Un nou motor 4

Subiecte despre acest lucru forum și econologia în limba engleză vorbind pentru persoanele care nu sunt de înțeles limba franceză.
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 12/06/18, 16:28

În altele forum :
Merlyn a scris:Andrew cel mai interesant, dar nu veți găsi răspunsul la întrebarea mea în manualul atelierului, îl veți găsi doar prin experiențele cauzate de lucrul la acest tip de motor.
Așa cum am spus, a avut loc o întâmplare foarte frecventă cauzată doar de neacordarea motorului.
Contrapresiunea excesivă, așa cum arată indicatorul de pe panoul de control, a arătat clar defectul.
Magnetul de bare a fost folosit pentru a scoate partea spartă a motorului, atunci când a fost împământată corect această parte, fiind confecționată din oțel carbon ar face o completare excelentă cutiei dvs. de scule.
Un focar cu tăietură încrucișată
Manivela respectivă, sigur că nu este o manivelă pentru ceasuri?
Gândiți-vă la sarcina de contrapresiune pe piese cauzată de acumularea excesivă de carbon pe doi timpi.


Da, Merlyn, nici nu știi cât de mult apreciez observațiile tale. pentru că știu că nu le voi găsi în manualul atelierului ... Este bine că vrei să lucrezi cu mine cu experiența ta. După cum știți, nu am prea multe, pentru că a trebuit să găsesc aceste coduri în muzică .. De aceea ajutorul dvs. este grozav .. Acum îmi adaug cody și poate ceva bun va fi ...
Ați observat acumularea excesivă de carbon. Acum că avem un nou tip de motor Feliks Commer, în care nu există un arbore cotit clasic, doar ace cu un diametru de 30 mm, putem aborda problema într-un mod diferit, așa cum era până acum. Aceste plăci mici nu au nevoie de o astfel de lubrifiere precum rulmenții mari ai arborelui cotit, pe lângă faptul că nici măcar nu se rotesc și fac semiregolări .., astfel încât ungerea poate fi puțin mai mică .. Nu știu dacă vă amintiți că în doi timpi motoarele pentru motociclete, sunt lubrifiate doar cu ulei în combustibil și în proporție de 1: 50. Și aceste motoare, proeminente complet ... așa că am crezut că Felix Commer meu poate fi lubrifiat cu combustibil diesel normal, de asemenea cu adăugarea acestui ulei, să spunem și 1; 50 deoarece vom ține cont că motorina are deja o lubrifiere bună în sona .. Imone ar fi turnat în motor în loc să lubrifie ulei. Ei bine, atunci când sunt necesari 10 litri de astfel de combustibil pentru lubrifiere, cantitatea de ulei adăugat ar fi de 0.2 litri .. Nu și cred că această cantitate nu ar înfunda geamurile, deoarece restul ar fi același cu combustibilul principal, ar fi concediat fără cocs .. Și cred că asta ar trebui să rezolve problema acestui prea nagar. Pur și simplu un nou felix de ulei lubrifiant, adică motorină plus 1:50 ulei pentru două timpi ... .. turnat în motor, în loc de ulei lubrifiant ..
Ar avea astfel de avantaje încât iarna nu ar fi prea dens, iar vara prea scăzut ... ... iar acest preț nu este prea mare ..
Deci, chiar și cu o cantitate mare de „ulei” nu ar trebui să vă faceți griji ... pentru că, de asemenea, cocsul nu ar fi creat ... pentru că, din arderea combustibilului, nu apare ...
Doar nu știu ce fac companiile petroliere ...
aici, o sticlă este suficientă pentru a face 50 de litri de „ulei feliks” :D

https://www.mobil.com/English-PL/Passen ... -Racing-2T

Și aici partea în derivă a ceasului, pe care eu personal o voi face pe un strung obișnuit. Materialul pentru a realiza acest arbore cotit cântărea 80 KG, iar arborele durează 4 KG. A durat o lună ...
Imagine
Știți cum vedeți problemele producției arborelui cotit și de aceea știu că nu este un lucru simplu ...
Iată câteva exemple, însă, că arborele cotit nu este neapărat o construcție de succes .. și în ciuda grosimii sale, uneori se termină ... Și voi întreba dacă ați văzut vreodată un astfel de arbore de ambreiaj rupt, în ciuda faptului că este mult mai subțire decât manivela ..

