Vindecă lung Covid

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Vindecă lung Covid




de humus » 04/08/22, 08:17

Întotdeauna atât de concis : Mrgreen: dar cei interesați vor avea cu siguranță răbdare.
(Am survolat videoclipul, medicamentele ajung în jur de 27 de minute, cu condiția ca ea să nu menționeze niciuna înainte)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: vindecare de Covid de mult




de izentrop » 19/12/22, 16:02

Un site specializat în cercetarea despre covid lung https://www.longcovidlearning.org/
S-a demonstrat că Covid dăunează sistemului imunitar mult timp după infecția inițială, lăsând organismul nu numai vulnerabil la infecții repetate, ci și mai puțin capabil să răspundă la aceste infecții. Covid-ul de lungă durată poate declanșa procese autoimune care determină organismul să-și atace propriile celule (nu doar pe cele ale virusului) și poate chiar reactiva boli mai vechi, anterior „latente”, care persistă încă în organism.

Covid poate fi „propria sa comorbiditate”, fiecare infecție deschizând calea pentru următoarea și crescând riscul de debilitare a bolii cronice și insuficiență de organ.
https://www.longcovidlearning.org/immune-system
Puțin aer de HIV... Un studiu recent
SARS-CoV-2 infectează și ucide direct celulele imune (limfocitele), reducând capacitatea organismului de a lupta împotriva Covid-ului și crescând severitatea viitoarelor infecții - atât variantele viitoare de Covid, cât și alte boli. Infectarea celulelor nu numai că afectează răspunsul imunitar al organismului, dar poate înrăutăți infecția prin transportarea virusului în alte părți ale corpului prin fluxul sanguin.
https://www.longcovidlearning.org/resea ... une-system
1 x
fracass
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 68
Înregistrare: 24/06/14, 18:35
x 53

Re: vindecare de Covid de mult




de fracass » 19/12/22, 16:56

Ce târfă frumoasă...
O prietena a prins toate variantele una dupa alta, la prima infectie cu virusul huan, practic fara simptome, apoi tot mai multe simptome, iar in timpul infectiei cu Omicron a stat 2 saptamani la pat...

Eu sunt invers, se pare...
Prima destul de violentă, a doua lumină...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870

Re: vindecare de Covid de mult




de gegyx » 19/12/22, 20:56

si eu, tot nimic...


Inshallah!

Poate am probleme cu îndoirea piciorului stâng din 2017.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: vindecare de Covid de mult




de phil59 » 19/12/22, 21:19

gegyx a scris:si eu, tot nimic...


Inshallah!

Poate am probleme cu îndoirea piciorului stâng din 2017.


De vreo mai bine de 25 de ani pentru mine, după fractură la 6 din rotula stângă.

Am întâlnit un tip cu covid lung la medic.

Foarte obosit dupa 4-5 luni, nu i se poate inlantui exercitii, fara odihna intermediara.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: vindecare de Covid de mult




de Janic » 20/12/22, 09:00

Am întâlnit un tip cu covid lung la medic.
Foarte obosit dupa 4-5 luni, nu i se poate inlantui exercitii, fara odihna intermediara.
vaxx prelucrat sau nu?
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: vindecare de Covid de mult




de phil59 » 20/12/22, 15:04

Janic a scris:
Am întâlnit un tip cu covid lung la medic.
Foarte obosit dupa 4-5 luni, nu i se poate inlantui exercitii, fara odihna intermediara.
vaxx prelucrat sau nu?


Nu stiu, nu am discutat destul de mult, si e in partea de "gimnastica", iar intre exercitii iti tragi si tu respiratia, mai ales el!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: vindecare de Covid de mult




de izentrop » 14/02/23, 03:22

Progrese în înțelegerea covidului de mult...
Este foarte interesant: se pare că cercetătorii au găsit o modalitate prin care SARS-CoV-2 să infecteze celulele fără virioni completi / „virus infecțios”

Proteina nucleocapsidă (N) poate transporta ARN-ul și poate intra în celulele vecine independent de ACE2. https://t.co/5Cvg6XyBBG

Acest lucru este relevant, deoarece virionii infecțioși nu au fost găsiți în mare parte în #LongCovid, ceea ce a determinat unii oameni să concluzioneze că virusul nu se reproduce activ.

Cu toate acestea, știm că ARN-ul poate persista în diferite moduri:
Citat Tweet
Profesor. Akiko Iwasaki
@VirusesImmunity
·
11 iunie 2022
Celulele cu viață scurtă, cum ar fi celulele epiteliale, permit, de obicei, transferul rapid de la celulă la celulă al nucleocapsidelor virale fără eliberarea virusului de la suprafața celulei, ceea ce poate promova persistența ARN viral mult timp după ce infecțiile cu virioni pot fi recuperate (7/) https:// dx.plos.org/10.1371/journal.ppat.1007015
Mai multe detalii in urma firului...
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: vindecare de Covid de mult




de Janic » 14/02/23, 08:26

în mod clar boala este o rahat și vaxxthing-ul de asemenea!
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: vindecare de Covid de mult




de Obamot » 14/02/23, 10:08

Mi-am recăpătat partea foarte mică a gustului pe care l-am pierdut anul trecut (pâine fără gust cu senzație de pastă fără gust și foarte neplăcută) cu toate acestea fără alte simptome decât o săptămână de depresie treptată severă și îngrijorătoare, unde eram gata să merg. a consulta... (foarte ciudat și nu a avut niciodată) și nici un indiciu detectat în testul de anticorpi.

Faptul că gustul a revenit complet (aproape brusc într-un timp destul de scurt) încă pare să indice că aș fi fost în contact cu porcăria asta (fără totuși o febră să semnaleze o infecție notorie), această nouă descoperire dă indicii despre „de ce” .

Se pare că cei care credeau că au de-a face cu un „vaccin” ar trebui să ia glutation... Ce am făcut, nu poți fi niciodată suficient de atent, fără să fi fost injectat (pe lângă arsenalul meu obișnuit) doctorul mi-a spus că am avea un "imunitate excelenta..."
(Mă surprinzi... John...) :D
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 237