Baterie hidroelectrică casnică și depozitare

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Colinx
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 16/11/23, 14:40
x 3

Baterie hidroelectrică casnică și depozitare




de Colinx » 16/11/23, 15:16

bonjour,

Am un teren mare pe două niveluri, este fezabilă crearea unei rezerve de energie printr-o rezervă mare de apă? : Idee:
Ideea ar fi sa ai doua rezervoare, unul sus si unul jos, ar fi foarte usor de amenajat cu rezervoare flexibile, sa se aseze o pompa si o turbina intre cele doua nivele. Pompa ar funcționa atunci când există supraproducție fotovoltaică și turbina ar restabili energie atunci când nu este suficient soare. Ne putem imagina două pompe și două turbine în funcție de cantitatea de energie de preluat sau încărcat, precum și o baterie care să acționeze ca tampon. Toate cu câteva supape și puțină automatizare,

Acum pe hârtie, o simplă căutare pe Google îmi oferă acest calcul: 5m (altitudine) x 14L/s (debit) x 9,81 (gravitație) x 0,75 (eficiență) = 515 wați de putere. :(
Aici am o îndoială, 14L/sx 60 secunde x 60 minute = 50.000l într-o oră? Asta e bine, acest volum mi se pare destul de manevrat.
Pe de altă parte, dacă e să scot din el doar 500Wh, asta nu interesează, s-ar putea să am o diferență de înălțime maximă de 10m, așa că pentru 50.000l ar aduce capacitatea la 1.000Wh, abia suficient pentru a face. spălătorie. : Evil:
Am greșit undeva sau aceasta este trista realitate? :P
2 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Baterie și stocare hidroelectrică casnică




de izentrop » 16/11/23, 16:49

Acestea sunt cifre teoretice care corespund unor modele mult mai puternice.
O turbină cu înălțime mică de 500 W necesită un debit de 45 l/s https://www.energiedouce.com/hydro-turb ... 02510.html
Sau au mai mult denivelare
Și eficiența unei pompe de ridicare este mult mai mică.
Dernière édition alin izentrop 16 / 11 / 23, 16: 51, editate 1 ori.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Baterie și stocare hidroelectrică casnică




de sicetaitsimple » 16/11/23, 16:50

Fără să vreau să fiu un killjoy, mai ales că îmi place foarte mult hidraulica (primul meu loc de muncă a fost în acest domeniu), te-ai gândit doar la costul echipamentelor și la instalarea lor care ar fi necesară
pentru a-ți realiza proiectul?
Sincer, există astăzi pe piață baterii individuale de uz casnic de 5 kWh sau mai mult care, după părerea mea, ți-ar satisface nevoile mai ușor, simplu și pe bani mai puțini, dacă ar presupune „curățarea” surplusurilor fotovoltaice.
Dar nu aș vrea să fiu groparul celui de-al 7-lea PAS în Franța (dacă ești în Franța)

Complement: cifrele tale sunt bune, cu excepția eficienței de 0,75 care corespunde mașinilor foarte „ascuțite”
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Baterie și stocare hidroelectrică casnică




de Remundo » 16/11/23, 22:49

De fapt, cred că bateriile cu litiu vor restabili 85% din energia stocată cu întreținere, volum și funcționare mult mai optime.

Stocarea hidraulică este justificată pentru GWh, dar nu pentru câțiva kWh.
0 x
Imagine
Colinx
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 16/11/23, 14:40
x 3

Re: Baterie și stocare hidroelectrică casnică




de Colinx » 17/11/23, 08:02

Multumesc pentru raspunsuri, pacat ca ar fi fost un proiect grozav.
În ceea ce privește litiul, nu prea îmi place partea chimică, electronică, dependența de producător,... Dar de fapt trebuie să ne confruntăm cu faptele.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Baterie și stocare hidroelectrică casnică




de Remundo » 17/11/23, 08:12

calculul tău este corect, chiar dacă randamentul pe care îl propui este puțin optimist.

Vă dați seama de volumele mobilizate, de fapt pentru un kWh slab recuperat. : Wink:

Dar nimic nu te împiedică să încerci aventura.

Acum există baterii de „a doua viață”, reformate pentru vehicule electrice, ele pot, totuși, să ofere un serviciu bun în depozitarea staționară.
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142