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

http://new4stroke.com/rootes%20diesel%2 ... 0small.pdf

Andrew :D
0 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 12/06/18, 16:33

În altele forum:
Greg Locock, în 09 iunie 2018 - 06:12, a spus:
Deci, deoarece toate design-urile dvs. se bazează pe legături asemanatoare manivelei, cum aveți de gând să preveniți aceste defecțiuni? / Citat

Aici, în mâna mea, arborele motorului din noua mea cursă4 ..

Imagine


Și din cauza distribuției mecanice fatale a forțelor cotitului, mai multe cazuri de defecțiune a aceluiași ax

[Img] http://new4stroke.com/ukrecone_waly_img [1] .jpg [/ img]


Un cuplu de 8 ori mai mare (prima treaptă de viteză și transmisia diferențială), acestea se transferă pe roțile jumătății axei, care pot fi văzute în imaginea cutiei de viteze cu deviatorul, de la motorul din care vine arborele ...
au un diametru de 25 mm și o lungime lungă ..
Nu am văzut niciodată un eșec în aceste jumătăți de axe.
Adică, pentru a transfera cuplul de 8 ori mai mult, această dimensiune este suficientă ..
Imagine

Titlul este o explicație a motivului pentru care arborele cotit clasic este o construcție fatală și, în ciuda dimensiunilor mari, izbucnește .. așa cum se vede în imagini .. Iată puțin despre zdrobirea unor astfel de arbori, care chiar și fără sarcină, sub propria lor greutate poate fii îndoit

http://www.mechanik.media.pl/pliki/do_p ... 48_eng.pdf

Aceasta se numește arcul arborelui cotit.
Pe acest link, cum măsurați aceste arcuri când motorul este în picioare. Ca urmare a acestor zdrobiri, arbori se despart la mijlocul vieții, în ciuda faptului că sunt relativ groase ...
Acest lucru determină o regulă fatală a „arborelui cotit” chiar în construcția sa.

http://www.full-ahead.net/Silownia/siln ... owanie.htm

Manivelele suportate de SINGURĂ nu au defecte. Iată un exemplu, dintr-o locomotivă, o astfel de manivelă unidirecțională în plus, pe arcuri, ceea ce provoacă mișcare suplimentară a roții. Puterea transferată este de câteva mii de cai putere ...
Nu am văzut niciodată pagube ...

Imagine



Nu am văzut niciodată pagube ...
Așadar, un arbore cotit cu o singură față nu mai este atât de urgent, deoarece nu are această îndoire, precum și designul său trebuie să fie suficient de puternic.

Și iată pârghia mea de proiectare, la Feliks Roller, care este practic patruped și poate fi sprijinită pe rulmentul din axa cilindrului, fără a provoca nicio îndoire a axului meu ...
Doar la capete vor fi rulmenți completi care determină rolul Feliks
Imagine



Andrew :D :D
0 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 19/06/18, 04:20

După cum s-a dovedit, merită să cunoaștem istoria Statelor Unite ...

https://en.wikipedia.org/wiki/USS_Monitor

Războiul civil american 1861-1865. Istoria vorbește despre Abraham Lincoln și despre modul în care a contribuit la progresul excelent al tehnologiei ca urmare a momentului acestui război, alegând ideea imigrantului suedez Jon Ericsson de a pune în aplicare ...

https://www.battlefields.org/learn/arti ... sebox-raft

este vorba despre motorul cu aburi al navei „Monitor”, care a contribuit la victoria Uniunii, dar ulterior s-a scufundat pe vreme rea. De atunci, aceste soluții tehnice geniale au fost acoperite de ocean. Abia după 140 de ani, s-a încercat extragerea motorului „Monitor”, a fost recuperat în 2001 și reconstruit în următorii 10 ani.
Datorită acestui fapt, au văzut lumina zilei și au devenit populare doar, soluțiile tehnice utilizate acolo pe parcursul întregilor 150 de ani, când nava a fost acoperită cu oceanul, nu au fost amintiți prea mult ..
Aici, istoria proiectului și modul în care a fost creată această navă și motorul cu aburi .. aici este și un film despre modul în care funcționează modelul motorului.



