Catalizatori pentru electroliză?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

Catalizatori pentru electroliză?




de abyssin3 » 19/04/06, 14:00

Există diferiți compuși pentru a reduce rezistența apei (Ex: sodă) sau pentru a facilita eliberarea hidrogenului.

Vă rugăm să le postați aici :P
-------------------------------------------------- ------------------
copie post "electroliza îmbunătățită"
-------------------------------------------------- ------------------
Am auzit că unii ar folosi borohidrura de sodiu pentru a genera sau stoca hidrogen. A încercat cineva electroliza.

http://www.reptox.csst.qc.ca/produit.as ... tification

Aici nu ar mai fi ca sifonul pentru a reduce rezistența electrolitului, dar ar fi un catalizator chimic pentru eliberarea de hidrogen. Există chiar zvonuri că JM ar folosi-o în reactorul său de utilizator ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 19/04/06, 21:42

Nu este un catalizator. Prin definiție, un catalizator accelerează sau facilitează o reacție chimică și este intact la sfârșitul reacției.

De fapt, corespunde aici unui reactant, deoarece este transformat în hidrogen.

Este comparabil cu sodiul metalic care, în prezența apei, eliberează hidrogen și căldură și formează oxid de sodiu.

Acest reactiv ar putea fi un mijloc de stocare a hidrogenului și de re-obținere a hidrogenului, fie este încălzit la peste 400 ° C, fie punem apă pe el.

În cele din urmă, pentru electroliză, dacă o punem în apă, aceasta va reacționa și aceasta va produce hidrogen care nu se va datora electrolizei, ci reacției H4BNa cu apa ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 20/04/06, 18:47

Da, dar am auzit un catalizator de eliberare a hidrogenului: în apă permanent, NaBH4 produce hidrogen, se asociază cu apa (+ afinitate?) Pentru a reda hidrogen etc.

Pe de altă parte, mi se pare că există doi compuși, inclusiv ruteniu, care catalizează într-adevăr această reacție a NaBH4 cu apa. Dar acest lucru necesită să nu le puneți în contact atunci când doriți să opriți sistemul.

Dacă am avea NaBH4 singur, am putea presupune că un curent ușor în apă ar putea facilita reacția (alimentarea cu energie?), De unde și interesul în asociere cu electroliza.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 22/04/06, 00:18

ex-oceanic a scris:Nu este un catalizator. Prin definiție, un catalizator accelerează sau facilitează o reacție chimică și este intact la sfârșitul reacției.

De fapt, corespunde aici unui reactant, deoarece este transformat în hidrogen.


Este recomandabil să se distingă destul de clar fenomenele de cataliză omogen cele ale catalizei eterogen. În primul caz, catalizatorul este un corp dizolvat în faza de reacție, în timp ce în al doilea, catalizatorul formează o fază separată, de obicei solidă, iar reacția are loc la suprafața de contact.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 22/04/06, 10:04

Cred că abisin3 înseamnă „produsele” care se adaugă în apă pentru a-l face un electrolit mai conductiv.

Într-un mediu de bază (alcalin):
- KOH: hidroxid de potasiu
- K2C03: carbonat de potasiu

Într-un mediu acid:
- HCI: acid clorhidric


...
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 22/04/06, 14:27

salut tuturor, salut misterloxo

Știți procentul optim și care este mai bun, bazic sau acid?
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6989
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2913




de gegyx » 22/04/06, 14:59

Bună ziua tuturor!
O mică recapitulare, deoarece nu este neapărat evident:

-Cristalele de sodă vândute pe kg, ar fi „carbonat de sodiu”, (sau sodă) (Na2CO3), numit „sodă” .. (inițial făcute cu cenușă vegetală)
- „hidroxid de sodiu” (NaOH), numit „sodă caustică”, și prin abuzul de limbă „sodă”.
- „Hidroxid de potasiu” (KOH), numit „potasiu caustic”.
-Bicarbonatul de sodiu, (spus despre sifon), este hidrogenat de sodiu (NaHCo3), folosit la început de Naudin
-Carbonatul de potasiu, (K2CO3). Este electrolitul lui Naudin.
+++++++++++++++++
„Destop”, deblocarea chiuvetei, este NaOH. Dar atenție, nu este pur și nu este indicat pe etichetă conform unui studiu chimic; există amoniac. Cel mai recent Destop este vândut acum cu înălbitor.
În supermarketuri, litrul de „deblocare obișnuită” (1,10 €) conține 30,5% NaOH și 1,5% amoniac.
Litrul de H2SO4 este de 37%. (1,98 €)
Litrul de HCL este de minimum 90%. (1,28 €)
Litrul de „hidroxid de sodiu” este 30,5% hidroxid de sodiu. (1,19 €). Este NaOH-ul nostru.
Apa demineralizata. 0,50 € pe litru / 1,55 € pe 5 litri; și chiar 1,20 € în secțiunea de fier.


Nu aveți amoniac în ea și nici sare de gătit, deoarece eliberarea de gaze toxice
: Arrow: Spălarea sifonului, în 30,5% litri, în supermarket, este cea mai ușoară. Ca atare sau diluat cu apă demineralizată.
Acesta este naohul folosit de profesori în liceu. Ncl îl folosește în prezent.
Mai original, funcționează și o spălare de cenușă gri, colectată într-un șemineu pe lemne. Amestec de mai mulți electroliți naturali care se completează reciproc, pentru o eficiență mai mică, dar nu o rundă. (cenușă până la saturație într-o găleată de apă, câteva zile, astfel încât maximul să se dizolve.)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 22/04/06, 16:07

parca te intelegi bine gegyx.
Aș dori să obțin 2 promotori metalici: AL2O3 și K20
în ce formă le pot obține?
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 22/04/06, 16:23

Bună Zac!

Pentru KOH, concentrația optimă de masă este de 28%.

cf (mulțumesc Iepure): h2homesystem.pdf

Ceea ce este chiar ridicat îl găsesc chiar dacă nu este enervant, deoarece acest produs nu ar trebui consumat în timpul electrolizei.
Cu alte cuvinte, facem doza o dată pentru cantitatea (de fapt greutatea) de apă pe care o va conține sistemul. Apoi, dacă menținem nivelul apei constant, și concentrația va rămâne constantă.

Alții spun mai degrabă că este necesar să se dozeze KOH pentru a limita curentul, adică pentru a pune suficient, astfel încât cel mult să treacă 10 A (sau 15 după caz).
Este un mod simplu (fără electronice) de a limita consumul de curent.

Pentru ceilalți electroliți, nu știu procentul care duce la conductivitate maximă. Cu toate acestea, a doua metodă funcționează la fel de bine.

către + omul liber :P
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 25/04/06, 18:17

Cred că abisin3 înseamnă „produsele” care se adaugă în apă pentru a-l face un electrolit mai conductiv.


Efect, asta am vrut să spun prin asta, care poate face un electrolit mai conductiv sau, de asemenea, care poate promova eliberarea de H2 (cum ar fi NaBH4). Pe scurt, tot ceea ce, în general, poate facilita procesul.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 203