Cum se etanșează un iaz, un bazin sau un iaz fără capac EPDM?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Cum se etanșează un iaz, un bazin sau un iaz fără un capac EPDM?




de Macro » 04/06/23, 20:20

Daca as fi raspuns la acest subiect v-as fi povestit si despre bentonita... Un produs pe care il cunosc de...30 de ani care este foarte eficient si destul de ieftin pentru a sigila bazinele sau retentiile in materiale naturale...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Cum se etanșează un iaz, un bazin sau un iaz fără un capac EPDM?




de Christophe » 28/01/24, 13:43

Știi unde să găsești (cu ușurință*) bentonită?

În niște așternuturi de pisici... : Mrgreen:

bentonită.jpg
bentonite.jpg (114.88 KiB) Vizualizat de 999 ori


Am pus doar 6L din el in iazul meu (sa vad daca ridica putin nivelul maxim), e ca gheata, a venit la L... are in jur de 10 kg, la 3€ la actiune...(deci € 300 pe tona...)

Ca reamintire, am pus o prelata de bricolaj transparenta, probabil din polietilena, deci nu o prelata dedicata iazurilor...)

De îndată ce este puțin umed, se lipește foarte bine de mâini...

Altfel nu stiu daca ti-am spus, am avut zeci (sute?) de pesti mici anul trecut (roiau peste tot balta)... numararea alvinilor este foarte greu dar cred ca au fost supravietuitori...

Cele pe care le-am văzut sunt între 30 și 40 mm în acest moment.

* dar până la urmă din punct de vedere al prețului această soluție este potrivită doar pentru lucrări mici... pentru un iaz de 100 m² te va costa un braț și un picior...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Cum se etanșează un iaz, un bazin sau un iaz fără un capac EPDM?




de Christophe » 29/01/24, 16:13

Se pare că există deja o mică îmbunătățire... Cool!

Am zdrobit bine bentonita ca sa se „dilueze” cat mai mult cu apa. Deci apa este foarte tulbure, dar se va așeza.

Ideea este că bentonita se concentrează pe scurgeri... acest lucru va dura, evident, puțin timp.

Am de gând să mai cumpăr câteva pungi...Am citit că ai nevoie de 10 kg de bentonită pe m² de iaz (dar pentru a face toată hidroizolarea...am deja o prelată...).. .bazul meu trebuie să fie de 8 până la 10 m².

A continuat ...

ps: Am pus acolo la sfarsitul lunii iunie 5 pesti de aur (in jur de 20 cm), asa ca avand in vedere data ultimului mesaj nu v-am spus... cu atat mai putin pentru alvini. De fapt, am o anecdotă destul de interesantă despre asta... Te interesează?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Cum se etanșează un iaz, un bazin sau un iaz fără un capac EPDM?




de sicetaitsimple » 29/01/24, 16:43

Ah, vinul!
Și filtrarea sa de bentonită!
https://www.vignevin-occitanie.com/fich ... bentonite/
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Cum se etanșează un iaz, un bazin sau un iaz fără un capac EPDM?




de Christophe » 29/01/24, 16:45

:şoc: :şoc: :şoc:

CE f....!

Ah inteleg mai bine de ce Obistrot a fost primul care ne-a povestit despre bentonita!!! Totul se explică mai devreme sau mai târziu! : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Cum se etanșează un iaz, un bazin sau un iaz fără un capac EPDM?




de sicetaitsimple » 29/01/24, 16:48

Nu înțelegi, dar nu contează. Alvin, acesta este un cuvânt care nu există.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Cum se etanșează un iaz, un bazin sau un iaz fără un capac EPDM?




de Christophe » 29/01/24, 17:25

Roooh celălalt!

Și asta e pui?



