Rezistența activă împotriva permisului de vaccinare în Franța: credit de sănătate socială, discriminare și segregare

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Rezistența activă împotriva permisului de vaccinare în Franța: credit de sănătate socială, discriminare și segregare




de Obamot » 31/05/22, 11:52

Janic a scris:ABCile, care sunt site-urile tale serioase..... oricum?
Este la „Mincinosul la alegere în primul rând” (SiegVax, ministrul german al sănătății)
Dar de data asta a trebuit să-i spunem că „era prea mare pentru eln”, atunci lapidat de dispreţpune pedala moale. : Mrgreen:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Rezistența activă împotriva permisului de vaccinare în Franța: credit de sănătate socială, discriminare și segregare




de ABC2019 » 31/05/22, 12:02

Christophe a scris:Știi foarte bine cum să cauți surse când este vorba despre doctrina ta...

nu, e invers, nu am de gând să-mi caut sursele care să-mi susțină doctrina, ci îmi adaptez doctrina la sursele care mi-au fost date. Dacă nu, nu am de ce să mă răzgândesc, e la fel de simplu.

Și nu, să fii numit gunoi și TDC nu este un motiv bun pentru a te răzgândi - este de fapt un motiv bun să nu te răzgândești.
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Rezistența activă împotriva permisului de vaccinare în Franța: credit de sănătate socială, discriminare și segregare




de ABC2019 » 31/05/22, 12:06

traducerea lui „geimpft, genesen, oder leider verstorben” este: vaccinat, vindecat sau din păcate mort, și cum vorbești germană o știi foarte bine.

Absolut nu inseamna ca toti cei nevaccinati vor muri, din moment ce exista si alegerea „vindecat”, de ce spui prostii in postarile tale cand stii foarte bine ca este fals?
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Rezistența activă împotriva permisului de vaccinare în Franța: credit de sănătate socială, discriminare și segregare




de Obamot » 31/05/22, 12:13

ABC2019 a scris:traducerea lui „geimpft, genesen, oder leider verstorben” este: vaccinat, vindecat sau din păcate mort, și cum vorbești germană o știi foarte bine.

Absolut nu inseamna ca toti cei nevaccinati vor muri, din moment ce exista si alegerea „vindecat”, de ce spui prostii in postarile tale cand stii foarte bine ca este fals?

...și din moment ce vorbești și germană, știi foarte bine că această întorsătură a frazei este făcută pentru a speria oamenii..
... și speriarea oamenilor a ucis mai mult decât covidul.

Și este încă una din a enesele tale piruete, pentru că în germană se înțelege exact la fel:

— „Bună ziua, domnule Lauterbach, ați prezis persoanelor care nu au fost vaccinate în octombrie 2021 că vor fi „vaccinați, vindecați sau, din păcate, morți până în martie 2022, pentru că nu au fost vaccinați”. Nu sunt vaccinat – de ce crezi că sunt încă în viață?”

Sursa in germana:

— „Hallo Herr Lauterbach, Sie prophezeiten Ungeimpften im Oktober 2021 „geimpft, genesen oder bis März 2022 leider gestorben, weil ungeimpft”. Ich bin ungeimpft - warum lebe ich noch ihrer Meinung nach?”

https://www.abgeordnetenwatch.de/profil ... maerz-2022

Ai preferat doar cuvântul „Din păcate„în timp ce toată lumea citește”din păcate”, care era forma cu un strop de aroganță dorită de ministrul german (și pe care presa a notat-o)
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Rezistența activă împotriva permisului de vaccinare în Franța: credit de sănătate socială, discriminare și segregare




de Christophe » 31/05/22, 12:54

ABC2019 a scris:traducerea lui „geimpft, genesen, oder leider verstorben” este: vaccinat, vindecat sau din păcate mort, și cum vorbești germană o știi foarte bine.


Jawohl, aber la gute translation das ist nur SIEGVAX !
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Rezistența activă împotriva permisului de vaccinare în Franța: credit de sănătate socială, discriminare și segregare




de ABC2019 » 31/05/22, 13:07

Obamot a scris:
ABC2019 a scris:traducerea lui „geimpft, genesen, oder leider verstorben” este: vaccinat, vindecat sau din păcate mort, și cum vorbești germană o știi foarte bine.

Absolut nu inseamna ca toti cei nevaccinati vor muri, din moment ce exista si alegerea „vindecat”, de ce spui prostii in postarile tale cand stii foarte bine ca este fals?

