CEA și Renault dezvoltă un încărcător de bord bidirecțional

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
SebastianL
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 219
Înregistrare: 28/12/22, 21:21
x 104

Re: CEA și Renault dezvoltă un încărcător de bord bidirecțional




de SebastianL » 29/01/23, 22:21

sicetaitsimple a scris:
SebastianL a scris:Dacă mai exact stațiile de epurare, marii operatori de energie regenerabilă au nevoie și de stocare,


Dar despre ce vorbește? „Marii operatori ENR”, și cei mici, cu toții își vând producția „pe apă” către EDF la un preț fix de cumpărare timp de aproximativ douăzeci de ani, indiferent de nevoia de atunci în rețea.
Depinde de EDF să iasă din ea.
Acum, dacă au nevoie de capacitate de stocare în baza unui alt contract sau în altă parte decât în ​​Franța, nimic nu îi împiedică să o construiască.


oh, nu, există contracte de cumpărare care nu sunt păstrate și care au scăzut. Și în orice caz, marii operatori știu foarte bine că li se vor cere din ce în ce mai multe decupaje, iar pe o scară de timp de 30 de ani, acest lucru poate merge prost foarte repede.

nimic nu-i împiedică să le construiască”


EDF a planificat deja să blocheze accesul la stocarea bateriei EV prin intermediul managementului său „intern”.
Îmi opresc pledoaria aici, din păcate, cu puterea de a trage constant pătura către oricare, directivele de liberalizare a sectoarelor de depozitare (hidrobaraje și EV-urile vor cădea și se vor face de durere și va trebui să aștepte până când toți papisul neurotencuit vor fi compostați). să începem să facem ceva inteligent cu know-how-ul nostru
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9805
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: CEA și Renault dezvoltă un încărcător de bord bidirecțional




de sicetaitsimple » 29/01/23, 22:31

SebastianL a scris:Îmi opresc argumentul aici,

Este atât de confuz și neconvingător încât pare de fapt de dorit.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: CEA și Renault dezvoltă un încărcător de bord bidirecțional




de phil59 » 30/01/23, 01:10

SebastianL a scris:
EDF a planificat deja să blocheze accesul la stocarea bateriei EV prin intermediul managementului său „intern”.


Nu inteleg, exista deja V2L....
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
SebastianL
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 219
Înregistrare: 28/12/22, 21:21
x 104

Re: CEA și Renault dezvoltă un încărcător de bord bidirecțional




de SebastianL » 30/01/23, 02:21

philxNUMX a scris:Nu inteleg, exista deja V2L....


Da, putem deja mâna cu V2L, dacă avem 3kw max, putem cumpăra un regulator solar de 2000W mppt (capabil să limiteze puterea fotovoltaică maximă; mppt-ul acceptă foarte des această caracteristică) pe care îl ajustăm pentru a menține doar o încărcare de stare ( scăzut spre mediu) a bateriei casei astfel încât să țină noaptea fără probleme iarna, dar fără a o reîncărca pentru a lăsa o utilitate pentru PV casei.
Mașina simulează apoi un panou solar noaptea cu priza V2L și tot ce este nevoie este un redresor cu diodă pentru a converti 220VAC la 315VDC, care este potrivit pentru mppt.

La asta ne aflăm, căutând... în timp ce așteptăm ca lumea dinozaurilor să se prăbușească de la sine, depășită de constrângeri și utilizări fizice.
Optimizarea, adevărata optimizare va veni atunci când toți acești incompetenți vor fi în compost în așteptare vor avea de-a face cu mediul toți înșurubați pe care și-ar fi dorit să-l părăsească (locuințe prea scumpe, pensii inexistente, natalitate în berpi, nesiguranța locului de muncă, energie în vrac etc.).

Îmi pare rău că am criza mea anti-veche, se pare că nu-mi mai plac și să-mi cer scuze pentru excepțiile care nu răspund acestei caricaturi de tristețe absolută
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: CEA și Renault dezvoltă un încărcător de bord bidirecțional




de phil59 » 30/01/23, 12:40

Nu aveți nevoie de multe cu V2L.

E ca un invertor hibrid, când îți faci masa, pui un „invertor sursă”, pentru ceea ce este prioritar.

Invertorul poate fi automat, dacă nu există rețea, pune mașina, dacă nu mașină, aprindeți lumânările! : Lol:

Cu 3 kW, deja, de obicei, cel principal este salvat.
Încălzire electrică, uităm, dar chiar și cu baterii solare.

Este o soluție de urgență.

Pentru mine, în general, când mașina este acolo, e după ora 17, mai puțin productiv chiar și vara pentru soare, iar iarna... e 0.
Weekend-uri, rar acolo, sau foarte puțin în timpul zilei.

În prezent, mai puțin de 1 kWp de panouri, în curând se va dubla „artificial”. Voi explica când am terminat și am testat peste o săptămână. (fara nimic exotic, dar nu in norma).
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 177