Cum să proiectați corect un avion elicopter VTOL/ADAV?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Cum să proiectați corect un avion elicopter VTOL/ADAV?




de Remundo » 21/10/22, 10:55

Salut prieteni,

Acest subiect este deschis pentru a colecta opinii tehnice, publicații, realizări și sugestii pe această temă aeronautică destul de interesantă:

avioane elicoptere

mai bine cunoscut ca:
* VADA (aeronava cu decolare si aterizare verticala)
* VTOL (decolare și aterizare verticală)


Pentru a vă oferi o privire de ansamblu rapidă asupra subiectului:
* avioanele sunt cele mai eficiente in croaziere; zboară mult mai repede decât elicopterele cu mai puțină cheltuială de energie
dar necesită piste lungi de decolare/aterizare și nu plutesc
* Elicopterele sunt cele mai eficiente in manevre, decoleaza de pe o suprafata redusa, pot plana, fac „sarituri de cip”.
dar sunt chiuvete de combustibil și nu zboară la fel de bine (în viteză) și necesită rotoare mecanic foarte complexe.

Inginerii aeronautici lucrează la acest subiect de mult timp, cu mai mult sau mai puțin succes: iată o mică antologie și stadiul tehnicii
* ADAV: wiki francez
* VTOL: wiki engleză

recent cel drone multirotoare (deseori quadri) fac sectorul să revină, în special prin controlul electronic al aparatului si motorizarea electrica, dar au în mod inerent defectele elicopterului (cu excepția celui al monorotorului complex).

O primă întrebare importantă de pus în proiectarea unei aeronave convertibile este: unde ar trebui plasate elicele în modul avion?

a priori nu ar trebui puse la coada aeronavei pentru ca acolo sunt multe turbulente si acolo elicea functioneaza prost.

* în vârful aripii?
* în mijlocul aripii?
* pe nas ?

Într-un ADAV/VTOL, problema amplasării rotoarelor pe aripi este serioasă, deoarece prin rotirea axei lor de tracțiune, vor deveni propulsoare în modul avion.

Și cum a spus pe bună dreptate Macro...
Macro a scris:Depărtarea elicelor una de cealaltă și de corpul aeronavei ar trebui probabil să limiteze fenomenele de perturbare a fluxurilor de aer în aspirarea elicelor menționate.. În plus (notat pe drona cu patru motoare auto-realizată a fiului meu) cu brațul de pârghie mărește precizia de manevră a mașinii crește, dar reactivitatea ei (viciozitatea de a schimba direcția) scade este o poveste de compromis (din momentul în care fluxurile nu mai sunt perturbate) dacă grinzile sunt lungi prea mult, greutatea crește, mașina este mai precisă la stabilizare, dar mai puțin reactivă și pierde capacitatea de încărcare, presupunând că păstrăm aceeași gestiune (cazul dronei copilului meu) a reglajului motorului



Aștept cu nerăbdare să vă aud de la dvs.
1 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Cum se proiectează corect un elicopter-avion VTOL/ADAV?




de Christophe » 21/10/22, 11:00

Așa că acolo aș avea toate răspunsurile de când sunt de ani de zile într-un proiect aero dar acolo având în vedere comportamentul unora despre remorca mea raționalizată... îmi trec rândul, dacă tot e de insultat...

Cu alte cuvinte: treci peste! : Mrgreen:

Un pic de ajutor oricum, primul VTOL folosit industrial a fost B22 Osprey și dezvoltarea lui a ucis o mulțime de oameni... https://fr.wikipedia.org/wiki/Boeing-Bell_V-22_Osprey

Și de când a devenit Macro un expert în aeronavă? : Lol: : Lol: : Lol: : Lol:

Actualele drone quad care suflă pe structură sunt deja 99% prost proiectate... elicele trebuie să sufle cât mai puțin pe structură...deci ar trebui să fie SUB brațele de transport...

Se numește inovație incrementală : Lol:

Designul unui avion este, chiar mai mult decât oriunde, o poveste de compromis: o elice centrală de tractor este mai puțin bună decât o elice de împingător, dar această alegere este făcută din motive de centrare a masei...

Elicele de tracțiune care suflă pe aripă măresc portanța dar și turbulența pe aripă.
O elice de propulsie pe aripă, permite să aibă un aer complet laminar pe aripi dar scade viteza medie deci portanța și deplasează centrul de masă înapoi.

Pe scurt, o poveste de compromis!

Piaggio P180 este un design aeronautic original și mai eficient decât modelele tradiționale: https://fr.wikipedia.org/wiki/Piaggio_P180_Avanti

Ei bine, deja am spus prea multe: nu meriti expertiza mea! : Evil:

Ultimul lucru, cred că sunt singurul care a studiat și construit o aeronavă care transportă oameni și în prezent sunt pilot de testare al propriilor mașini... așa că boxele frumoase din spatele tastaturilor le-au lăsat să treacă la stoc !
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Cum se proiectează corect un elicopter-avion VTOL/ADAV?




de Remundo » 21/10/22, 11:09

dar m-am gândit puțin și la tine cu libelulă.

Tocmai, consider că este urgent să existe o atmosferă mai prietenoasă pe forum.

Ceea ce spune Macro este corect aici chiar dacă nu este „expert”.

