Întrebați diagrama cuplajului cazanului lemne/combustibil

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
francky67
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 16/10/22, 17:42

Întrebați diagrama cuplajului cazanului lemne/combustibil




de francky67 » 30/10/22, 23:17

bonjour

Am un cazan pe combustibil Wiessman cu un rezervor de apă caldă pe care aș dori să îl cuplez cu un cazan pe lemne Wiessman. Caut schema stiind ca momentan nu pot monta rezervorul tampon (lipsa de fonduri), am si un kit hidraulic (hs Tarn) pe care as vrea sa-l cuplez la montaj.
Asa ca as vrea sa incalzesc cu lemne, de indata ce nu mai este suficient ca centrala pe combustibil sa preia.
Întrebările mele sunt la nivelul unității hidraulice și a aquastatului, integrarea lor în circuit?
Daca ma poate ajuta cineva, multumesc.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Intrebare diagrama cuplaj cazan lemn/combustibil




de phil59 » 31/10/22, 01:31

Am o sobă pe lemne hidro, 8.5 aer, și 7.5 apă, și chiar și cu asta, uneori e multă producție și recomand cel puțin un rezervor tampon.

Atunci găsisem un 500L la 100€ pe LBC.

Ce fac eu este de indata ce balonul este prea jos, in cazul meu, este cazanul pe gaz care se intoarce, sa aduca balonul la tp-ul convenit.

O sondă TP, tip sonoff, și după care creează un scenariu, de exemplu, în funcție de tp exterior, dacă tp rezervor < 36°, cazanul se încălzește până la 38, de exemplu ....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 226