Câtă producție solară pentru consumul meu...

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Câtă producție solară pentru consumul meu...




de phil59 » 18/09/22, 02:49

Tocmai am vazut asta pe sitehttps://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools, am putea avea și producția oră de oră.... și asta poate fi înfricoșător!

Mică comparație pentru 1 kWp care poate fi instalat cu o pantă de 18° sau 55°. (in zona mea).

De-a lungul anului, nu se schimbă mult, dar pentru mai puțină iarnă avem mult mai bine, iar pb-ul este mai multă producție iarna.

18 °

18.JPG
18.JPG (149.59 KB) Consultat de 1555 de ori



55 °

55.JPG
55.JPG (152.36 KB) Consultat de 1555 de ori


Cu un tracker solar

tracker.JPG
tracker.JPG (147.63 KiB) Vizualizat de 1555 ori


Creștem mult producția anuală, dar lunile de iarnă câștigă mult mai puțin.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Câtă producție solară pentru consumul meu...




de phil59 » 18/09/22, 13:12

Tocmai am vazut ca contorul meu de gaz comunicant, avand inregistrat-o doar de astazi, ne ofera o multime de informatii, zilnic.

Ei bine, mi s-a stricat centrala și am pus un înlocuitor care avea o ușoară scurgere la început... apoi cu mult mai puțin.

În dosar, recuperăm și tp, tp mediu cred că peste zi, dar rămâne o bază ....

0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Câtă producție solară pentru consumul meu...




de phil59 » 19/09/22, 16:40

Pai stiu de ce in dosarul meu de consum electric cand adun cu consumul orar nu merge....

De fapt, în dosarul meu, am o parte pe oră, pentru un anumit timp, iar cealaltă parte la 1/2 oră...

Am fost surprins că am avut aproape dublu consumul real, față de cel orar.

De fapt, în fișierul orar, nu este un consum, în Wh, ci o putere consumată, deci când este o felie de o oră nu schimbă nimic, dar la felie de 30 de minute trebuie să împărți la 2 , a avea conso ....

Puff, ar trebui să fie bine așa, o să fac calculele diseară...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130