Desigur, am inventat în mod independent Felix Roller pentru un motor cu mai mulți cilindri, înlocuind arborele cotit clasic, dar am observat că motorul „Monitor avea și o parte din Felis Roller-ul meu, iar această soluție a funcționat bine, în motorul de 250 KW de putere. În mod clar, are două astfel de arbori cu pârghii, pentru deplasarea longitudinală a puterii. De asemenea, roata de preluare a puterii este susținută pe o parte (pe cealaltă singură unitate de sincronizare)
După ce am acoperit motorul „Monitor”, am fost foarte fericit că relația mea a fost deja testată practic, dar doar pentru doi cilindri .. A rămas ascunsă sub apă în acești 150 de ani .. dar acum toată lumea știe despre asta și poate vedea că soluția funcționează ... timp de 150 de ani, nimeni nu a luat-o în considerare .. Sistemul meu Feliks Roller l-am proiectat pentru 8 cilindri și 16 pistoane ((Feliks Commer TS4) .. cu recepția puterii principale, pe cea a arborelui cotit -sprijit cu latură .. Pe de altă parte, poate fi o manivelă mică care conduce arborele care merge în partea din față a motorului, care acționează pompa de apă, ventilatorul, generatoarele și compresorul, dar cuplată flexibil ... (ca în acțiunea „Monitor” calendarul) Iată animația pe care am făcut-o, arătând modul în care funcționa sistemul principal al motorului Monitorul.

Imagine

Da, această poveste se apropie și de aceea merită să știți .. Aceasta este istoria Statelor Unite ..

Andrew :D :D
1 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 21/06/18, 18:39

[cotare = JAW post_id = 772750 timp = 1529471448 user_id = 27109]
F / A, totul este foarte bine .. „lirică de ceară” - despre tehnologia războiului civil din SUA .. dar nu spuneți „ei bine ol” băieții din sudul CSA ..
Iată CSS Hunley .. Primul succes de luptă pentru un submarin .. și ce zici de asta ... pentru o legătură de propulsie cu manivelă ..
[/ Quote]

Ei bine, aceasta este următoarea parte a acestui război ...
Imagine

Și aici monitorizați motorul după extracție, dar încă nu este păstrat ..
Imagine


Iată un prim prototip elegant al monitorului .. scurt Feliks Roller.
Imagine

Andrew : Cheesy:
0 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 23/06/18, 08:39

Kelpiecross, pe 20 iunie 2018 - 08:16, a spus:

Citat / Pare totuși un motor cu arbore cotit pentru mine - nu ar funcționa fără partea roții manivele. / Citat

Nu fi puritanic când vine vorba de manivele ... o roată manivelă poate fi în loc de 16 manivelă. În special, este timpul să înlocuiți această parte de rotație cea mai scumpă a motorului.







Andrew :D
1 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 23/06/18, 21:03

Iată versiunea de animație de bază a you tube Monitor ..




Andrew
0 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 24/06/18, 18:06

Ei bine, acum iată o imagine, așa cum îmi imaginez Feliks Roller. Aceasta este versiunea lui Felix Commer4, desigur, o versiune în doi timpi. în care forțele principale de torsiune sunt transmise prin zonele maxime mari ale „bielei” și sunt susținute în punctul în care funcționează și nu provoacă îndoire, ca în clasicul arborele cotit. De aceea nu tinde să obosească matariału. și o muncă relativ lungă fără probleme .. Și costuri puțin mai mici de a face ....
Imagine

Ei bine, bineînțeles, masele reciproc puțin mai mici .. :)

Andrew :D :D
1 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 28/06/18, 02:44

Iată un pic despre cum funcționează acest motor cu mai multe combustibil ..




în mod evident, în loc de arbore cotit, 4 cilindri în plus (3),

Imagine


care dublează puterea și datorită ușurinței maselor cred că poate fi de 500 de cai putere ...

http://new4stroke.com/ts3%20technical%20data.pdf

Andrew : Cheesy:
0 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 07/07/18, 04:03

Acum, când am fost surprins de inventatorul polonez Tadeusz Tański din 1925, dar în noul meu aspect Feliks Roller, acest sistem simplu de motor a fost creat ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Ta%C5%84ski

Imagine

Acesta este un cilindru dublu boxer sau motor H cu 12 cilindri .. numele Feliks-Tański motor ..
Piesele sale mobile sunt un piston dublu, un singur pivot cu piston și rola Feliks cu pârghie ...

Imagine


Acum nu există nici o forță laterală a pistonului și capul încrucișat ...

Andrew :D :D
1 x
Andrew Feliks
Avatar de l'Utilisateur
inventator
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 570
Înregistrare: 02/03/05, 11:51
Locul de amplasare: Cracovia, Polonia
x 82

Re: nou motor în 4 timpi




de inventator » 20/07/18, 12:42

Principiul funcționării motorului Feliks-Tański cu arbore cu role

Imagine


Andrew :D :D
1 x
Andrew Feliks

Înapoi la "Econologie forum în engleză »

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 35