Panouri solare Sharp bi-față de 540 W

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Panouri solare Sharp bi-față de 540 W




de jean.caissepas » 27/04/22, 16:28

O îmbunătățire a celor existente în ceea ce privește performanța și durabilitatea!

Sharp a anunțat lansarea unui nou modul fotovoltaic cu semicelulă de siliciu monocristalin bifacial. Acest nou panou — NB-JD540 — are o putere de 540 W. Destinat centralelor solare comerciale și publice, acest modul oferă un cost nivelat al energiei electrice (LCOE) mai mic și o rentabilitate mai bună a investiției.

În funcție de condițiile de la fața locului, tehnologia bifacială poate îmbunătăți puterea de ieșire a panourilor solare cu până la 25%.


Articolul complet aici: https://www.enerzine.com/sharp-lance-un ... 96-2022-04
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Panouri solare Sharp Bi-sided 540W




de Christophe » 27/04/22, 16:34

Am instalat bifacial de 440 W (inclusiv 70 W bifacial) cu o eficiență de 23,3% în urmă cu câteva luni pe sera mea orientată spre EST, în plus față de un șir policristalin orientat spre SUD...

Au evoluat deja pentru că au trecut la 450W conform datelor: https://www.alma-solarshop.fr/panneau-i ... arent.html

Este clar că produc mai bine, mai ales în difuz, decât policristalinul meu „unilateral”...

Iată o fotografie din timpul instalării (cu siguranță sunt singurul „instalator” fotovoltaic care lucrează sub zăpadă...):

solar_greenhouse.jpg
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Panouri solare Sharp Bi-sided 540W




de izentrop » 27/04/22, 19:07

1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9830
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Panouri solare Sharp Bi-sided 540W




de sicetaitsimple » 27/04/22, 21:09

Christophe a scris:Am instalat bifacial de 440 W (inclusiv 70 W bifacial) cu o eficiență de 23,3% în urmă cu câteva luni pe sera mea orientată spre EST, în plus față de un șir policristalin orientat spre SUD...

Foarte bine! Dar am o întrebare?
Într-un alt thread, discutasem cu ceva timp în urmă despre celebrul depozit „magic” belgian, „ghișeul care merge înapoi”.
Și cred că îmi amintesc că, cu instalarea anterioară, ați echilibrat aproximativ producția solară și consumul de-a lungul anului, mai mult sau mai puțin.
Cu acești câțiva 2kWp suplimentari (5 panouri de puțin peste 400Wp), veți deveni excedent în producție, dacă nu s-a modificat și consumul dvs.
Care este explicația? Ați schimbat tipul contractului de cumpărare/vânzare a energiei electrice?
0 x

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167