Monitorizarea consumului de gaz Cumulus

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9842
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Consumul de gaz Cumulus




de sicetaitsimple » 02/11/22, 12:28

philxNUMX a scris:
Am izolat supapa de scurgere cu mult timp în urmă de cumulus, deoarece constat că „nasul era fierbinte”, dar nu am făcut rezervorul „tub” mai mult decât era inițial.
......
Sunt intr-o regiune foarte calcaroasa....


Prin conștiință dobândită, ești sigur că nu ai o mică scurgere permanentă la nivelul grupului tău de securitate?
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Monitorizarea consumului de gaz Cumulus




de phil59 » 02/11/22, 12:40

Sunt 99.9% sigur de asta, este mai mult orizontală decât verticală, iar dedesubt e o găleată, pe care o golesc la fiecare 6 luni și ceva, și care nu este plină deloc.
A fost înlocuit acum 3-4 ani, când am schimbat mingea.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Consumul de gaz Cumulus




de Macro » 03/11/22, 04:51

philxNUMX a scris:Când zic fără să tragem apă, am plecat mult în iulie august, pe perioade de câte 3-7 zile, și putem spune că nu am fost acasă mai mult de 15 zile din treizeci în iulie august.

In iunie, aproape in fiecare weekend plecam, iar in septembrie nu, poate un weekend.... Si octombrie nu weekend, dar plecam intre 24 si 29.



Deja ai putea pur și simplu să-ți tai cumulusul când nu ești acolo. Personal o fac cand plecam pentru o saptamana rezervorul meu de iarna de 150l este pe centrala multicombustibil (cel de vara este electric) si cand ne intoarcem apa este inca suficient de calda incat sa facem 2 dusuri... nu lăsați totul doar iarna și pentru că și încălzirea este complet întreruptă... Când ne întoarcem nu vrem să facem un duș imediat...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Monitorizarea consumului de gaz Cumulus




de izentrop » 03/11/22, 09:24

ai dreptate dar nu asta e intrebarea...
Se pare că consumă 250 kWh de gaz fără să tragă apă, ceea ce ar corespunde de 5 ori mai mult decât pentru un balon electric.
Fie are o scurgere mare de gaz, fie vecinul lui este conectat la circuitul lui...

Sau casa lui este bântuită, ar trebui să fie atent acolo : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Monitorizarea consumului de gaz Cumulus




de Macro » 03/11/22, 09:32

Cumulus gaz= ardere= evacuarea gazelor fierbinți de ardere în atmosferă = randament mai scăzut
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Monitorizarea consumului de gaz Cumulus




de phil59 » 03/11/22, 10:36

Luasem asta la inceput, pentru ca cu 4 "feme" : Lol: : Lol: : Lol: acasă și băile lor, trebuia să se încălzească foarte repede.

Și cu asta, puteți trage până la 7 băi pe oră. De fapt, nu mai este în conformitate cu utilizarea curentă.

Acolo aveam 2 perechi de brațe care atârnau centrala pe suportul lui și cred că până luni voi avea totul reconectat, cu primele zile producția de apă caldă care va alimenta toaletele, doar ca să clătesc bine, apoi dupa toata casa, iar iarna, nu e deloc o problema.
Cu ceva noroc, ar trebui să fie jumătate în consum, dar va fi greu de verificat.

Atata timp cat tp-ul ramane > 10°, soba pe lemne incalzeste bine caloriferele, si cred ca boilerul va functiona doar 15-30 de minute dimineata, sa sparga frigul, si daca pot testa asa 15 zile , ar fi tare, sa vad consumul, si poate voi avea un echivalent de 400 kWh pe o luna? dar cu putina incalzire.... Centrala trebuie sa aiba doar 2-5L de alimentare cu apa calda....

Acolo pot juca asa, pentru ca sunt toata ziua acasa, altfel lemnul singur nu este suficient pentru a mentine tp-ul.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Monitorizarea consumului de gaz Cumulus




de izentrop » 03/11/22, 11:33

philxNUMX a scris:producerea de apă caldă care va alimenta toaletele
Eh?? : Roll:
Instalați toalete uscate, veți rezolva problema.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Monitorizarea consumului de gaz Cumulus




de phil59 » 03/11/22, 12:31

izentrop a scris:
philxNUMX a scris:producerea de apă caldă care va alimenta toaletele
Eh?? : Roll:
Instalați toalete uscate, veți rezolva problema.


