Discuții privind eficiența turbinelor eoliene

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de Christophe » 06/02/24, 10:24

Ultimele pagini se referă la robiplan: știință-și-tehnologie/mașină-rotativă-cu-piston-inelar-tri-lobic-t1455-1700.html

Acest Pascal este un „nebun”, un profesor de turnesol! Am un mare respect pentru aranjamentele sale mecanice si productivitatea inventiva!
1 x
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de FALCON_12 » 06/02/24, 10:36

Christophe a scris:Deturnăm subiectul? : Cheesy:

Pascal Ha Pham are cont aici...dar nu mai vine aici, nu stiu de ce: pascal-ha-pham-u2032/

Este un prieten cu Remundo... Hei, Remundo, ai putea să-i spui să se întoarcă din când în când?

Vorbeam despre robiplanul lui în...2008 aici: știință-și-tehnologie/turbină-eoliană-bi-plan-rotativă-robiplan-t4872.html

ps: vă rugăm să folosiți funcția de atașamente pentru imaginile dvs., pare mai curat...


Mă faci să cred că atunci când lucram în electronice de larg consum am încercat
să inventezi un ibric care nu revarsă niciodată laptele : Cheesy: . Un ibric în care poți pune
lapte fără să vă faceți griji că trebuie să îl monitorizați, un sistem care modulează puterea de încălzire
astfel încât temperatura sa să ajungă la 99 de grade dar nu o depășește niciodată.

Atunci am renunțat și câteva decenii mai târziu văd că am fost
nu chiar atât de prost: și Remundo pare să fi renunțat la gestionarea, cel puțin timpul
lasa sa se raceasca putin, doctore Soupolait!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de Remundo » 06/02/24, 11:44

Christophe a scris:Deturnăm subiectul? : Cheesy:

Pascal Ha Pham are cont aici...dar nu mai vine aici, nu stiu de ce: pascal-ha-pham-u2032/

Este un prieten cu Remundo... Hei, Remundo, ai putea să-i spui să se întoarcă din când în când?

Vorbeam despre robiplanul lui în...2008 aici: știință-și-tehnologie/turbină-eoliană-bi-plan-rotativă-robiplan-t4872.html

Inca sunt in contact cu Pascal. Imaginați-vă că încă lucrează la turbine eoliene cu rezistență aerodinamică. Dar aceste ultime invenții au evoluat și nu sunt publicate 100%. Vezi totusi aici

Am făcut un studiu aerodinamic al ROBIPLAN-ului său și, de asemenea, al unei versiuni BIROBI. Vezi aici : http://sycomoreen.free.fr/syco_francais ... OREEN.html
2 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de Christophe » 06/02/24, 11:57

FALCON_12 a scris:Mă faci să cred că atunci când lucram în electronice de larg consum am încercat
să inventezi un ibric care nu revarsă niciodată laptele : Cheesy: . Un ibric în care poți pune
lapte fără să vă faceți griji că trebuie să îl monitorizați, un sistem care modulează puterea de încălzire
astfel încât temperatura sa să ajungă la 99 de grade dar nu o depășește niciodată.

Atunci am renunțat și câteva decenii mai târziu văd că am fost
nu chiar atât de prost: și Remundo pare să fi renunțat la gestionarea, cel puțin timpul
lasa sa se raceasca putin, doctore Soupolait!


Uh, îl caută pe idiotul fals aici, nu? : Mrgreen:
cred ca ma cauta...

Ce crezi?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de Remundo » 06/02/24, 14:03

nu te supara : Wink:
0 x
Imagine
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de FALCON_12 » 06/02/24, 15:02

Remundo a scris:nu te supara : Wink:



Ah, dacă nu ai început să vorbești despre asta, nu văd nicio explicație... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de Remundo » 06/02/24, 23:56

Christophe a scris:Încă o remarcă, apoi mă opresc aici (dacă nu mă cauți... atunci o să explic din nou! : Mrgreen: )

Mi se pare că nu sunt 100% sigur că Cx, chiar și într-o formă simplă, nu poate fi calculată prin ecuație...

Ei bine, răspunsul la întrebarea dumneavoastră este nuanțat în funcție de regimul de curgere.

Pentru fluxurile în care vâscozitatea este dominantă, care sunt numite și fluxuri STOKES la numere Reynolds scăzute, coeficientul Cx poate fi calculat prin rezolvarea ecuației Stokes.


De exemplu, pentru sfera în flux laminar Stokes, Cx = 3 Pi D eta, și aceasta provine dintr-un calcul. Există curiozități despre asta pentru alte forme

Imagine


Pentru fluxurile cu un număr Reynolds mai mare, forța de antrenare devine 1/2 ro S Cx v² și nu există nicio expresie rezultată dintr-un calcul formal.
A fost necesară determinarea lor 1 câte 1 în tunelul eolian, în special datorită primului tunel eolian industrial din lume la Eiffel, care încă mai funcționează...de aceea aeronautica franceză a fost în prim-plan la începutul lui 1. secol!

Da, într-adevăr, și a apărut un fenomen ciudat: criza drag.
Evident că acum le putem estima prin calcul numeric și cu siguranță există ecuații de aproximare pentru a determina un Cx de o formă destul de simplă prin „compilarea” matematică a Cx-ului găsit empiric... dar NU SUNT SIGUR!

fiecare formă are propriul Cx și este riscant să combinați Cx-uri precalculate chiar dacă este tentant, deoarece toate părțile unei piese interacționează pe măsură ce fluidul curge în jurul lor.
Christophe a scris:Mecanica fluidelor este un domeniu complex care necesită mai mult decât câteva ecuații simple (care ne permit doar să dăm ordine de mărime... când sunt bine folosite...), motiv pentru care a fost inventat calculul.în volumul finit și vântul tuneluri...

Putem face mai bine decât să găsim câteva ordine de mărime, dar este adevărat că simularea numerică este un atu pentru pregătirea unui experiment mai eficient cu tunelul eolian.
2 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de Christophe » 07/02/24, 00:04

Remundo a scris: este adevărat că simularea digitală este un atu pentru pregătirea unei experiențe mai eficiente în tunelul eolian


Într-adevăr? : Mrgreen: : Mrgreen:

Nu poți înțelege că este între noi...
1 x
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de FALCON_12 » 10/02/24, 09:01

Christophe a scris:
Remundo a scris: este adevărat că simularea digitală este un atu pentru pregătirea unei experiențe mai eficiente în tunelul eolian


Într-adevăr? : Mrgreen: : Mrgreen:

Nu poți înțelege că este între noi...


Puteți măsura forța exercitată de vânt asupra unei forme 3D staționare cu software-ul dvs.?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Discuții despre eficiența turbinelor eoliene




de Christophe » 10/02/24, 11:12

Da absolut, dar e mai gratuit... 8)
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164