Ventilator PAC pentru a face o turbină eoliană?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Ventilator PAC pentru a face o turbină eoliană?




de phil59 » 25/04/22, 20:01

Idee bună sau rea?

Am citit puțin despre asta forum, și se spune undeva, că chiar și cu recuperare, poate fi de 100-1000 de ori mai puțin puternic decât un generator real....

Ideea mea este să fac o mică turbină eoliană cu un ventilator de recuperare pe o pompă de căldură și să folosesc cât mai multă recuperare.

Nu am o postare cu asta la început.

Am mai citit ca un ventilator nu are nicio legatura cu o elice de turbina eoliana adevarata.

Dar... ideea ar fi să faci o turbină eoliană mică, chiar dacă produce doar vreo douăzeci de wați cu un vânt corect, nu mini.

Ce crezi?

Am un HS pac, recuperez toate cardurile, pentru ca inlocuite cu aceeasi.

Am mai citit ca „doar un singur loc pe unde trece aerul este mai bun”, asa ca voi tine rama in jurul ventilatorului, chiar daca inseamna „blocarea ventilatiei”...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Ventilator PAC pentru a face o turbină eoliană?




de izentrop » 26/04/22, 02:06

Mai puține rafale de vânt >>>> lame îndoite.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Ventilator PAC pentru a face o turbină eoliană?




de phil59 » 26/04/22, 12:21

izentrop a scris:Mai puține rafale de vânt >>>> lame îndoite.



În această măsură?
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Ventilator PAC pentru a face o turbină eoliană?




de izentrop » 26/04/22, 15:50

philxNUMX a scris:
izentrop a scris:Mai puține rafale de vânt >>>> lame îndoite.
În această măsură?
O elice pentru producerea vântului nu este proiectată la fel ca o elice proiectată pentru ca vântul să provoace rotație.
Imagine https://heliciel.com/helice/calcul-heli ... trices.htm

Am impresia că elicea ta din tablă ștanțată se va îndoi în loc să se întoarcă cu cea mai mică rafală de vânt. :(
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Ventilator PAC pentru a face o turbină eoliană?




de phil59 » 26/04/22, 16:47

Vai, elicea e cea care imi va da cele mai multe probleme....pai, cred, restul, cred ca ma descurc.

De fapt, asta ar fi prima verigă, pentru a face una ceva mai mare care să antreneze un alternator de mașină.

Da, știu, nu este cea mai bună cale, mai ales dacă nu vreau să o derulez înapoi....

Mă gândesc în sinea mea, dacă turbina eoliană mică poate furniza 20W, cred că ar putea furniza cei 2A ai alternatorului mașinii, iar în acel moment, un mic motor controlat de un releu ar antrena elicea mai mare, de atâta timp cât cea mică. elicea produce, de exemplu, mai mult de 2 minute...

Astept un mic anemometru pentru a face niste masuratori... terenul meu de 2000m2 este cu vreo 2m mai sus decat solul casei.
În total, terenul este de aproape 3000 m2 ..

Așa că va fi să vedem dacă 20-100W este adesea mai profitabil decât 1000W nu des...

La 100W ar fi misto, mai jos, nu grozav.

Nu intrați în panică, este un proiect îndepărtat.

Îmi spun că aș putea, prin recuperarea unui motor pas cu pas și a unui arduino, în wifi, să urmăresc minut cu minut, peste câteva luni, viteza vântului... și să-l calibrez cu l anemometru...
Nu caut ceva super specific, atâta timp cât rămâne într-o toleranță de 10%, ar trebui să dea o idee bună.

Încă nu m-am uitat să văd dacă a existat deja o setare pentru a înregistra viteza vântului... ieftin!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Ventilator PAC pentru a face o turbină eoliană?




de Christophe » 26/04/22, 16:53

izentrop a scris:
philxNUMX a scris:
izentrop a scris:Mai puține rafale de vânt >>>> lame îndoite.
În această măsură?
O elice pentru producerea vântului nu este proiectată la fel ca o elice proiectată pentru ca vântul să provoace rotație.
Imagine https://heliciel.com/helice/calcul-heli ... trices.htm

Am impresia că elicea ta din tablă ștanțată se va îndoi în loc să se întoarcă cu cea mai mică rafală de vânt. :(


Ah ah ah, am licență Héliciel din 2017 :)

Cine vrea simulări? : Lol:

Pentru a răspunde la întrebarea subiectului: idee proastă...
0 x
elman46
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 194
Înregistrare: 16/02/22, 11:26
x 55

Re: Ventilator PAC pentru a face o turbină eoliană?




de elman46 » 26/04/22, 17:30

Bună ziua De fapt, vrei să reciclezi și să creezi energie cu el?
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Ventilator PAC pentru a face o turbină eoliană?




de phil59 » 27/04/22, 14:16

Planuri sa fac o elice ok, dar mi se pare cam complicat sa fac toate paletele si corect si identic....

Restul, după cum am spus, ar trebui să fie mai simplu.

Poate o soluție pentru a cumpăra lamele pe ali sau pe altele...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Ventilator PAC pentru a face o turbină eoliană?




de Christophe » 27/04/22, 14:34

philxNUMX a scris:Așa că va fi să vedem dacă 20-100W este adesea mai profitabil decât 1000W nu des...

La 100W ar fi misto, mai jos, nu grozav.


Este foarte simplu, in cel mai bun caz este reversibil...

Cât consumă motorul și ce viteză a vântului produce?

Vrei să știi producția?

Teoretic este la fel cu consumul la aceeasi viteza a vantului...si mai putin in realitate pentru ca o elice nu este un ventilator elicea nu este optimizata sa capteze energie...deci puteti elimina o elice buna...

Am o pompă de căldură acasă... viteza este, dintr-o privire, de 25 până la 30 km/h... îmi este lene să măsoară! : Lol:
0 x
elman46
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 194
Înregistrare: 16/02/22, 11:26
x 55

Re: Ventilator PAC pentru a face o turbină eoliană?




de elman46 » 27/04/22, 17:23

philxNUMX a scris:Planuri sa fac o elice ok, dar mi se pare cam complicat sa fac toate paletele si corect si identic....

Restul, după cum am spus, ar trebui să fie mai simplu.

Poate o soluție pentru a cumpăra lamele pe ali sau pe altele...


Încearcă în modul vibrator, asta e noua tehnologie care folosește vântul, cu doar avantaje și puține dezavantaje și ocupă mai puțin spațiu.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 302