Energie eoliana

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34

Re: Energie eoliana




de FALCON_12 » 30/01/24, 19:04

Remundo a scris:
FALCON_12 a scris:Ok. Îmi puteți explica de ce nu putem considera că lama suferă un vânt de viteză V0-V1 și să folosim această formulă?

Nu mă înțelege greșit, nu contest, trebuie doar să înțeleg ce se întâmplă. Îmi este imposibil să recunosc ceea ce nu înțeleg.

Să spunem că de la început, tu și cu mine nu gândim la aceeași abordare.

Vederea mea este curgerea ordonată cu o deviere de 90° a fluxului de fluid.

Punctul tău de vedere este un flux nedeflexat la 90° care „se disipează” pe măsură ce se învârte în jurul lamei într-o manieră turbulentă, ești în domeniul rezistenței aerodinamice (și nu al echilibrului de impuls).

Deci, în baza acestei ipoteze, putem folosi calculele dvs. folosind vântul relativ pentru a estima forța. Cx-ul unei plăci în fața vântului este în jur de 2 cred.



Ok. Rămâne acest rezultat contra-intuitiv pentru mine care spune că cu acest sistem eficiența maximă este mai mică decât cea prezisă de limita Betz pentru o turbină eoliană cu suprafață egală (suprafață măturată de turbina eoliană egală cu suprafața pe care am 'se opune vântului) și chiar pentru cel mai mare Cx existent: 1.5 (parașuta).

Într-adevăr, am găsit Emax=4/54.Ro.Cx.S.V0^3.T pentru sistemul meu, în timp ce limita Betz pentru o turbină eoliană spune: Emax=1/2.Ro.S.V0 ^3.T , deci este 4/54.Cx în fața 1/2 sau aproximativ: 0.11 în fața 0.5 pentru Cx maxim disponibil pe planetă: 1.5. Nu pot să-mi explic asta.

Pe de altă parte, în mod surprinzător, am constatat că trebuie să lași suprafața să se mute înapoi la V0/3 pentru a avea Emax, iar teoria lui Betz spune că vântul care părăsește turbina eoliană trebuie să avanseze și la V0/3! Asemănare uimitoare.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Energie eoliana




de phil59 » 30/01/24, 22:51

sicetaitsimple a scris:
philxNUMX a scris:https://fr.wikipedia.org/wiki/Limite_de_Betz

Aproximativ 60% randament în cel mai bun caz, dacă este comparabil.


60% este deja uriaș. Doar hidraulica merge mai bine, în producția pură electrică.


Da, și nu, 60% este doar turbina eoliană, fără generator, ceea ce va reduce și mai mult puterea.

60% este maximul pe care îl poate lua turbina eoliană, vântul maxim, încetinit de următoarea lamă, care încetinește, într-un fel....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 195