Schimbarea furnizorului de energie electrică (Mega Energie, EDF...?)

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Schimbarea furnizorului de energie electrică (Mega Energie, EDF...?)




de Christophe » 08/09/22, 12:54

CE dracu’!!

10 k€ pe an în energie verde? Pe cine glumesc? Fosilele sunt cele care au crescut!!

In rest, cum traim (sur) platind astfel de plati lunare???

:şoc: :şoc: :şoc: :şoc:

Dar care este consumul tău anual respectiv?? Mi se pare enorm... :şoc: :şoc: :şoc:

Un sfat: nu atinge nimic! : Lol: : Lol: : Lol: : Lol: (în ceea ce privește panourile fotovoltaice sparte...)
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Schimbarea furnizorului de energie electrică (Mega Energie, EDF...?)




de phil59 » 08/09/22, 13:07

La energie electrica putem incepe de la o baza de 10 kW, anul asta a fost ceva mai putin, dar multa zi sau nu acolo + panourile...

consumul an elec.JPG
conso an elec.JPG (46.04 KiB) Vizualizat de 2174 ori



Pe gaz, din moment ce am metri cubi de lemne : Lol: , la soba cu centrala sunt in luna de 180€, si nu pare ca a scazut enorm, sa ajunga in cei 30 kWh....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Schimbarea furnizorului de energie electrică (Mega Energie, EDF...?)




de Christophe » 08/09/22, 14:00

De ce complici lucrurile: uită-te doar la indicii tăi, sunt pe factura de regularizare...

Deci 10 kWh electric și 000 kWh gaz?

Dacă iau simulările tale:

verde:

Electrice: 12 * 9.74 + 10 * 000 = 0.37 €
Gaz: 12 * 16,51 + 30 * 000 = 0.16 €

Total: 8815 EUR

esential:

Electrice: 12 * 9.74 + 10 * 000 = 0.16 €
Gaz: 12 * 17,82 + 30 * 000 = 0.08 €

Total: 4331 EUR

Deci consumi mai mult decât spui acolo...

Altfel incalzesti la 27°C, esti 8 acasa sau ai un castel? :şoc: :şoc: :şoc:

Fără bătaie de cap, când văd aceste facturi... în loc să te distrezi cu tablourile tale și cu curbele și panourile sparte și câteva sute de €, te sfătuiesc cu insistență să scoți 5000 până la 10 € pentru a face o instalație ADEVĂRATĂ! Întotdeauna este mai bine să-i investești decât să plătești escrocii speculatorii! : Evil: : Evil: : Evil:

ps: am o mare indoiala ca gazul este organic !! : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Schimbarea furnizorului de energie electrică (Mega Energie, EDF...?)




de phil59 » 08/09/22, 14:58

Mai mult de 1000 m3 de încălzit....

Acolo indexul meu contor este la 2461, a fost schimbat de un "comunicator?" (Nu m-a interesat asta, anul trecut)

Nu am factura la gaz la îndemână.

Dar sunt 180 €/lună și 130 € pentru electricitate, și cam asta plătesc de câțiva ani, uneori cu echilibrare, de genul +500 € la gaz, iar uneori -200 € (aproximativ) și cam la fel în elect +300 -150...

Înainte de a pleca pe 15 kWp de panou, este mai bine să te uiți, dacă de exemplu, 5 kWp de panouri ar fi bine cu 4 kWh de baterie, și ar permite o rezervă!
Pentru asta este un studiu.

Inainte de a incepe sa pun 3 panouri mici, ma uitasem deja de cateva ori la zgomotul de fond si mi s-a simplificat cu linky-ul, contorul de role nefiind suficient de explicit. (pacat pentru ca fara panouri la epod).

Avantajul este că îmi face mintea să lucreze, corpul este o altă poveste...
Pentru a adăuga suportul panoului, adică a face un cadru suport din lemn, picioarele lui, treci 3 cabluri într-o manta gri pentru a face 25-30m, această manta gri într-o manta portocalie, conexiunile, mi-a luat 4 zile ... și un o mulțime de pastile de ținut.
Deci e o zi de muncă, să-ți iei bine timpul, sau o după-amiază bună, nu târâind....

Am gasit si 3500 Wc de panou OCCAZ, la vreo 200-300€. Dar nu chestii prea standard, a priori.

Nu am de gând să orbesc așa pentru o instalare reală, câteva panouri ieftine, știm că e în regulă, nu există pb.

Consumul de electricitate ține cont și de vehiculele electrice (în special 1), care acoperă 25 km pe an, poate mai mult.
Pentru priza de încărcare am recuperat cu 10€ „un adevărat blue meter”, care va fi dedicat EV-ului, pentru a vedea exact kWh consumat de acesta.

25 km * 000 kWh/15km = 100 kWh care de obicei pleacă noaptea, dar mult mai puțin, pentru că atunci când merg în călătorii lungi (> 3750 km) nu încarc acasă.
Cred că este mai aproape de 2500-3000 kWh pentru EV.
Și din moment ce VE se încarcă în principal noaptea...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Schimbarea furnizorului de energie electrică (Mega Energie, EDF...?)




de phil59 » 01/10/22, 20:07

Ei bine, în curând voi fi în tempo, edf

tempo.JPG
tempo.JPG (36.04 KiB) Vizualizat de 2028 ori


Cu propria simulare din consumul meu din 01/10/2020 până în 30/09/2021, ca să nu se joace prea mult panourile, economisesc în jur de 400€, fără să fiu atent, căci este o băutură trecută.

Potrivit EDF, e mai mult de 350 de euro, dar tot e în cuie, cu un abonament ceva mai scump, dar în același timp, voi trece de la 6 kVA la 12 kVA.

Urmând desigur prețul actual, reglementat, dar care poate crește...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Schimbarea furnizorului de energie electrică (Mega Energie, EDF...?)




de sicetaitsimple » 01/10/22, 22:17

Da, Tempo este cu siguranță o soluție care se poate dovedi avantajoasă pentru cei care sunt siguri că își pot limita consumul în orele de vârf de iarnă, din memorie 22 de zile/an. Dar acolo chiar trebuie să te limitezi, cea mai mică diferență devine rapid scumpă.
În plus, ca și tine cu două vehicule electrice, trebuie să fie fericire pură...

PS: daca aveai 6kVA in abonament, de ce sa mergi la 12 ca exista posibilitatea la 9?
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Schimbarea furnizorului de energie electrică (Mega Energie, EDF...?)




de phil59 » 02/10/22, 01:31

De ce 12, si nu 9 kVA, e pentru ca o sa recuperez un terminal, si ar putea, poate, sa incarc in 7 kW, inutil la clasic, dar cand vor fi cateva zile rosii, as putea alimenta in cateva ore. , doar pentru asta.

Și vor fi doar 40 de euro în plus pe an, iar 6 a fost uneori foarte corect cu doamna, care tinde să nu fie atentă, între încărcare mașină, LV, LL, SL, farfurii, cuptor... și asta dacă are' t a fart inca, uzina de abur in plus, in caz, tot nu e destul...!!! : Evil:

Mai probabil, pompa de caldura, monofazata, in asteptare schimb....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 251