Discuții privind eficiența turbinelor eoliene

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
gfgh64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 300
Înregistrare: 23/06/23, 12:05
x 187

Re: Să intuim împreună...




de gfgh64 » 05/02/24, 20:58

FALCON_12 a scris:
FALCON_12 a scris:bonjour,


Aș dori să efectuez un sondaj cu privire la intuiția dumneavoastră cu privire la o întrebare.

Recunosc că acest lucru mă surprinde foarte mult și că dacă calculele sunt formale, nu pot să explic. Mi-am detaliat calculele în speranța că cineva îmi va arăta unde, poate, am greșit. Mi-am marcat fazele de calcul cu „PUNCTE” pentru a ajuta la identificarea eventualelor erori.



și apoi
Buletinul trimestrial T3
Student Christophe Soupolait
Anul final clasa S

De îndată ce Christophe nu înțelege, încearcă să demonteze raționamentul
a profesorului şi pune sub semnul întrebării formulele cursului. El glumește,
insultă, zâmbește prostesc, joacă rolul clovnului și, în ciuda replicilor
de la profesorii lui comportamentul nu s-a schimbat. S-a ruinat
anul său școlar.

Opinia consiliului de clasă: o întrebare profundă, precum și o repetare
este necesar să-și ridice nivelul prea scăzut.

Eu personal nu inteleg nimic : Roll:
0 x
A înțelege nu înseamnă a accepta
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34

Re: Să intuim împreună...




de FALCON_12 » 05/02/24, 21:29

gfgh64 a scris:
FALCON_12 a scris:
FALCON_12 a scris:bonjour,


Aș dori să efectuez un sondaj cu privire la intuiția dumneavoastră cu privire la o întrebare.

Recunosc că acest lucru mă surprinde foarte mult și că dacă calculele sunt formale, nu pot să explic. Mi-am detaliat calculele în speranța că cineva îmi va arăta unde, poate, am greșit. Mi-am marcat fazele de calcul cu „PUNCTE” pentru a ajuta la identificarea eventualelor erori.



și apoi
Buletinul trimestrial T3
Student Christophe Soupolait
Anul final clasa S

De îndată ce Christophe nu înțelege, încearcă să demonteze raționamentul
a profesorului şi pune sub semnul întrebării formulele cursului. El glumește,
insultă, zâmbește prostesc, joacă rolul clovnului și, în ciuda replicilor
de la profesorii lui comportamentul nu s-a schimbat. S-a ruinat
anul său școlar.

Opinia consiliului de clasă: o întrebare profundă, precum și o repetare
este necesar să-și ridice nivelul prea scăzut.

Eu personal nu inteleg nimic : Roll:


Ah da dar acolo am obtinut certificarea REMUNDO deci
calculele și raționamentul meu au fost validate!

Întrebările ar trebui să fie adresate lui acum!

Iar intre noi doar pe el il respecta putin doctorul Soupolait, cu ceilalti arata ca un magar care franeaza cu toate cele patru copite de indata ce are impresia ca a gasit ceva de obiectat. Și are darul de a le vedea aproape peste tot! ;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de Remundo » 05/02/24, 21:50

da validez calculele lui Falcon cu putinele corectii pe care le-am facut cu cateva pagini inainte.

Nu există nicio eroare în calculele noastre.

Ce s-a cerut Şoim nu necesită nicio simulare numerică, totul se poate face în calcul formal. Și s-a făcut. Cred că am curățat cele câteva erori în constantele multiplicative pentru a le compara cu Betz și am specificat cel mai bun Cx posibil,

Repet, sunt categoric: puterea optimă primită de lamă este la viteza V0/3 cu V0 viteza uniformă a fluidului care îl împinge, independent de Cx.
0 x
Imagine
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de FALCON_12 » 05/02/24, 22:25

Remundo a scris:da validez calculele lui Falcon cu putinele corectii pe care le-am facut cu cateva pagini inainte.

Nu există nicio eroare în calculele noastre.

Ce s-a cerut Şoim nu necesită nicio simulare numerică, totul se poate face în calcul formal. Și s-a făcut. Cred că am curățat cele câteva erori în constantele multiplicative pentru a le compara cu Betz și am specificat cel mai bun Cx posibil,

Repet, sunt categoric: puterea optimă primită de lamă este la viteza V0/3 cu V0 viteza uniformă a fluidului care îl împinge, independent de Cx.



Mă tem că te lupți în zadar, Remundo. Pentru ce ? Pentru că nu au cunoștințele generale despre lucrurile pe care le ai, care să îți permită să eviți rutele. Ei cunosc formulele dar nu le înțeleg sensul concret, ce traduc, ce reprezintă în realitate. Așa că merge în toate direcțiile și în funcție de starea de spirit sau de intensitatea mândriei momentului, totul modulat de încrederea pusă în interlocutor, e o mare mizerie.

Și acesta este un rezultat al acestui mod JUSTICUL pe care îl avem de a umple capul studenților cu formule pe care ei nu le înțeleg și doar învață să le aplice pentru a obține o diplomă. Predau de 35 de ani, aș putea scrie o carte de 1000 de pagini pe această problemă.

