Am testat ChatGPT: adresați-vă întrebările aici fără cont

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Am testat ChatGPT: adresați-vă întrebările aici fără un cont




de Obamot » 25/01/23, 00:27

Oh, e mai bine de făcut, dați „în jos” toate site-urile de media mainstream mincinoase (sau aproape toate, pentru că generează o masă incalculabilă de trafic!

(Dacă mă înțelegeți...) : Cheesy:
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Am testat ChatGPT: adresați-vă întrebările aici fără un cont




de Christophe » 25/01/23, 09:05

Primul lucru de șters ar fi tot RS-ul începând cu facebook, twitter și instagram... pentru a câștiga energie cognitivă umană!

Deși netflix și youtube consumă mai multă energie...dar asta pentru a-și relaxa inteligența!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Am testat ChatGPT: adresați-vă întrebările aici fără un cont




de Christophe » 25/01/23, 09:13

Nu atât de artificial, GPT!! : Mrgreen:

https://www.novethic.fr/actualite/socia ... 51309.html

ChatGPT: în spatele nebuniei, muncitorii kenyeni exploatati

despre ChatGPT nu încetează să se vorbească. Dacă priceperea acestui nou agent conversațional care folosește inteligența artificială concentrează cea mai mare parte a atenției publicului, în culisele designului său sunt mai puțin strălucitoare. Departe de birourile din California unde se află OpenAI, start-up-ul din spatele instrumentului, o forță de muncă prost plătită și cu condiții dificile de muncă lucrează în umbră pentru a limita derapajele chatbot-ului, relevă un sondaj al Time.

„Super puternic”, „bluff”, o „revoluție”... Pe rețelele de socializare nu lipsesc superlativele pentru a descrie ChatGPT. Acest agent de conversație, devenit un fenomen cu adevărat global, se află în mod regulat pe primul loc în tendințele Twitter cu 64 de mesaje a doua zi după intrarea online și aproape 000 milioane de tweet-uri înregistrate în mai puțin de două luni, potrivit Visibrain, o platformă de monitorizare a rețelelor sociale. Principiul: pune o întrebare sau scrie o comandă, la care o inteligență artificială răspunde într-un mod precis și articulat. Lansat în noiembrie 2,5 de start-up-ul californian OpenAI, chatbot-ul a adunat peste un milion de utilizatori în mai puțin de o săptămână, potrivit președintelui său, Greg Brockman. Totuși, în umbra acestui succes uluitor se ascund angajați cu condiții de muncă grele. 

Aceasta este concluzia unei investigații dezvăluite de Time pe 18 ianuarie. De cealaltă parte a planetei, moderatorii kenyeni au revizuit mii de texte violente timp de câteva luni pentru a dezvolta mecanismul de securitate al chatbot-ului. În faza sa de învățare, inteligența artificială folosită de acesta din urmă a folosit într-adevăr o bază de date mare desenată fără filtru pe internet. Rezultatul sunt prejudecăți, remarci pline de ură sau explicite pe care OpenAI nu dorește să-și confrunte utilizatorii. Pentru a împiedica ChatGPT să-și facă ecou și să învețe să detecteze acest conținut, start-up-ul a folosit o companie subcontractantă cu sediul în Kenya din noiembrie 2021. 
„A fost tortură”

Pentru mai puțin de doi dolari pe oră, angajații aveau misiunea de a eticheta „zeci de mii de fragmente de text” nepotrivite, explică Time. Muncă minuțioasă care i-a lăsat traumatizați pe muncitori. „A fost tortură”, mărturisește unul dintre ei revistei. Mai mulți angajați au spus că au fost nevoiți să citească între 150 și 250 de pasaje de text la fiecare nouă ore, unele descriind scene de pedofilie, crimă, tortură sau chiar incest. Li s-a oferit însoțire de consilieri „bunăstare”, dar aceste ședințe erau rare și nu foarte eficiente conform angajaților. 

O situație infirmată de Sama, subcontractantul responsabil cu serviciul, care a decis totuși să rezilieze în grabă contractul cu OpenAI patru luni mai târziu. Prezentă în Kenya, India și Uganda, compania este specializată în etichetarea datelor pentru giganți din tehnologie, precum Google și Microsoft. Deși Sama susține că oferă „muncă demnă oamenilor care au nevoie de ea”, acesta nu este primul ei scandal. Subcontractantul fusese deja în centrul unei investigații Time în februarie 2022. Presa a denunțat apoi condițiile dure de muncă ale angajaților, din nou în Kenya, responsabili pentru moderarea și eliminarea conținutului violent sau interzis de pe rețeaua de socializare. Facebook. 

(...)
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Am testat ChatGPT: adresați-vă întrebările aici fără un cont




de Christophe » 25/01/23, 10:17

Dacă nu, cine a testat DALL.E aici?

Din câte văd, există o funcție DALL.E deja integrată în ChatGPT dar de fiecare dată când am cerut ChatGPT o imagine am primit 404...

A avut cineva mai mult noroc decât mine?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Am testat ChatGPT: adresați-vă întrebările aici fără un cont




de izentrop » 26/01/23, 03:15

GPTZero ar fi o soluție pentru ca educatorii să detecteze temele făcute folosind ChatGPT? nu incercat https://gptzero.me/
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Am testat ChatGPT: adresați-vă întrebările aici fără un cont




de Janic » 26/01/23, 08:08

am pisat?! Nimic în afară de vânt... și ce duhoare! : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Am testat ChatGPT: adresați-vă întrebările aici fără un cont




de Christophe » 26/01/23, 11:16

: Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914

Re: Am testat ChatGPT: adresați-vă întrebările aici fără un cont




de gegyx » 26/01/23, 11:58

Janic a scris:am pisat?! Nimic în afară de vânt... și ce duhoare! : Cheesy:


da, am fost sunat? :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Am testat ChatGPT: adresați-vă întrebările aici fără un cont




de Christophe » 26/01/23, 12:32

Da! Prima furcă a GPT este coco!

https://chatcgt.fr/

: Lol: : Lol: : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Am testat ChatGPT: adresați-vă întrebările aici fără un cont




de Obamot » 26/01/23, 14:26

Janic a scris:
izentrop a scris:GPTZero

am pisat?! Nimic în afară de vânt... și ce duhoare! : Cheesy:
Acasă putem spune că nu este „zero emisii” : Cheesy:
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130