Îmi pun o mulțime de întrebări despre poziționarea optimă a elicelor pentru că văd diferite fenomene contradictorii care mă împiedică să concluzionez.

Ca pagini explicative de sinteză privind funcționarea elicelor:
Elice 1/2 de addictplane
Elice 2/2 de addictplane
0 x
Imagine
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Cum se proiectează corect un elicopter-avion VTOL/ADAV?




de phil59 » 21/10/22, 11:14

Singura mea experiență a fost în anii 75, aproximativ, aveam „lego”, și un motor lego...

Voiam sa fac o placa turnanta, facusem un „cerc” in carton gros, si.... in timp ce alimentam motorul lego cu transformatorul „trenului electric” si am dat mai mult 12V decat 4.5V, se invartea repede. , și a decolat .... a luat-o la câțiva centimetri de masă.

Și nu știu de ce, pentru că mă interesa foarte mult acest fenomen, dar parcă o mică voce interioară îmi spunea, dacă vrei să trăiești, încetează. Si pentru una din foarte rarele ori, nu am persistat... desi aveam o multime de idei "pentru "placa elicei", la vremea respectiva....



DA este urgent ca aici lucrurile să revină la calm, iar insultele nu au ce face aici.
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Cum se proiectează corect un elicopter-avion VTOL/ADAV?




de Christophe » 21/10/22, 11:17

Da dar nu, Macro.n vorbește prostii: viteza în amonte de o elice este foarte mică în comparație cu ieșirea... pe ieșire trebuie să o optimizezi.

Iar fluxul de aer al unei elice nu este atât de centrifugat ca atât...evident că nu ar trebui să existe riscul ca penele elicelor să se atingă și să păstreze o marjă de siguranță...pe Dragonfly-ul meu am o marjă suficientă mică, mult mai mică decât o dronă quad în % din dimensiunea elicei.

Și atunci simt Macro-ul care îmi va spune că e un rahat ca remorca mea! :şoc: :şoc: :şoc: :şoc:

Te rog, Macro rămâi în tije și pistoane și taxiul tău sau începi prin a face un curs despre teoria lui Froude... pentru că pentru moment vorbești prostii...

https://heliciel.com/helice/calcul-heli ... aptage.htm

Deci taci acum! Treci peste! :se încrunta: :se încrunta: :se încrunta:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Cum se proiectează corect un elicopter-avion VTOL/ADAV?




de Christophe » 21/10/22, 11:20

philxNUMX a scris:Singura mea experiență a fost în anii 75, aproximativ, aveam „lego”, și un motor lego...

Voiam sa fac o placa turnanta, facusem un „cerc” in carton gros, si.... in timp ce alimentam motorul lego cu transformatorul „trenului electric” si am dat mai mult 12V decat 4.5V, se invartea repede. , și a decolat .... a luat-o la câțiva centimetri de masă.

Și nu știu de ce, pentru că mă interesa foarte mult acest fenomen, dar parcă o mică voce interioară îmi spunea, dacă vrei să trăiești, încetează. Si pentru una din foarte rarele ori, nu am persistat... desi aveam o multime de idei "pentru "placa elicei", la vremea respectiva....

DA este urgent ca aici lucrurile să revină la calm, iar insultele nu au ce face aici.


Avem un alt expert Doctor es Lego aici! :şoc: : Mrgreen:

ps: pentru jigniri, frumoasa ipocrizie!!

Citește din nou, tu ești cel care ai fost ticălos și disprețuitor (= un comportament de idioți murdari) față de mine și de cel al proiectului meu pe tema trailerului! Proiect care mi-a fost foarte aproape de suflet si pe care l-am inchis ca sa nu degenereze prea tare!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Cum se proiectează corect un elicopter-avion VTOL/ADAV?




de Remundo » 21/10/22, 11:24

buni buni baieti

vom încerca să ștergem resentimentele din trecut, cel puțin pe acest subiect. : Idee:

vezi sentimentele negative, nu este deloc constructiv.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Cum se proiectează corect un elicopter-avion VTOL/ADAV?




de Christophe » 21/10/22, 11:38

nu am inceput-o!!!

Imagine

Înconjurat de idioți care nu știu nimic, sau aproape nimic, despre un domeniu și care își permit să-l deschidă, mă dezamăgește mai ales că fac lucrurile bine...cred! : Evil: : Evil: : Evil:

Aici calculez forțele de rezistență comparative: remorca de 4 m cubi la 130 km/h a priori are 160 kg de rezistență conform primei simulari pe care tocmai am făcut-o! : Mrgreen: Este imens și de aceea nu vedem mulți la aceste viteze! : Lol: : Lol: : Lol: : Lol:

Dar Macro vă va spune că l-am văzut deja și este un instrument bun! : Lol: : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6527
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Cum se proiectează corect un elicopter-avion VTOL/ADAV?




de Macro » 21/10/22, 11:39

Bun. Mă întorc la pistoanele mele...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Cum se proiectează corect un elicopter-avion VTOL/ADAV?




de phil59 » 21/10/22, 11:40

Remundo a scris:buni buni baieti

vom încerca să ștergem resentimentele din trecut, cel puțin pe acest subiect. : Idee:

vezi sentimentele negative, nu este deloc constructiv.


Imagine
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 281