Acesta este cel mai bun mod de a spăla corect sistemul, este un cazan OCCAZ. Voi face asta aproximativ o săptămână.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Monitorizarea consumului de gaz Cumulus




de phil59 » 05/11/22, 18:35

Ei bine, sunt destul de multumit de mine, ieri dupa-amiaza si azi am conectat centrala, si a priori, merge.

Fericit si eu, pentru ca este si un an bun, cand l-am calarit pe cel vechi, a fost un cosmar cu bp la spate.

Acolo, vom vedea mâine, dar chiar dacă nu mi-am găsit cei 55 de ani ( : Lol: ), este încă destul de băutură pe partea din spate, încă nu chiar așa, dar recunosc, super încurajator...

Buna dupa, e robinetul de gaz de conectat, 2 robineti de pus pe centrala si de conectat, plus un grup de siguranta, apa rece, apa calda, doar cateva lucruri de insurubat....

Ma voi acorda pana luni in 8 sa opresc cumulusul, ora in care productia de apa calda a cazanului este bine clatita.

Cazanul va funcționa, probabil, timp de 15-30 de minute în fiecare dimineață, timpul de aprindere a sobei.

Da, știu, lampa este foarte practică pentru a aprinde lumânarea! : Lol: : Arrow:
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Monitorizarea consumului de gaz Cumulus




de phil59 » 07/11/22, 11:28

Duminică dimineață, mi-am dat seama că, deși centrala funcționează, circulatorul părea să funcționeze, nu trece prin calorifere.

Sâmbătă ești „epuizat”, nu ai totul sub control și nu e atât de bine pe cât pare.

Ei bine, duminica, nu in stare suficient de buna ca sa ma bag "sub" cazan, ma gandesc la 2-3 "chips" ca sa zica "François".

Circulatorul HS al cazanului, dar părea să se întoarcă.

E termostatul, cam ca la mașini, și nu am verificat înainte de a monta centrala, dar nici o problemă, pentru a remedia situația, mai puțin greu de verificat sau schimbat pe această centrală, decât circulatorul . Vezi să te întorci, să faci teste.

Supapa cu trei căi, puțin plictisitoare, ca și circulatorul, mă obligă să golesc o bună parte din cazan.

Vanele pe care le-am pus la iesirea din centrala, si una dintre ele, am pierdut „manerul” pentru a deschide si inchide.

Și încep cu asta azi dimineață.

Și, desigur, de fapt, la o inspecție mai atentă, este doar aproximativ 10% deschis.
Deschidere 100%, si incalzeste bine caloriferele, chiar daca sunt deja la 40° cu soba cazanului.

Mai mult frică decât rău.

Instalarea nu s-a terminat pentru toate astea, ramane sa imi pun "termostatul" controlabil, de la distanta, sa-mi reconectez rezervorul-tampon la tot circuitul, sa pun electrovalele la loc pe acest rezervor, a trebuit sa opresc totul, sa pun aragazul. direct pe calorifere.
Un pic de taf, pentru a optimiza toate astea, dar funcționează cel puțin normal și nu suntem încă într-o perioadă de frig real.

Când gazul cumulus, ei bine, citind peste tot, nu am consum aberant, unii ajung pe la 400 kWh pe lună.

300 kWh, când gazul este ieftin, nu rece, dar ieftin.
Astăzi, nu mai este aceeași poveste.

Pentru aceasta iarna, fara griji, cazanul pe gaz va functiona putin, iar indirect se va mentine putina apa calda, dar nu multa in rezervor, si va fi atunci cand se va scoate apa calda, asta va trebui sa fie. produs.

Misterul rămâne în continuare, dacă consum același lucru mai mult sau mai puțin cât sunt sau nu... Nu există nicio diferență semnificativă.


consum nov.JPG
conso nov.JPG (86.57 KiB) Vizualizat de 1643 ori
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : sicetaitsimple și oaspeții 193