Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, compararea valorilor și rezultatelor

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Remundo » 03/08/23, 09:38

Am distanțat intenționat schimburile de ulei pentru a vedea dacă uleiul a fost contaminat de combustibil și trebuie să recunosc că nu este.

Conform foii de calcul, am economisit mai mult de 11 de euro datorită E000+Electricity, comparativ cu funcționarea pe benzină.

La sfârșitul lunii august vom îmbrățișa GTE85 cu un schimb de ulei motor + cutie de viteze și schimbarea celor 4 amortizoare la un garaj independent.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Macro » 03/08/23, 10:02

Îmi pare rău... am citit greșit propoziția subliniată din raport... creierul meu bolnav a inversat complet sensul propoziției : Hopa:
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Christophe » 06/08/23, 16:50

Am 2 feedback interesante prin e-mail de la IESPM:

a) Indicele de uzură

Indicele de uzură este un test „in-house” care nu are nicio unitate. Scopul acestui test este de a estima prezența particulelor feromagnetice al căror diametru este în general prea mare pentru a fi analizate prin spectrometrie.. De aceea nu există neapărat o corelație între această valoare și conținutul de fier obținut. Ar trebui să știi căsub 50, valoarea este considerată neglijabilă

b) Ținând cont de km de ulei

De asemenea, trebuie remarcat faptul că rezultatele sunt interpretate în funcție de kilometrajul uleiului.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Flytox » 07/08/23, 00:04

Este surprinzător că aceste analize nu menționează/măsoară „reziduul de cărbune” care înnegrește uleiul. Găsisem un articol (de la BMW?) în care se spunea că aceste materiale carbonice nu sunt catastrofale în sine, dar că interacțiunea lor cu apa (și bacteriile?) dăunează mult/degradează semnificativ uleiul (mai ales vâscozitatea?). Pe unele dintre vehiculele lor aveau un instrument care făcea posibilă monitorizarea și, astfel, prezicerea când era necesar să se scurgă.

Pentru Remundo, aceste materiale carbonice cresc în uleiul tău la infinit, vei ajunge să ai mai mult carbon decât ulei cu cei 85000 km fără schimb de ulei. : Mrgreen: . Mașinile au acum o buclă de servo pentru a se descurca la ralanti, dar la cele vechi (fără electronică), când știi bine zgomotul ralanti-ului, o vei auzi cum se schimbă după schimbarea uleiului și ralantiul urcă cu 100 rpm/min aprox. De asemenea, uleiul se uzează și ar trebui să îl vedeți și pe combustibil după schimbarea uleiului.
2 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Remundo » 07/08/23, 00:19

Uleiul avea 75 km, dar induce in eroare pentru ca fac doar 000% la termica

Uleiul analizat avea 3 ani și 30 km.

La sfarsitul lui august punem ulei nou.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Christophe » 07/08/23, 11:37

Remundo a scris:La sfarsitul lui august punem ulei nou.


Ce ? Nu ai facut inca schimbul de ulei (ulei analizat)???
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Christophe » 07/08/23, 11:39

Flytox a scris:Este surprinzător că aceste analize nu menționează/măsoară „reziduul de cărbune” care înnegrește uleiul. Găsisem un articol (de la BMW?) în care se spunea că aceste materiale carbonice nu sunt catastrofale în sine, dar că interacțiunea lor cu apa (și bacteriile?) dăunează mult/degradează semnificativ uleiul (mai ales vâscozitatea?). Pe unele dintre vehiculele lor aveau un instrument care făcea posibilă monitorizarea și, astfel, prezicerea când era necesar să se scurgă.

Pentru Remundo, aceste materiale carbonice cresc în uleiul tău la infinit, vei ajunge să ai mai mult carbon decât ulei cu cei 85000 km fără schimb de ulei. : Mrgreen: . Mașinile au acum o buclă de servo pentru a se descurca la ralanti, dar la cele vechi (fără electronică), când știi bine zgomotul ralanti-ului, o vei auzi cum se schimbă după schimbarea uleiului și ralantiul urcă cu 100 rpm/min aprox. De asemenea, uleiul se uzează și ar trebui să îl vedeți și pe combustibil după schimbarea uleiului.


Bun punct si nu stiu de ce nu o fac...7/10 din elementele analizate nu prea stiu ce inseamna asta...pai dupa aia nu m-am uitat prea mult... : Mrgreen:

Dar rata de carbon nu ar fi legată de vâscozitate? Un ulei foarte „carbonatat” este mult mai gros, mai puțin fluid... și poate duce la defecțiunea motorului...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Remundo » 07/08/23, 11:56

Christophe a scris:
Remundo a scris:La sfarsitul lui august punem ulei nou.


Ce ? Nu ai facut inca schimbul de ulei (ulei analizat)???

nu :P
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Christophe » 07/08/23, 12:17

:şoc:

Cine este Sfântul Mecanicii? Nu ar fi Sf. Christopher? : Mrgreen:

În locul tău, i-aș spune o rugăciune...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Analize ulei de motor IESPM: uzură și mecanică a motorului, comparație de valori și rezultate




de Remundo » 07/08/23, 13:16

nu mă împiedică să dorm. : Wink:
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 84