Apa de dus pentru alimentarea toaletei

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
olivierdu33
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/09/23, 17:30
x 2

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de olivierdu33 » 19/09/23, 17:44

multumesc pentru aceste informatii,
Voi vedea asadar cum pot face acest proiect...dar nu va voi ascunde ca argumentele mirosuri, bacterii, inconveniente.... :( :( : Hopa:
pe care le-ati propus ma racesc din ce in ce mai mult, tocmai am luat in calcul faptul ca apa era sapunoasa si fara par....in urma filtrarii.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de sicetaitsimple » 19/09/23, 18:20

De fapt cred că în afară de aspectele pur hidraulice, cu siguranță există mai multe capcane vicioase în acest tip de sistem, chiar dacă obiectivul său „econologic” este fără îndoială.
Ar trebui să găsești un site cu oameni care l-au implementat deja, ceea ce nu pare să fie cazul aici.
Mult succes in orice caz.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de Forhorse » 19/09/23, 18:51

Pentru a face acest lucru corect, ar fi necesar să se măsoare turbiditatea și/sau conductivitatea apei care iese din duș și să păstreze doar cea mai puțin murdară apă printr-o supapă de bypass.
1 x
olivierdu33
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/09/23, 17:30
x 2

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de olivierdu33 » 20/09/23, 19:10

Forhorse a scris:Pentru a face acest lucru corect, ar fi necesar să se măsoare turbiditatea și/sau conductivitatea apei care iese din duș și să păstreze doar cea mai puțin murdară apă printr-o supapă de bypass.


dacă încep să fac asta, voi aplica pentru a mă alătura ISS.... : Idee:
multumesc pentru raspunsuri, din pacate imi voi revizui copia.....si probabil doar hranesc cu apa de ploaie

daca pun afara 2 bidoane de 220l conectate in serie pe teava de cupru D20 peste 20m, atunci filtrele, pompa mea de 12v, si presostatul de la intrarea rezervorului de apa 2WC....ar trebui sa mearga.
dar este necesară o a 2-a rețea pentru perioadele când rezervoarele sunt goale
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de sicetaitsimple » 20/09/23, 20:16

olivierdu33 a scris:dar este necesară o a 2-a rețea pentru perioadele când rezervoarele sunt goale


Da, aveți grijă, trebuie efectuat un mic studiu folosind datele despre precipitații disponibile la cea mai apropiată stație meteo și suprafața acoperișului colector pentru a evalua potențialul rezonabil recuperabil.

Aproximativ 400l nu este uriaș pentru 4 persoane, chiar dacă este folosit doar pentru spălarea toaletei. Și precipitațiile sunt, din păcate, adesea foarte neregulate.
Scuze ca sunt enervant...
Dar multă vreme am avut în jur de 700l de depozitare și 80m2 de spațiu pe acoperiș, doar pentru a uda o mică grădină de zarzavat, sunt încă o mulțime de momente când este fie goală, fie revărsată! Dar, de fapt, utilizarea a fost diferită, nu udăm tot timpul, în timp ce în mod normal mergem la toaletă destul de regulat pe tot parcursul anului!
Primul lucru de făcut, după părerea mea, ar fi să cuantificați necesarul zilnic de apă de spălare pentru voi 4.
O ardezie și cretă lângă ușa fiecărei toalete! :D
0 x
olivierdu33
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/09/23, 17:30
x 2

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de olivierdu33 » 21/09/23, 14:22

Îmi place foarte mult ideea de ardezie și cretă : Lol: : Lol:
Mă voi gândi la proiect și cum să-l fac și mă voi întoarce să vorbesc despre noul proiect

va multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi
0 x
olivierdu33
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 17/09/23, 17:30
x 2

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de olivierdu33 » 26/09/23, 20:52

Tocmai am văzut filtre cu nano membrană pe AliExpress cu debit 2000L/H
https://fr.aliexpress.com/item/10050046 ... pt=glo2fra
Crezi că aceasta este o soluție pentru proiectul meu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de Forhorse » 26/09/23, 22:55

Având în vedere durata de viață a unei membrane de ultrafiltrare, și având în vedere prețul acesteia (chiar și pe AliExpress) cred că nu va fi niciodată profitabilă.
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de sicetaitsimple » 27/09/23, 12:19

olivierdu33 a scris:Crezi că aceasta este o soluție pentru proiectul meu?


De asemenea, cred că nu este chiar potrivit.
Introduceți „filtru de apă de ploaie pe” Google, cu siguranță veți găsi soluții mai simple concepute pentru asta.
1 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Apa de dus pentru alimentarea toaletei




de phil59 » 02/10/23, 20:16

Mai ales că acum, conform decretelor, până și apa de ploaie este aproape interzisă! E nasol, știu, dar se întâmplă...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 104