Proiect de presă pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de humus » 12/01/22, 07:49

Ahmed a scris:humus, nu vreau sa fac o presa high-tech, ci pastreaza-o simpla, care mi se pare bine potrivita acestui aparat care nu necesita energie considerabila si care merge in directia preluarii controlului asupra vietii tale de zi cu zi.
Da, este o alegere (bună).

Ahmed a scris:Totuși, m-am uitat la actuatoarele electrice ca pe o curiozitate, dar nu mi se pare foarte puternic sau foarte solid.
Am survolat si oferta comerciala si confirm. Ideal ar fi un cilindru pentru sectorul medical (rezistent la proiectii, puternic si mai durabil : Mrgreen: ) dar probabil mult mai scump si nu stiu cat.
https://www.linak.fr/produits/actionneu ... ires/la44/
Este suficient de puternic 1.2t de compresie? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6526
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Macro » 12/01/22, 08:33

Hamed, dacă vrei un cric de acest tip anunță-mă... Trebuie să am ceva în stoc în depozitul meu de vechituri... Și în plus, copilul meu trebuie să recupereze în curând paturi medicalizate pentru munca lui pe care le vom transforma în lift pentru motociclete. .deci ar trebui să vă putem găsi unul la un preț mic...
2 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Ahmed » 12/01/22, 18:35

Iată o fotografie care ne ajută să înțelegem mai bine unde mă aflu. Lipsesc accesorii secundare, neesențiale pentru testarea dispozitivului: un recipient pentru primirea proeminențelor, un sistem elastic de ridicare a pârghiei (care o menține în poziție înaltă), o pedală la capătul pârghiei și un opritor, în spatele montanților. principal și inferior, pentru a decupla brațul de împingere care altfel se află întotdeauna în poziția de blocare, gata de împingere în sus: este necesar să-l decuplezi în același timp cu sistemul de blocare superior pentru a coborî pistonul (dar, brusc, se face automat datorită acestei opriri). Marea necunoscută pentru mine este valoarea presiunii cerute si este experimentarea care ma va ghida in urmarirea acestei configuratii sau mai degraba catre solutia cricului pentru sticla (prefer acest tip de cric pentru a favoriza eventualele dublari).
S-ar putea să nu fie prea vizibil în imagine, dar am sudat două ghidaje mici de-a lungul brațului de împingere pentru a ține rola de sus pe loc; Le-am subestimat putin inaltimea, se poate corecta usor...
Trebuie să vă explic ce m-a condus la acest sistem de împingere: a fost după vizionarea unui videoclip al unei prese cilindrice cu o pârghie superioară care se comportă un pic ca la videoclipul presei la inundație; Mă gândisem în sinea mea că pentru a avea o călătorie semnificativă, un sistem de rack ar fi mai ușor de adaptat; sistemul de braț de împingere este din punctul meu de vedere o îmbunătățire a raftului. Greșeala mea a fost probabil să extrapolez de la un sistem care împinge la capăt la un sistem care apasă pe cea mai mare față, care necesită mai multă presiune la acest nivel pentru presiuni similare raportate la suprafață (presiune pe cm2).
Două linii de cretă pe montantul stâng indică cursa traversei furcii. Aici pistonul este în poziția joasă și partea „de conducere” în poziția înaltă...

Macro, iti accept propunerea generoasa si nefiind inchisa vreunei alternative, nu as lipsi sa apelez la tine daca va fi nevoie. Oricum, multumesc mult!
IMG0089C.jpg
IMG0089C.jpg (289.34 KiB) Vizualizat de 1191 ori
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6526
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Macro » 12/01/22, 21:02

Iată ce vă pot oferi 24v 4.3 amperi 6000 Newton i
16420173050206055371192874965135.jpg

Cursa de 110 mm cu acțiune simplă 17 secunde pentru a se desfășura în gol.

FY Am experimentat una în seara asta. Tava de pat planificata pentru 150kg maxim.... Am dublat pariul... 4 pere de 75 kg fiecare pe tava... Si gata... o sa faca ridicari bune de motociclete care... pe rotile cu roata centrala Lacăt ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Ahmed » 12/01/22, 22:34

Frumoasă fiară! Trebuie sa stabilesc mai intai presiunea necesara pentru a obtine un log corect si la acest punct multi directori de presa nu sunt din pacate prea vorbatori...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de GuyGadeboisTheBack » 12/01/22, 23:50

Văzut de aici, mi se pare al naibii de bine. Trebuie să vedem dacă ușoară „excentricitate” a împingătorului nu generează solicitări excesive în timpul comprimărilor și deci deformații structurale ale cadrului, caz în care ar putea fi avută în vedere o mică triangulație de rigidizare.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Ahmed » 15/01/22, 10:37