: Cheesy:

Bine și povestea peștelui meu, vrei să știi sau nu?
0 x
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 416
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 63

Re: Cum se etanșează un iaz, un bazin sau un iaz fără un capac EPDM?




de ambarasa » 30/01/24, 10:23

Am si iaz, spune-mi despre el! : Mrgreen:
1 x
Lumea este perfectă!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Cum se etanșează un iaz, un bazin sau un iaz fără un capac EPDM?




de Christophe » 30/01/24, 10:47

Ah în sfârșit! : Mrgreen:

Este in 2 acte:

Actul 1

- La sfârșitul lunii iunie 2023, am pus 5 pești de aur deja adulți (aproximativ 20 cm) dăruiți de un prieten,
- Iazul tocmai a fost făcut, apa este foarte limpede și nu există recif,
- A doua zi... lipseau 2 pești... probabil înghițiți de un stârc sau altceva în zonă... Hopa!
- Am pus recife de protectie: tevi de drenaj sanitar si niste pietre pe laterale... Unele pietre (de la paraul alaturi) au niste alge.

Din acel moment nu ii mai vad pe cei 3 supravietuitori nici cand pun mancare... se ascund 24 de ore pe zi in tevi sau sub pietre (Cine a spus că un pește de aur are o memorie de 30 de secunde?)

Trebuie să ridic țevile în mod regulat ca să le scot și să văd că sunt încă acolo...

Câteva săptămâni mai târziu au copii. Sunt sute...nu se ascund sau cu atât mai puțin...algele au crescut puțin, se pot ascunde în ea pentru a nu fi înghițite de cei mari.

Se termină sezonul și vine iarna, văd din ce în ce mai puțini bebeluși...deduc că e selecție naturală...

Actul 2

- Înghețuri mari în ianuarie 2024, am 4 până la 5 cm de gheață pe iaz la cel mai rece
- Având în vedere adâncimea mică (20 cm) mă tem de captarea totală, așa că voi monitoriza în mod regulat grosimea gheții și voi adăuga apă „caldă” (= din pârâu, nu înghețată)
- Aici observ asta peștii, sub gheața de suprafață, nu se mai ascunde...inclusiv micuții de anul trecut (care acum au între 3 și 4 cm). Aceștia din urmă se ascundeau preponderent pe malurile iazului și mai sunt zeci de ei... Credeam că sunt toate cu bastonaș!
- Putem concluziona că peștii știu (și la câteva luni după atacul din prima zi...s-ar putea să fi fost și alții după aceea, dar totuși...) că sunt protejați de un strat de gheață? Cu siguranță !

Nu este o experiență rea în biologie și cunoașterea animalelor, nu?

Concluzie din nou: peștii aurii au mai multă memorie decât covidiștii și macroniștii! : Lol: : Lol: : Lol:

ps: exista o pastrava in sat, asa ca stacarii nu prea trebuie sa-mi manance pestii aurii (dar rosu se vede mai bine decat un fario inalt!)... imi aminteste de castorii, care mananca salcii de pe malul meu. dar nu pe de alta : Evil:
Pseudonimele eco pro-biodiversitate și oficialii OFB ( https://www.ofb.gouv.fr/ ) care locuiesc în oraș s-ar putea să nu se confrunte cu acest tip de problemă...

Păcat pentru ei (și mai ales pentru cei care suferă actele), ar fi, fără îndoială, mai puțin fasciști! : Mrgreen:
1 x
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 416
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 63

Re: Cum se etanșează un iaz, un bazin sau un iaz fără un capac EPDM?




de ambarasa » 30/01/24, 12:57

Foarte frumoasa poveste care nu poate interesa decat pe cei care au bazin. : Mrgreen:
Am o piscină foarte mică în acest moment, în jur de 2 m³, este de agrement.
Mică anecdotă, acum doi ani am lăsat pompa de filtru în plină iarnă gândindu-mă că mișcarea ar preveni înghețul.
Mare greseala, intr-o noapte ceva mai rece cascada a inghetat, piscina a fost inghetata complet, dar nu si pompa.

Am ajuns dimineata aproape fara apa...Pompa golise piscina pe gheata, am facut cateva fotografii.
Cei 7 mici chiriași ai mei sunt bucuroși pentru moment în ciuda vizitei zilnice a celor două pisici, iar într-o zi un stârc magnific, am venit la timp pentru a evita ce e mai rău... Iazul era prea complicat pentru el.

Imagine în primăvară

Imagine

Imagine
2 x
Lumea este perfectă!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 109