Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră (radicali) de 200 de ori mai puternic decât CO2

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de sicetaitsimple » 06/02/22, 19:09

Ahmed a scris:Nu aceasta este orientarea acestui sector al acestui gaz, cel puțin în Europa, iar prețul de cost ar fi disuasiv pentru utilizări masive... Mai mult, acestea din urmă nu sunt la fel de vizibile precum propulsia vehiculelor în mediul urban.


E discutabil... „Costul suplimentar” al hidrogenului „verde” în industrie nu este neapărat prohibitiv, trebuie doar să pui „ajutoarele” la locul potrivit. În orice caz, niciun proiect industrial nu se poate dezvolta în Europa fără un fel de ajutor.
În ceea ce privește vehiculele urbane (autobuze, coșurile de gunoi etc.), cred că aceasta este o greșeală și că ar fi mai bine să dezvoltăm vehicule electrice în mediul urban.
H2 poate avea în cele din urmă un viitor în transportul greu, cu o rețea de distribuție dedicată pe axele majore.

Pentru vehiculele private, nu cred în asta... Electricul va prevala.

Dar aș putea greși!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de GuyGadeboisTheBack » 06/02/22, 19:18

sicetaitsimple a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:
sicetaitsimple a scris:adică cu un GWP de 200 un echivalent CO2 de 60 kg/MWh.

Adică mai puțin decât energia nucleară, fotovoltaică, eoliană, cărbune, păcură.

Cărbunele sau păcură, aproape sigur (cu rezervele pe „200” și pe „scurgerea 1%”.
Fie că este nucleară, fotovoltaică sau eoliană, ai greșit totul pentru că pentru a produce hidrogen „cu emisii reduse de carbon” trebuie mai întâi să construiești o centrală nucleară, fotovoltaică sau eoliană pentru a alimenta instalația de producere a hidrogenului! Știind că eficiența conversiei de la electricitate la hidrogen va fi în toate cazurile scăzută.
Ei bine, ai pierdut o ocazie bună de a nu vorbi prostii, se poate întâmpla...

Și pentru a produce hidrogen, de ce aveți nevoie? Ploaia, vremea frumoasă și operarea Duhului Sfânt? (Găsesc că atunci când uiți : Mrgreen: , totul este luat la propriu. Greseala mea...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de Obamot » 06/02/22, 19:38

Hidrogenul poate fi stocat într-un solid, dar asta nu elimină problema.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de sicetaitsimple » 06/02/22, 19:42

GuyGadeboisLeRetour a scris: (Găsesc că atunci când uiți : Mrgreen: , totul este luat la propriu. Greseala mea...)


Probabil că ai uitat-o ​​și tu în timpul primului tău mesaj pe forum (fără „leretour”) unde ne-ai invitat să semnăm o petiție în care spunea că cu excrementele noastre și cojile de legume am putea fi autosuficienți energetic.......
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de GuyGadeboisTheBack » 06/02/22, 20:03

sicetaitsimple a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris: (Găsesc că atunci când uiți : Mrgreen: , totul este luat la propriu. Greseala mea...)


Probabil că ai uitat-o ​​și tu în timpul primului tău mesaj pe forum (fără „leretour”) unde ne-ai invitat să semnăm o petiție în care spunea că cu excrementele noastre și cojile de legume am putea fi autosuficienți energetic.......

Îl vei scoate ori de câte ori ți se potrivește, ticălosule? : Roll:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de sicetaitsimple » 06/02/22, 20:18

GuyGadeboisLeRetour a scris:
sicetaitsimple a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris: (Găsesc că atunci când uiți : Mrgreen: , totul este luat la propriu. Greseala mea...)


Probabil că ai uitat-o ​​și tu în timpul primului tău mesaj pe forum (fără „leretour”) unde ne-ai invitat să semnăm o petiție în care spunea că cu excrementele noastre și cojile de legume am putea fi autosuficienți energetic.......

Îl vei scoate ori de câte ori ți se potrivește, ticălosule? : Roll:


De fiecare dată când scoți prostii de energie și apoi încerci să pirueți din ea, răspunsul este da.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de GuyGadeboisTheBack » 06/02/22, 20:27

Nu există piruetă, idiotule, caută doar ce am scris despre această energie înainte... Ești o minge de cel mai rău fel.
1 x

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 156