Reforma pensiilor

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905

Re: reforma pensiilor




de gegyx » 22/01/23, 14:34

: Evil:
Darmanin a fost mulțumit că a mers bine...

Un serviciu prost de comenzi wokist, cu o baghetă vicioasă și bine reglată.

https://www.nouvelobs.com/societe/20230 ... ainte.html
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: reforma pensiilor




de SixK » 22/01/23, 23:46

Moment grozav în seara asta
Poutou care îl numește pe Drahi (și pe ceilalți miliardari) hoț la BFMTV! :) (canalul de știri al lui Drahi)
Vă invit să căutați în reluarea BFM (uneori Drahi punea videoclipul online), a fost magie! :)
1 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

Re: reforma pensiilor




de Remundo » 22/01/23, 23:59

condamnat, dar nu zboară foarte sus...

Poutou este un tenc, Drahi un miliardar pro-Macron.

Nici unul nu este pozitiv pentru Franța.

Acestea fiind spuse... cred că voi da greva pe 31/01.
Următoarele lovituri

Grevă în sectorul petrolului pe 26 și 27 ianuarie 2023. ...
Greva generala si nationala din 31 ianuarie 2023...
Grevă în sectorul copilăriei timpurii pe 2 februarie 2023. ...
Grevă în sectorul petrolului din 6 până în 8 februarie 2023. ...
Greva transporturilor Tan de Nantes din 23 februarie 2023.

Sursa: Aceasta este greva

Îmi voi lăsa salariul degeaba.

Dar am trei motive întemeiate
* reforma pensiilor ca aplicare oarbă BEPG-uri
* prostia reformei Blanquer la liceu
* Aroganța și hipermalefința lui Macron de 10 ani în Franța

Acestea fiind spuse... Francezii l-au pus la putere, grevele noastre și alte gesticulații curente sunt puțin copilărești și ineficiente, chiar dăunătoare pentru Franța.


Mi se pare destul de inteligentă inițiativa NDA: solicitarea unui RIP pentru a bloca guvernul fără a bloca țara.


0 x
Imagine
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: reforma pensiilor




de SixK » 25/01/23, 13:33

Respect pentru Drahi și BFM care au publicat videoclipul lui Poutou (l-a numit pe Drahi hoț):
https://www.bfmtv.com/replay-emissions/ ... 20368.html
1 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.

Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: reforma pensiilor




de Christophe » 25/01/23, 13:40

Bine! Este o schimbare față de lisătorul de fund de la TPMP! : Mrgreen:

Când se întâmplă exact? Chiar dacă sunt sigur că cele 33 de minute sunt interesante...Poutou mai mult de 10 minute am probleme (se face buclă de 30 de ani...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

Re: reforma pensiilor




de Remundo » 25/01/23, 13:44

Serios...



Petiția de semnare:
https://www.debout-la-france.fr/actuali ... r-le-pays/

Abordarea este o uniune națională transpartizană pentru a bloca guvernul.

Mai jos este argumentul dezvoltat de NDA
Argument:

1. sistemul de pensii cu repartizare nu este amenințat.

În 2022, planul are un excedent de 3,2 miliarde de euro. Ponderea produsului intern brut dedicat pensiilor este de așteptat ca, în cele mai proaste prognoze ale Consiliului de Orientare a Pensiilor (COR), să crească ușor în 2032 (14,5%), apoi să scadă în 2050 (14,1%) față de 13,7% în 2021. XNUMX.

COR prevede, în cel mai rău caz, un deficit ușor în 2030 (7 până la 10 miliarde) dintr-o sumă totală a pensiilor plătite astăzi de 346 de miliarde. Aceasta reprezintă creșterea recentă a plății nete a Franței către Uniunea Europeană (de la 5 la 12 miliarde în câțiva ani), sau jumătate din costul financiar anual al milioanelor de carduri Vitale false (20 de miliarde).

În loc să-i facem pe pensionari să sufere și să-i sacrificăm încă o dată, să vânăm adevărata risipă financiară a Franței.

Această reformă nu are scopul de a preveni un deficit serios, ci pur și simplu de a reduce, sub influența Bruxelles-ului, cota din averea noastră națională rezervată pensionarilor noștri și de a deschide o nouă piață pentru fondurile de pensii, pentru a completa viitoarea insuficiență a pensiile franceze.

2. O reformă periculoasă: pensionarii vor fi sărăciți.

Cum, într-o țară care concediază seniori de la 55 de ani, putem cere o creștere a vârstei legale de pensionare, care va obliga majoritatea persoanelor nepensionare, între 62 și 64 de ani, să primească minimele sociale?

În 2019, Emmanuel Macron însuși a proclamat-o tare și clar:

„Ar trebui mărită vârsta legală de pensionare, care în prezent este de 62 de ani? Nu cred. (…) Deja nu știi ce să faci după 55 de ani. (...) Mai întâi trebuie să câștigăm această luptă înainte de a le explica oamenilor, prietenii mei buni lucrează mai mult, ar fi ipocrit. »


Doar 30% dintre persoanele de 60-64 de ani au un loc de muncă, iar recrutorii nu sunt înclinați să schimbe această politică. Astfel, potrivit unui studiu recent realizat de Indeed, 4 din 10 lideri de afaceri nu plănuiesc să angajeze o persoană de peste 45 de ani în viitorul apropiat.