...și din moment ce vorbești și germană, știi foarte bine că această întorsătură a frazei este făcută pentru a speria oamenii..
... și speriarea oamenilor a ucis mai mult decât covidul.

Și este încă una din a enesele tale piruete, pentru că în germană se înțelege exact la fel:

— „Bună ziua, domnule Lauterbach, ați prezis persoanelor care nu au fost vaccinate în octombrie 2021 că vor fi „vaccinați, vindecați sau, din păcate, morți până în martie 2022, pentru că nu au fost vaccinați”. Nu sunt vaccinat – de ce crezi că sunt încă în viață?”

Sursa in germana:

— „Hallo Herr Lauterbach, Sie prophezeiten Ungeimpften im Oktober 2021 „geimpft, genesen oder bis März 2022 leider gestorben, weil ungeimpft”. Ich bin ungeimpft - warum lebe ich noch ihrer Meinung nach?”

https://www.abgeordnetenwatch.de/profil ... maerz-2022

Ai preferat doar cuvântul „Din păcate„în timp ce toată lumea citește”din păcate”, care era forma cu un strop de aroganță dorită de ministrul german (și pe care presa a notat-o)


nu traducerea „leider” este problema, ci falsificarea citatului prin adăugarea „weil ungeimpft” (pentru că nu este vaccinat), care schimbă complet sensul propoziției, implicând că morții ar fi toți nevaccinați, dar că el nu a spus niciodată.

Este doar o falsitate și dezinformare să transformi citatele în același sos cu propaganda rusă pe care o bei - ceea ce nu este surprinzător până la urmă.
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Rezistența activă împotriva permisului de vaccinare în Franța: credit de sănătate socială, discriminare și segregare




de Christophe » 31/05/22, 13:12

ABC2019 a scris:dând de înțeles că morții ar fi toți cei nevaccinați, dar nu a spus niciodată.


Nu asta am spus deloc: se spunea că a spus că non-vax-ul va fi mort (sau vindecat) în primăvară...

Nu am murit și nu m-am îmbolnăvit...

Și, din fericire, nu a spus asta pentru că de fapt, viața reală, în cifre brute, este exact opusul! Sunt mai multe decese vaccinate decât nevaccinate! : Lol: : Lol: : Lol: : Lol:

Altceva TDC?

ABC2019 a scris:Este doar o falsitate și dezinformare să transformi citatele în același sos cu propaganda rusă pe care o bei - ceea ce nu este surprinzător până la urmă.


Și ești un Maestru Jedi în acest domeniu, tocmai ai demonstrat-o cu brio!
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Rezistența activă împotriva permisului de vaccinare în Franța: credit de sănătate socială, discriminare și segregare




de ABC2019 » 31/05/22, 13:14

Christophe a scris:
ABC2019 a scris:dând de înțeles că morții ar fi toți cei nevaccinați, dar nu a spus niciodată.


Nu asta am spus deloc: se spunea că a spus că non-vax-ul va muri în primăvară...

Ei bine, asta e o minciună, pentru că nu a spus niciodată asta și nu acesta este sensul expresiei „oamenii vor fi fie vaccinați, fie vindecați, fie morți”.

Fie sunteți mincinoși, fie aveți probleme foarte grave de înțelegere.
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Rezistența activă împotriva permisului de vaccinare în Franța: credit de sănătate socială, discriminare și segregare




de Christophe » 31/05/22, 13:19

Doar că am modificat/suplimentat... este ultimul tău cuvânt TDC?


Nu asta am spus deloc: se spunea că a spus că non-vax-ul va fi mort (sau vindecat) în primăvară...

Nu am murit și nu m-am îmbolnăvit...


...completez: nu bolnav deci nu vindecat...

Deci mă numești mincinos? Gunoi²!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Rezistența activă împotriva permisului de vaccinare în Franța: credit de sănătate socială, discriminare și segregare




de Janic » 31/05/22, 13:27

ABCile
„Bună ziua, domnule Lauterbach, le-ați prezis oamenilor care nu au fost vaccinați în octombrie 2021 că vor fi „vaccinați, vindecați sau, din păcate, morți până în martie 2022, pentru că nu au fost vaccinați”. Nu sunt vaccinat – de ce crezi că sunt încă în viață?”
conform acestei traduceri în franceză, helas morte (în această propoziție) se referă de fapt la „pentru că nu este vaccinat” fără nicio distincție doar în parte sau în totalitate și, din lipsă de precizie, se referă automat la întreg.
Dar bouzoul ne va oferi, desigur, o analiză detaliată a acestei propoziții... ca de obicei!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 225