Apa de dus pentru alimentarea toaletei

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de sicetaitsimple » 18/09/23, 18:02

olivierdu33 a scris:După cum veți vedea....nu sunt designer....dar sper că acest lucru va fi suficient pentru a înțelege.

După părerea mea, acest lucru nu poate funcționa corect așa cum planificați. Imediat ce rezervorul „de oțel” este plin, nivelul apei va crește în țevi în 40 și nu cred că o conductă cu diametrul de 20 (și lungimea de 20 m) poate evacua debitul unui duș cu foarte puțină apă. înălţime. Pe scurt, nu va fi doar un duș, ci și o baie de picioare, nu se va scurge! :D
0 x
olivierdu33
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/09/23, 17:30
x 2

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de olivierdu33 » 18/09/23, 18:08

da ai dreptate nu am indicat:
la iesirea din scurgerea pardoselii D40 ma gandesc sa pun un T fie de reciclare, fie totul la canal, daca rezervorul este plin conducta este plina si deci apa gri merge direct la canal.

Plus ca este o cabină de duș...deci va face rapid o podea de duș! :şoc:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de sicetaitsimple » 18/09/23, 18:40

Ei bine, fără nicio garanție, depinde de tine, nu sunt responsabil pentru nimic!
Deoarece țeava dvs. 20 este îngropată pe toată lungimea (fără ridicare), ar părea de preferat să o utilizați pentru a conecta cele două rezervoare, cu o conexiune în partea de jos a fiecăruia dintre cele două.
Cu excepția cazului în care este un duș în desfășurare, nivelul din cele două rezervoare s-ar echilibra prin gravitație.
Desigur, acest lucru înseamnă mult mai puțină capacitate de stocare în rezervorul exterior, cu excepția cazului în care rezervorul interior este ridicat.
Acum, o țeavă de 20 de diametru care transportă (și stochează) apă gri, cum se poate comporta în timp, habar. Dar asta nu schimbă nimic sau nu prea mult din acest punct de vedere în comparație cu diagrama ta.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de Christophe » 18/09/23, 18:44

Hm... unde este pompa de ridicare?

Pentru ca nu va urca niciodata in toaleta de la etaj singura...bine asa merge... cand cele 2 rezervoare sunt pline (si doar daca scurgerea dusului este mai sus decat varful vasului... : Mrgreen: )

Sincer, în locul tău aș uita toaleta de la etaj (chiar dacă înseamnă să o folosești mai puțin)...pentru că asta va face lucrurile cu totul mai complexe (economii la pompă...și consumul/întreținerea ei!).

Chiar dacă înseamnă să ai un rezervor exterior, de ce să nu-l alimentezi cu apă de ploaie pentru a alimenta toaleta de la parter (doar)?
0 x
olivierdu33
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/09/23, 17:30
x 2

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de olivierdu33 » 18/09/23, 19:01

@sicetaitsimple
Folosind rezervoarele în serie și având cele două rezervoare echilibrate gravitațional mi se pare o idee foarte bună, pot ridica rezervorul interior, dar nu am de gând să găurim oțelul inoxidabil pentru a adăuga o ieșire... (se poate instala ușor un priza fara sudura???)

@Christophe
Nu am desenat pompa sau presostatul pentru ca nu prea stiu unde sa le asez.
(presostat de la intrarea în alimentare cred)

Rezervorul extern poate fi o rezerva de apa de ploaie care as vrea sa cred ca simplifica lucrurile, chiar daca nu m-am gandit la aparat, dar cu 220 L de apa de ploaie nu voi rezista mult.... autonomie.

ce parere aveti despre amestecarea solutiilor...
daca pot sa fac un robinet in fundul rezervorului de inox se umple cu apa gri iar cel de afara cu apa de ploaie iar daca se goleste cu apa gri prin gravitatie pompa alimenteaza toaletele.... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de Ahmed » 18/09/23, 19:07

Pentru a crea o ieșire inferioară din rezervorul din oțel inoxidabil, este posibil, după ce ați făcut orificiul corespunzător cu un ferăstrău, să folosiți un conector care este introdus din interior și are o parte filetată care permite totul să fie strâns pe îmbinarea interioară. : conducta se ataseaza apoi la capatul acestui racord.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de sicetaitsimple » 18/09/23, 19:45

olivierdu33 a scris:Folosind rezervoarele în serie și având cele două rezervoare echilibrate gravitațional mi se pare o idee foarte bună, pot ridica rezervorul interior, dar nu am de gând să găurim oțelul inoxidabil pentru a adăuga o evacuare...


în prima ta postare, ne-ai spus că rezervorul tău din oțel inoxidabil avea o intrare și o ieșire „1/2”.
Presupun că are 1/2 inch?
Acest lucru este, din punctul meu de vedere, total insuficient pentru un sistem gravitațional. Va trebui să îl modificați dacă doriți să îl utilizați.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de Christophe » 18/09/23, 20:19

Da simplu si nici macar nu sunt sigur ca toate „robinetele” de spălare funcționează la presiune joasă (< 0.5 bar)... să testeze... înainte de orice...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de izentrop » 18/09/23, 20:29

olivierdu33 a scris:@Christophe
Nu am desenat pompa sau presostatul pentru ca nu prea stiu unde sa le asez.
(presostat de la intrarea în alimentare cred)
În mod logic, locul lui este la ieșirea rezervorului de inox și presostatul cu contact NC, tocmai la ieșirea pompei, deci pompa este activată imediat ce un rezervor WC se golește și se oprește când este plin.
Nu există nicio garanție că această pompă mică va putea pompa apă până la toaleta de la etaj (nicio indicație în caracteristici), totuși se va opri dacă nu mai este apă în rezervorul din oțel inoxidabil (presostat încorporat).
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de sicetaitsimple » 18/09/23, 20:40

izentrop a scris: Nu există nicio garanție că această mică pompă va putea aduce apă până la toaleta de la etaj (nicio indicație în caracteristici).

Da, 130PSI sau aproximativ 9 bar. Dacă funcționează corect, ar trebui să fie suficient! Cu siguranță va fi chiar necesar să adăugați un regulator.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167