Histovec si frauda de kilometraj: centrele SIV (Ministerul de Interne) si CT nu stiu si nu fac NIMIC!

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Histovec si frauda de kilometraj: centrele SIV (Ministerul de Interne) si CT nu stiu si nu fac NIMIC!




de Christophe » 01/04/23, 11:55

De câțiva ani, există un serviciu de istoric al vehiculelor gratuit și cu acces liber (cu condiția să aveți acces la informațiile de înmatriculare a vehiculului), se numește Histovec: https://histovec.interieur.gouv.fr/hist ... oprietaire

Acest serviciu se bazează pe feedback-ul de la inspecțiile tehnice și, în prezent, se referă doar la vehiculele franceze (fără feedback despre istoric înainte de import).

Deci, pentru a rezuma: există șanse mari ca sedanuri mari importate cu km < 15 km pe an să fi fost piratate!! : Evil:

În practică, aceasta oferă:

A) Exemplu de fraudă pe km depistată în cadrul Inspecției Tehnice (observăm un dublu pasaj la 1 în speranța că asta ar șterge frauda... idioții pierduti!!). Centrele CT au această funcție doar din 12 mai 2020 (de aici și diferența cu raportul Histovec).

CT1 - Copiere.jpg
CT1 - Copie.jpg (108.3 Kio) Vizualizat de 1940 ori


B) Citiri Histovec privind evoluția km și istoricul CT-urilor (vehicul 2011):

Captură de ecran 2023-03-31 la 18-53-58 HistoVec - Seller report.png
Captură de ecran 2023-03-31 la 18-53-58 HistoVec - Vendor Report.png (64.98 KiB) Vizualizat de 1940 ori


Captură de ecran 2023-03-31 la 18-53-43 HistoVec - Seller report.png
Captură de ecran 2023-03-31 la 18-53-43 HistoVec - Vendor Report.png (70.51 KiB) Vizualizat de 1940 ori


Aceste date indică fraudă dublă: în 2016/2017 și 2019/2020...

Și acolo mă înnebunește: centrele de control tehnic care detectează frauda de kilometraj... raportează doar pe CT și fără feedback din punct de vedere legal sau administrativ.cât de informativ!

Frauda cu kilometrajul este o crimă!

Așa că da, o să-mi spuneți că în timpul tranzacției aveți nevoie de un CT mai vechi de 6 luni, doar că un CT cu fotocopiator color se falsifică ușor! (și și asta este o crimă!)

Ar fi totuși foarte ușor să blocați, în timpul unei detectări de fraudă, vehiculul în timpul CT sau în timpul revânzării.

Tweaking = imobilizarea vehiculului și schimbarea proprietarului interzise! Doar clipește un buton roșu fără sistemul SIV !!

Am halucinații, vedem că Franța Africa este pe drum acolo!

În Benelux, sistemul Car Pass există de cel puțin 15 ani: https://www.car-pass.be/fr//

Car Pass-ul este obligatoriu pentru fiecare tranzacție (cu excepția exportului), dacă este detectată fraudă, vehiculul nu este vândut (dar poate fi folosit în continuare de proprietar). Prin urmare, tocmai am înțeles că, probabil, 95% dintre reclamele în care este specificat „Vânzare sau export numai la comerciant” sunt de fapt pentru mașini sparte (sunt foarte naiv în ceea ce privește natura umană!!)

Această situație mă înnebunește: CT-urile ne enervează pentru un semafor prost reglat și frauda de kilometraj este... un sport național în Franța brusc!

Am dezvoltat un instrument grozav numit Histovec, de ce să nu îl folosim pentru a curăța flota de escrocherii de kilometraj?
Cu alte cuvinte: știm, cunoaștem escrocii, dar nu facem nimic...l lăsăm să curgă...deci există o anumită complicitate din punct de vedere legal...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Histovec si frauda de kilometraj: centrele SIV (Ministerul de Interne) si CT nu stiu si nu fac NIMIC!




de Christophe » 01/04/23, 12:08

Și iată un istoric de km, foarte sănătos, fără schimbare de proprietar cu o constanță de km anual (cu excepția ultimului CT refuzat, de unde punctul portocaliu):

Captură de ecran 2023-04-01 la 12-06-38 HistoVec - Buyer report.png
Captură de ecran 2023-04-01 la 12-06-38 HistoVec - Buyer report.png (69.15 KiB) Vizualizat de 1925 ori
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Histovec si frauda de kilometraj: centrele SIV (Ministerul de Interne) si CT nu stiu si nu fac NIMIC!




de Christophe » 01/04/23, 12:18

ps: nu este subiectul lui April Fool nu...(nu se stie niciodata...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Histovec si frauda de kilometraj: centrele SIV (Ministerul de Interne) si CT nu stiu si nu fac NIMIC!




de Christophe » 01/04/23, 14:57

Pe de altă parte, Ministerul de Interne face asta chiar acum:

Imagine
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155