Baterii solide WeLion pentru EV NIO în producție în China: 150 kWh

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Baterii solide WeLion pentru EV NIO în producție în China: 150 kWh




de jean.caissepas » 28/11/22, 17:09

De data aceasta, vehiculele electrice vor funcționa cu adevărat cu baterii solide, dar deocamdată doar în China:

https://www.moteurnature.com/31709-batt ... n-pour-nio

Nio ET7 va fi disponibil în China în câteva săptămâni cu bateria solidă WeLion cu o capacitate de 150 kWh, ceea ce ar trebui să-i ofere o autonomie teoretică de 1000 km!
2 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Baterii solide WeLion pentru EV NIO în producție în China: 150 kWh




de phil59 » 28/11/22, 17:17

Iată câteva vești bune!

Ei bine, prețul pentru 150 kWh este foarte mare și cred că pentru mulți oameni, care conduc deja un EV, știm că putem conduce mai puțin.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Baterii solide WeLion pentru EV NIO în producție în China: 150 kWh




de Forhorse » 29/11/22, 12:43

O autonomie de 1000 km poate mai avea sens în multe părți ale lumii, dar în Franța a devenit inutilă.
În prezent în țara noastră se deschid câteva stații de încărcare rapidă pe săptămână.
Când mi-am cumpărat mașina acum 2 ani și jumătate, o excursie de 600 km pentru a-mi vizita familia era practic imposibilă pe electric (foarte dificil vara, imposibil iarna decât dacă durează 2 zile)
Astăzi se face fără nicio dificultate, iar pe această rută se construiesc în prezent mai multe stații de încărcare suplimentare (facilitând și mai mult călătoria în viitorul apropiat).
Și cu excepția anumitor regiuni îndepărtate (masivul central), aceasta este tendința aproape peste tot.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Baterii solide WeLion pentru EV NIO în producție în China: 150 kWh




de Christophe » 29/11/22, 12:47

Asta înseamnă exact ce baterie solidă? :şoc:

Pentru că tot ce aveam în mână, în afară de electrolitul unor plumb (există plumb gel), nu era nici gazos, nici lichid! : Mrgreen:

Ei bine, LIPO-urile sunt puțin moi...dar încă e solidă! : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Baterii solide WeLion pentru EV NIO în producție în China: 150 kWh




de Forhorse » 29/11/22, 12:53

baterii solide care implică electrolit solid.
În prezent, toate bateriile cu litiu sunt electrolit lichid (material impregnat) sau gel, dar nu „solid”
Bateria „solidă” este Sfântul Graal al cercetării bateriilor (mai ușor și mai puțin costisitor de produs pe termen lung) se pare că chinezii sunt încă primii la aceasta.
1 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Baterii solide WeLion pentru EV NIO în producție în China: 150 kWh




de phil59 » 29/11/22, 13:32

Forhorse a scris:Când mi-am cumpărat mașina acum 2 ani și jumătate, o excursie de 600 km pentru a-mi vizita familia era practic imposibilă pe electric (foarte dificil vara, imposibil iarna decât dacă durează 2 zile)

Și cu excepția anumitor regiuni îndepărtate (masivul central), aceasta este tendința aproape peste tot.


Ei bine, în 2015, cu un ion și acesta era de 14.5 kWh de baterie, și încărcând doar în chademo, 1 terminal chademo pentru 100 T2 pentru zoé, făceam deja 400 km pe zi, trebuia să fim foarte bine pregătiți , și nici un plan B real posibil, în afară de priza de 220V.

În 2018, cu un Zoé ZE40, cu terminale la fiecare colț de stradă în 22 kW trifazat, 500 km se fac singur.

Odată cu dezvoltarea Combo CCS, acum nici nu te gândești cu adevărat la asta, decât pentru a-ți pregăti traseul, pentru a ști unde vei opri, încercând să-ți planifici bunăstarea și binele încărcăturii, compromisul bun..

Pe kona mea nu am preincalzire baterie, pentru incarcare rapida ar fi bine daca nu iti este frica sa ajungi la un terminal cu 5-10% ramas, ca bateria sa ia kW-ul, si sa pui doar ce iti trebuie. sa ajung la urmatorul....

Ei bine, nu-mi mai strâng fesele, de obicei când mă opresc mai am cel puțin 30-40%, iar din această cauză, să încarc până la 80% este puțin mai mult... .

Dar ajungând cu încărcare de 5-10%, cu numărul de terminale, există acum 99% șanse de a putea încărca.
Și dacă chiar ghinion, nu puteai încărca acolo, iei un terminal T2, până la 22 kW, la mine e doar 11....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Baterii solide WeLion pentru EV NIO în producție în China: 150 kWh




de Christophe » 29/11/22, 13:47

Forhorse a scris:baterii solide care implică electrolit solid.
În prezent, toate bateriile cu litiu sunt electrolit lichid (material impregnat) sau gel, dar nu „solid”
Bateria „solidă” este Sfântul Graal al cercetării bateriilor (mai ușor și mai puțin costisitor de produs pe termen lung) se pare că chinezii sunt încă primii la aceasta.


Ah ok, mulțumesc, așa că merg un pic ca un idiot aici... : Mrgreen:

De ce un electrolit solid ar fi mai ușor și mai puțin costisitor?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133