Îl cunoști pe Twike?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.

Twike este ...

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067




de Christophe » 05/05/06, 14:54

PITMIX a scris:În plus, deja există, dar nu este dat cu adevărat.
http://bionx.fr/


Asta e grija !! Econol dar nu econolo !!! În timp ce sunt convins că este viabil ieftin ... sau cel puțin MINUNAT scump ... atât de accesibil!

Când văd că Quad-Kart a apărut recent pe piață vândut 5000 sau 6000 €, chiar vreau să stive, având în vedere simplitatea sistemului ... merită nu mai mult de 3000 € aceste lucruri ...

Visez la un Quad Hibrid la 3000 € (departe de a fi imposibil) care ar consuma 2 L la 100 .... Cred că dacă vrem să-l vedem va trebui să-l fabricăm ... VREMĂ .. .
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067




de Christophe » 05/05/06, 14:56

Targol a scris:Veți găsi câteva informații despre Twike activ aici: http://www.twike.co.uk/Start.html (Secțiunea Twike)


Într-adevăr, site-urile nu au nimic de făcut ... Credeam că sunt simple traduceri ...

http://www.twike.co.uk/Active.html Îmi place tabloul de bord ... Credeți că este convertibil în ULM?
: Mrgreen:
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 05/05/06, 15:20

Econologie a scris:Este convertibil în ULM crezi?
: Mrgreen:


Ar trebui să întrebați tipul de la MI6 care face gadgeturi James Bond sau Samy Naceri (a făcut o treabă bună de a transforma un taxi diesel într-un miraj 4) : Lol:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 05/05/06, 17:34

Este convertibil în ULM crezi?


De fapt, aveți nevoie de opțiunea Batman și aveți aripile care se desfășoară de pe piept ... : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067




de Christophe » 05/05/06, 19:56

abyssin3 a scris:De fapt, aveți nevoie de opțiunea Batman și aveți aripile care se desfășoară de pe piept ... : Cheesy:


Dar propulsia? Renunți?

Nu, dar fără dec, aș vedea acest cockpit într-un ULM cu pendul ... pare destul de confortabil și mai ales bine profilat!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 21/08/06, 09:43

Dacă este făcută în Elveția, este normal să ni se pară scump. suntem atât de obișnuiți cu prețurile chineze ...
Pentru ca un astfel de vehicul să devină răspândit, benzina va trebui să fie într-adevăr prea costisitoare. poate peste 20 de ani?
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 21/08/06, 09:52

În opinia mea, prețul se datorează și unei chestiuni de scară. Acest tip de vehicul este produs de meșteri în serii mici, cu piese personalizate (spre deosebire de industria auto unde multe piese sunt împărțite între diferite modele).

Acest lucru poate explica acest lucru ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
--Ex--
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 09/06/06, 16:42




de --Ex-- » 21/08/06, 10:46

Problema este că nimeni nu va dori să pună acest preț pentru acest tip de vehicul.
Este mai mult decât un C1, este urât, nu este practic. Nu-mi imaginez iarna ...
Nu văd + comparativ cu mașinile electrice, de exemplu.

Lucrez la EDF și au mașini electrice: clio.
Ai crede că are deja un viitor (mașină normală, deci confort ...), dar am văzut flopul acestui tip de vehicul.
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 21/08/06, 10:57

--Ex-- a scris:Problema este că nimeni nu va dori să pună acest preț pentru acest tip de vehicul.
Este mai mult decât un C1, este urât, nu este practic. Nu-mi imaginez iarna ...
Nu văd + comparativ cu mașinile electrice, de exemplu.

Lucrez la EDF și au mașini electrice: clio.
Ai crede că are deja un viitor (mașină normală, deci confort ...), dar am văzut flopul acestui tip de vehicul.


Cele mai multe (pentru că există mai multe), în comparație cu o mașină electrică standard:
  • este mult mai ușor și consumul este afectat.
  • în versiunea „Active”, puteți adăuga forța motrice a conductorului la electricitate.
  • este o mașină proiectată să fie electrică (și nu adaptarea electrică a unui model planificat inițial pentru termică) și, prin urmare, performanța trebuie să fie mai bună.
  • Dacă te uiți la prețurile „adaptate” (clio elec, 106 elec, ...), după părerea mea, explori în mare parte bugetul unui Twike.

În opinia mea, ceea ce lipsește mai ales în această mașină sunt sistemele de reîncărcare a bateriilor de către ENR:
  • colectoare solare de pe corp,
  • o turbină eoliană retractabilă care iese din parcare.


Dacă această mașină reușește pariul de a putea fi folosită fără a o conecta aproape niciodată la o priză, acolo va deveni interesant (cel puțin, după părerea mea).
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Știți cumva




de denis » 21/08/06, 12:33

pentru testul de prăbușire, este întotdeauna mai bun decât o bicicletă montană :D , uităm că atunci când suntem pe jos sau cu bicicleta, este foarte periculos! adesea suntem ras de c .. : Evil:
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 173