Am 100000000000 de exemple, e un dezastru.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de Remundo » 05/02/24, 22:33

ah, ești un coleg cu experiență, mai în vârstă decât mine... Spune-mi despre asta într-un mesaj privat, prietene Falcon. : Hopa:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de Christophe » 05/02/24, 23:56

Remundo a scris:da validez calculele lui Falcon cu putinele corectii pe care le-am facut cu cateva pagini inainte.

Nu există nicio eroare în calculele noastre.

Ce s-a cerut Şoim nu necesită nicio simulare numerică, totul se poate face în calcul formal. Și s-a făcut. Cred că am curățat cele câteva erori în constantele multiplicative pentru a le compara cu Betz și am specificat cel mai bun Cx posibil,

Repet, sunt categoric: puterea optimă primită de lamă este la viteza V0/3 cu V0 viteza uniformă a fluidului care îl împinge, independent de Cx.


Ar trebui să aplici și pentru Nobel... uneori există Nobeluri comune... : Mrgreen:

Calculele corecte (sunt) bazate pe un postulat fals și o metodă prea simplă sunt în cele din urmă lipsite de valoare... cel mai rău lucru este că nu țineți cont de încercările mele zadarnice de explicații... un indiciu:

IMG_1389.png
IMG_1389.png (33.44 KiB) Vizualizat de 543 ori


Inteligența înseamnă să știi să spui stop...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Să intuim împreună...




de Christophe » 06/02/24, 00:48

gfgh64 a scris:Eu personal nu inteleg nimic : Roll:


Trebuie să înțelegi că el este profesor... așa că interogarea este dificilă sau chiar imposibilă... : Cheesy:
0 x
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de FALCON_12 » 06/02/24, 10:11

FALCON_12 a scris:bonjour,


Aș dori să efectuez un sondaj cu privire la intuiția dumneavoastră cu privire la o întrebare.

Ideea simpla: în loc să învârt o elice subțire, împing înapoi un disc solid care se opune mult mai mult vântului!

În următoarea diagramă, vizibilă aici:
,
vedem o turbină eoliană care mătură o suprafață S și un vector V0 perpendicular pe S, acesta este vântul.

În dreapta, un disc D cu aceeași suprafață S dar complet este reprezentat. Acest disc este ca turbina eoliană opusă vântului.

Să presupunem că turbina eoliană produce fiecare durată T, o energie E1.

Sa admitem si ca pentru aceeasi durata T discul impins de vant se misca inapoi
la viteza V1 pe o lungime d si putem recupera energia pe care lucrarea fortei F care
crește produsul. Această muncă, deci această energie, valorează E2=dF

Fără a face niciun calcul Care dintre E1 sau E2 crezi că este mai mare?







Iată câteva capturi de ecran cu turbine eoliene remorcate care m-au interesat cu adevărat în urmă cu ceva timp.

Autorul, Pascal Ha Pham, dacă nu mă înșel, a încercat diferite moduri
pentru a extrage energie din vânt opunându-i o suprafață care se retrage în fața lui și oferă muncă.

La acea vreme, a face asta mi s-a părut, ca toți contribuitorii de aici, cu excepția unuia (dacă ar fi atât de simplu!)
spontan (sau „intuitiv”) a crezut că este cea mai eficientă modalitate de a recolta energie eoliană
și mă gândisem la o altă formă de mecanică care ar putea face asta.

Cu toate acestea, înainte de a începe să-l fac, o voce mică mi-a spus „mai întâi estimați randamentul chestiei!” ...

Judecând că acesta ar fi un exercițiu interesant de mecanică care implică niște matematici drăguțe și
modelând un fenomen real (pe care îmi place foarte mult să-l fac) am făcut calculele.

După ce am făcut acest lucru, am renunțat prin urmare să lucrez la sistemul meu, deoarece randamentul maxim este dezamăgitor. Turbina eoliană
convențional, din motive pe care învăț dureros să le imaginez și, spre totala mea uimire, se descurcă mai bine.

****************
Dernière édition alin FALCON_12 06 / 02 / 24, 10: 17, editate 1 ori.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de Christophe » 06/02/24, 10:15

Deturnăm subiectul? : Cheesy:

Pascal Ha Pham are cont aici...dar nu mai vine aici, nu stiu de ce: pascal-ha-pham-u2032/

Este un prieten cu Remundo... Hei, Remundo, ai putea să-i spui să se întoarcă din când în când?

Vorbeam despre robiplanul lui în...2008 aici: știință-și-tehnologie/turbină-eoliană-bi-plan-rotativă-robiplan-t4872.html

ps: vă rugăm să folosiți funcția de atașamente pentru imaginile dvs., pare mai curat...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de Christophe » 06/02/24, 10:18

Pascal a inventat și o mașină trilobală: știință-și-tehnologie/mașină-rotativă-cu-piston-inelar-tri-lobic-t1455.html e si mai vechi...2006...
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 159