De ce ma deranjeaza masinile termice....

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: De ce ma deranjeaza masinile termice....




de Janic » 07/08/22, 13:01

Omenirea consumă în prezent 16 milioane de tone pe an, în special pentru firele electrice. Acest lucru lasă, la producție constantă, aproximativ treizeci de ani înainte de a rămâne fără cupru.
doar că consumul nu este constant, ci în continuă creștere și mai ales cu această nebunie complet electrică. Câțiva oameni deștepți au înțeles acest lucru și vedem KM de cabluri de cupru furate și mâine va valora mai mult decât platina.
mai mult, în prezent este necesar să se țină cont de încălzirea globală, de lipsa apei de care centralele nucleare nu se pot descurca. si in sfarsit la nivel ecologic extragerea metalelor este un adevarat dezastru care nu este luat in calcul in pretul de cost si vietile umane intoxicate in tari indepartate. de care societățile noastre nu le pasă
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: De ce ma deranjeaza masinile termice....




de dede2002 » 07/08/22, 14:22

Sunt de acord cu Janic, dar mașinile termice nu sunt neapărat mai bune...

Cuprul este ușor de reciclat, îmi place să mă relaxez : Mrgreen:

Motorul electric este „mult mai bun”, deoarece nu irosește de două ori mai multă energie decât produce.

Si eu sunt de acord cu Macro, imi place zgomotul colectorului :P

Aștept să văd vehiculele electrice în mitinguri, să văd cum rezistă bateriile la șocuri.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: De ce ma deranjeaza masinile termice....




de Janic » 07/08/22, 16:39

Sunt de acord cu Janic, dar mașinile termice nu sunt neapărat mai bune...
în mod eficient! nu este vorba de a critica unul pentru a-l justifica pe celălalt. termică este într-adevăr un dezastru energetic ca orice produs combustibil.
Cuprul este ușor de reciclat, îmi place să mă relaxez : Mrgreen:
ca oțel, dar fier avem în pică, ceea ce nu este cazul cuprului, care este folosit până acum doar în cantitate mult mai mică decât este planificat să facă cu întregul proiect pentru anii următori, cu în plus (pentru țările nucleare , problema apei de răcire. De aceea am vorbit despre o evaluare generală, si mai ales la nivel mondial, unde totul termic ar trebui înlocuit cu electrice, nu doar mașini.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: De ce ma deranjeaza masinile termice....




de sicetaitsimple » 07/08/22, 18:53

Flytox a scris:
sicetaitsimple a scris:
Nu, dar văzută astăzi (de confirmat, vom vedea) 2035 ar fi sfârșitul comercializării vehiculelor termice, deci încă vreo douăzeci de ani pentru ca acestea să fie în mare parte gătite, aduce în jur de 2055/2060 pentru un parc de vehicule private aproape 100% electric.


Da.. și între timp va fi o lipsă mare de cupru și alte metale/ pământuri rare pentru fabricarea mașinilor și a altor acumulatori.... marea majoritate a vehiculelor electrice sunt un concept mai mult decât o realitate... . : Mrgreen:



Nimeni, cel puțin eu nu, crede că va fi un râu lung și calm. am scris si eu (de confirmat, vom vedea) et "va fi" (condiţional).

Este foarte posibil ca obiectivele foarte ambițioase anunțate astăzi să fie puse sub semnul întrebării sau amânate, în special dacă tensiunile asupra materiilor prime fac ca prețul vehiculelor electrice, în loc să scadă așa cum era de așteptat, să înceapă să crească din nou la un moment dat.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: De ce ma deranjeaza masinile termice....




de Ahmed » 07/08/22, 19:12

Aceste ultime reflecții sunt foarte corecte, dar trebuie adăugat un alt factor esențial de incertitudine (fără joc de cuvinte!): economia. De altfel, nu trebuie să uităm că aceste decizii de învechire normativă au ca scop stimularea consumului prin participarea la așa-numita „tranziție energetică”, care este doar o încercare de a rezolva temporar contradicțiile sistemice. Deoarece nu cunoaștem capacitatea acestei manevre de a amâna termenul limită, mai ales în contextul geopolitic care se confruntă în acest moment, este imposibil să comentem viitorul pe termen mediu al acestei strategii.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: De ce ma deranjeaza masinile termice....




de phil59 » 07/08/22, 19:31

Deci, e foarte stupid, dar lăsat în nonWE, am uitat încărcătorul PC-ului și practic nicio baterie...

Dar comparând un C0 de 65 CP, spunând că este mai lent decât cei 225 CP ai tăi, da, dar recunoaștem totuși, că pentru câteva clipe, C0-ul a depus...

Kona are 204 CP, VE, imediat de la 0.00001 km/h, trebuie să faci un pic de turație pentru a ajunge la 225 CP și cred că știi asta.

Cu asta, astept incarcatorul meu ca sa pot continua sa raspund la toate acestea, pe care inca nu le-am citit....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: De ce ma deranjeaza masinile termice....




de Macro » 08/08/22, 08:44

philxNUMX a scris:Dar comparând un C0 de 65 CP, spunând că este mai lent decât cei 225 CP ai tăi, da, dar recunoaștem totuși, că pentru câteva clipe, C0-ul a depus...



Chiar sta in spatele caddy-ului de 1.6tdi... Am video-uri pe telefonul cu memorie, C0 trece de la 0 la 100 in 14 secunde abia ia 10 pe caddy. Caut asta...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: De ce ma deranjeaza masinile termice....




de Janic » 08/08/22, 08:50

ah, vroomm, vrommers! : Roll:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: De ce ma deranjeaza masinile termice....




de Macro » 08/08/22, 10:48

Iată niște vroom vroom

căruciorul



C zero
Dernière édition alin Macro 08 / 08 / 22, 11: 02, editate 2 ori.
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173

Re: De ce ma deranjeaza masinile termice....




de Gildas » 08/08/22, 10:59

Există un mic reprog pe Caddy? : Cheesy:
0 x

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 180