați metoda pe care tocmai v-am explicat-o?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Christophe » 13/01/23, 15:28

Ei bine, o să încerc să amestec carnea mărunțită într-un blender pentru supă. : Mrgreen: ...adaugă un pas, dar este de încercat.

Pentru că presupun că engleza a amestecat înainte, având în vedere textura pe care o folosește (nu a ascultat totul)...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9836
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de sicetaitsimple » 13/01/23, 15:34

Christophe a scris:Ei bine, o să încerc să amestec carnea mărunțită într-un blender pentru supă. : Mrgreen: ...

Păstrează un castron pentru seara asta! Nu ar trebui să fie prea bogat în calorii și este plin de fibre, sunt sigură că Obamot l-ar recomanda ca bază a bolului tău cu mâncare!
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Christophe » 13/01/23, 16:09

Ei bine, funcționează și nu este atât de plictisitor ca un pas de amestecare...(2 * 5 minute pentru toată chiuveta)

Am o pulpă drăguță (și sunt bule: reacție chimică?), se pare că din presă iese mai multă apă, am făcut și un test la gol...se pare că ține...

Se comprimă mult mai bine cu pulpa...

Pași:

20230113_153318.jpg
20230113_153318.jpg (467.86 KIO) Accesat de ori 473


20230113_153819.jpg
20230113_153819.jpg (276.17 KIO) Accesat de ori 473


20230113_153831.jpg
20230113_153831.jpg (271.34 KIO) Accesat de ori 473


20230113_153842.jpg
20230113_153842.jpg (276.65 KIO) Accesat de ori 473


în grabă.jpg
pressé.jpg (229.58 KiB) Vizualizat de 473 ori


Din punct de vedere al greutății, oscilează între 1.3 și 1.5 kg (umed bineînțeles, voi cântări din nou când va fi uscat pentru a estima %RH al buștenilor proaspeți):

bare_weight.jpg
weight_nu.jpg (438.09 KiB) Vizualizat de 473 ori


greutate_medie.jpg
weight_average.jpg (246.44 KiB) Vizualizat de 473 ori


greutate_max.jpg
weight_max.jpg (262.98 KiB) Vizualizat de 473 ori
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Christophe » 13/01/23, 16:18

sicetaitsimple a scris:
Christophe a scris:Ei bine, o să încerc să amestec carnea mărunțită într-un blender pentru supă. : Mrgreen: ...

Păstrează un castron pentru seara asta! Nu ar trebui să fie prea bogat în calorii și este plin de fibre, sunt sigură că Obamot l-ar recomanda ca bază a bolului tău cu mâncare!


: Lol: : Lol: : Lol:

Dulce sau sărat?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 101