Tip, m-am gandit la configuratia actuala pentru a o imbunatati pentru a o face ceva utilizabil si pentru a dobandi abilitatile precise care inca imi lipsesc (si eventual sa reiau un design nou). Marea dificultate cu care trebuie să mă confrunt este nepotrivirea dintre punctul de împingere al pârghiei piciorului și punctul său de aplicare* pe furca de presiune. Acest lucru decurge din specificațiile pe care mi le-am impus inițial. O soluție ar fi mutarea casetei și a brațului de împingere adăpostit în ea în sus pentru a preveni flambarea plăcii verticale; aceasta ar face posibilă, de asemenea, asigurarea unui suport de alunecare inferior în partea inferioară a plăcii verticale, deoarece acest spațiu va fi disponibil. Întrucât brațul inferior de pârghie nu poate fi ridicat (pedala trebuie să rămână neapărat în jos), va fi necesar să se înlocuiască legătura prin rolă simplă cu brațul de împingere cu o biela destul de înaltă și suficient de rigidă care va fi solidară cu din urmă printr-o axă. O specificație care va limita acest câștig în înălțime este necesitatea de a oferi o rezervare pentru un rezervor care va colecta nămolul...

* Acesta este un punct care complica in mod singular toate configuratiile posibile, in special cele mentionate anterior, ale unei pozitionari a dispozitivului de impingere deasupra matritei, cu exceptia recurgerii la o pompa de ulei distincta de cric sau un cric electric * *, chiar mai usor. de implementat, deoarece un simplu fir electric este mult mai ușor de configurat decât un furtun hidraulic.

**Macro, cilindrul tau pare sa aiba o putere interesanta si o cursa suficienta pentru faza de compresiune (faza extractiva se poate rezolva altfel intr-un mod simplu); motorul este de 24 V, dar este DC sau AC? Cred ca acest tip de cilindru are un duty cycle nu prea mare, dar bine potrivit pentru functionarea secventiala a acestui tip de presa...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de GuyGadeboisTheBack » 15/01/22, 13:29

Ce se întâmplă dacă ai adapta „doar” un cric hidraulic „ieftin” pentru a face lucrul în ax?
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de Ahmed » 15/01/22, 13:43

"De ce să faci totul simplu când poți să îl faci complicat?", așa cum spun Shadock-ii : Mrgreen:
Știu, m-am uitat la 2 mufe T* (pentru 20 de rori, e împachetat!) care ar fi potrivite, dar eu vrea actioneaza-l cu o pedala (fara a ridica piciorul in pozitii pe care anatomia le condamna) si acolo, se complica. După cum s-a menționat în mesajul anterior, este posibil să deportați pompa și rezervorul de ulei care o însoțește, la locul dorit, conectându-le cu un furtun flexibil, dar asta implică mult lăutari. Trebuie totuși să fie jucabil: este o opțiune pe care nu o exclud categoric pentru o versiune ulterioară sau pentru o „retrofit” a acesteia (chiar m-am gândit deja mult la asta, recunosc că : Hopa: ).

* Am unul din 3 T, dar asta este mult ** și sunt reticent să-l dezosez...
** Cu cât este mai puternic, cu atât este mai lent și 2 T, care ar trebui să facă treaba în mare măsură.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Proiectul presei pentru bușteni de hârtie pentru rumeguș




de GuyGadeboisTheBack » 15/01/22, 13:53

Ahmed a scris:"De ce să faci totul simplu când poți să îl faci complicat?", așa cum spun Shadock-ii : Mrgreen:
Știu, m-am uitat la 2 mufe T* (pentru 20 de rori, e împachetat!) care ar fi potrivite, dar eu vrea actioneaza-l cu o pedala (fara a ridica piciorul in pozitii pe care anatomia le condamna) si acolo, se complica. După cum s-a menționat în mesajul anterior, este posibil să deportați pompa și rezervorul de ulei care o însoțește, la locul dorit, conectându-le cu un furtun flexibil, dar asta implică mult lăutari. Trebuie totuși să fie jucabil: este o opțiune pe care nu o exclud categoric pentru o versiune ulterioară sau pentru o „retrofit” a acesteia (chiar m-am gândit deja mult la asta, recunosc că : Hopa: ).

* Am unul din 3 T, dar asta este mult ** și sunt reticent să-l dezosez...
** Cu cât este mai puternic, cu atât este mai lent și 2 T, care ar trebui să facă treaba în mare măsură.

https://fr.aliexpress.com/item/4000084588653.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 97