Nu bătrânii de 60-64 de ani vor ocupa locurile de muncă în tensiune (asistente, îngrijitori, profesori, șoferi de tren sau autobuz), nu ei, într-o eră complet digitală, îi vor instrui pe cei mai tineri pe noi. tehnologii. Reforma anterioară, care a mărit vârsta de pensionare de la 60 la 62 de ani, nu a avut nicio influență asupra ratei de ocupare a muncitorilor, a ajutoarelor la domiciliu sau a meseriilor de construcții.

Având în vedere rata scăzută de ocupare menționată mai sus, inactivitatea este și va rămâne substanțială în rândul seniorilor. Trecerea de la 62 la 64 de ani va reduce, de fapt, perioada de activitate luată în calcul pentru stabilirea pensiilor, care va fi chiar mai mică decât până acum.

Economiile dorite de Guvern vor fi finanțate în principal de cei care au început să lucreze foarte tineri, care, pentru a avea o pensie completă, vor trebui să lucreze „gratis”, adică fără să câștige noi drepturi de pensie, întrucât vor avea deja a acumulat suficiente contribuții la vârsta de 62 de ani.

Clasele inferioare vor fi din nou primele victime, în timp ce au, în comparație cu clasele mai bogate, o speranță de viață mult mai mică (29% dintre bărbații cu cele mai mici venituri au murit la 64 de ani, comparativ cu 6% dintre bărbați cu venituri foarte mari).

Nemulțumită să forțeze o parte din populație să locuiască din RSA, această reformă nu va face decât să înmulțească numărul muncitorilor care vor fi început foarte tineri, dar nu vor fi avut niciodată timpul liber să se bucure de pensionare.

Guvernul, pentru a-i înșela pe francezi, promite o pensie minimă de 1200 de euro, dar aceasta se aplică doar carierelor complete. Cu toate acestea, reforma prezentată va duce la discontinuități puternice în carieră.

3. Pentru a solidifica sistemul de pensii cu repartizare, există soluții.

În loc să multiplice reformele succesive care reduc cheltuielile cu pensiile, pentru a face ca sistemul de pensii cu retribuție să fie sustenabil pe termen mediu, concentrare pe veniturile care depind de crearea de locuri de muncă pe pământul francez și de rata natalității:

Doar o politică care să încurajeze producția în Franța și relocarea industriilor noastre va face posibilă scăderea ratei șomajului la 5%, ceea ce ar reprezenta zece miliarde de venituri suplimentare pentru fondurile de pensii.
Reconectați-vă cu o adevărată politică de familie, prin inversarea reducerilor de ajutoare decise de François Hollande și Emmanuel Macron, care ar face posibilă creșterea natalității și păstrarea raportului activ-inactiv pentru deceniile următoare.

Doar un referendum, rezultat dintr-o vastă mobilizare populară, depășind diviziunile politice, poate face posibilă blocarea Guvernului fără a bloca țara.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: reforma pensiilor




de Christophe » 25/01/23, 13:49

Manifestație, referendum, greve parțiale... Îmi pare rău Remundo, e o pierdere de timp cu un guvern la fel de disprețuitor față de oamenii săi precum cel al lui Macron! : Evil: : Evil: : Evil:

Pe de altă parte, blocada generală de petrol poate funcționa...ar avea ca efect o grevă impusă tuturor! 8) 8) 8) 8) Am gustat deja acum câteva luni...

Aici, acum mai bine de 12 ani, am scris (eram deja acolo Remundo):

Reforma pensiilor: petrolul mai puternic decât sindicatele?

Recitește și: societate-și-filozofie/retirement-at-what-age-t9755.html
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: reforma pensiilor




de Christophe » 25/01/23, 13:52

În rest, în timpul permisului de sănătate, am făcut câteva sugestii pentru deveni un cetățean antisocial urât pentru a exprima nemulțumirea societății în mai multe moduri concrete (eficiente în opinia mea):

sănătate-prevenirea-poluării / rezistență-activă-împotriva-vaccinului-pass-in-france-credit-social-santé-discrimination-et-segregation-t17084.html
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

Re: reforma pensiilor




de Remundo » 25/01/23, 13:58

Eu zic să blochezi guvernul, dar nu și țara.

Trebuie sa incerci procedura legalista.

Dacă nu funcționează, atunci desigur că vom intra în grevă generală.

Și sărăcia va crește din nou.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: reforma pensiilor




de Christophe » 25/01/23, 14:06

Sărăciți poporul francez, la toate nivelurile (în special cultural: societate-și-filozofie/le-puy-du-fourbe-overcome-or-die-cultural-rasism-wake-to-its-paroxism-t17409.html ) este prima afacere a bufonului...

Aceasta pentru a:

a) Africanizați Europa (bătălie economică cu SUA)
b) Impune politici și mai dure (democrații) sub acoperirea stării de rău societății (în special insecuritatea, vezi a))
c) Duce la un control mai mare al populației, indiferent dacă este uman sau AI.

Pentru... in final:

d) ...SURPRIZĂ!
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 281