GPL: ultimele noutăți

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 06/07/06, 17:18

Domnule profesor, aveți informații despre variabilitatea compoziției GPL și, prin extensie, dacă aceasta poate avea o influență semnificativă asupra emisiilor poluante? :?:

Din partea mea, singura variantă pe care am putut-o vedea este raportul propan / butan care se poate schimba în funcție de țară.

Există standarde care să stabilească acest raport la nivelul unei distribuții „naționale”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
professeur31
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 113
Înregistrare: 20/12/04, 20:28




de professeur31 » 06/07/06, 17:54

Bucheron a scris:Domnule profesor, aveți informații despre variabilitatea compoziției GPL și, prin extensie, dacă aceasta poate avea o influență semnificativă asupra emisiilor poluante? :?:

Din partea mea, singura variantă pe care am putut-o vedea este raportul propan / butan care se poate schimba în funcție de țară.

Există standarde care să stabilească acest raport la nivelul unei distribuții „naționale”


Voi vedea ce pot găsi ca informații și o voi comunica dacă găsesc.
După ce am efectuat teste și măsurători în butan pur, apoi în propan pur și în final în GPL, cred că influența raportului este neglijabilă, deoarece nu am văzut nicio diferență semnificativă în ceea ce privește poluanții emiți în cele 3 scenarii.
Pentru standarde, voi verifica pentru că știu că acest raport este bine definit; acest lucru nu implică neapărat standardizarea.
Întrebarea dvs. este foarte interesantă din punct de vedere tehnic, voi avea grijă de ea.

a ++
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 06/07/06, 17:57

Bine, am găsit asta: Întrebări frecvente Primagaz.
Aparent în Franța, este 50/50.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
professeur31
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 113
Înregistrare: 20/12/04, 20:28




de professeur31 » 06/07/06, 18:14

Bucheron a scris:Bine, am găsit asta: Întrebări frecvente Primagaz.
Aparent în Franța, este 50/50.


Mash mai repede decât mine cheresteaua !! : Mrgreen:
într-adevăr, tocmai am descoperit că este 50/50.
Mergeți la o școală mică de cherestea:
Știți factorul consumului suplimentar al motorului în GPL în comparație cu benzina?
Nu va fi pe placul prietenului nostru paedolan :|

LOLLLLLLLLLLLLLLLLLL
0 x
Avatar de l'Utilisateur
professeur31
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 113
Înregistrare: 20/12/04, 20:28




de professeur31 » 06/07/06, 18:23

Te ajut:
factor de consum sup = PCI benzină: PCI GPL.

AïÏÏ, iată ce doare !!!! :strigăt:

hihihihihi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 06/07/06, 18:35

professor31 a scris:Te ajut:
factor de consum sup = PCI benzină: PCI GPL.

AïÏÏ, iată ce doare !!!! :strigăt:

hihihihihi.
Da, dar PCI este exprimat în masă, în timp ce consumul este exprimat în litri, aici este blocat ...

Densitatea GPL este în jur de 0,55 Cred, nu?

Prin contra nu am găsit nimic în standardul EN589 ... Nu știu dacă pe Légifrance sau pe site-uri de genul acesta putem găsi informații de acest tip ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
professeur31
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 113
Înregistrare: 20/12/04, 20:28




de professeur31 » 06/07/06, 18:50

Bucheron a scris:
professor31 a scris:Te ajut:
factor de consum sup = PCI benzină: PCI GPL.

AïÏÏ, iată ce doare !!!! :strigăt:

hihihihihi.
Da, dar PCI este exprimat în masă, în timp ce consumul este exprimat în litri, aici este blocat ...

Densitatea GPL este în jur de 0,55 Cred, nu?

Prin contra nu am găsit nimic în standardul EN589 ... Nu știu dacă pe Légifrance sau pe site-uri de genul acesta putem găsi informații de acest tip ...


ok atunci vom lua valorile de ardere în MJ / l
pentru benzină este 32.7 și pentru GPL 25.1.
deci 32.7 / 25.1 = 1.30 !!! este într-adevăr că, în realitate, am observat-o !!!
În realitate, consumul în exces este între 23 și 30% în comparație cu benzina și acest lucru depinde de setări.

Pentru EN589, nici nu am nimic, voi continua să caut.

Densitatea benzinei = 0.750 și GPL = 0.546.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 06/07/06, 21:28

:| Mouais ...
Nu sunt în întregime de acord cu această abordare simplistă;
PCS, MJ / L, densitate ...

De fapt este necesar să sintetizăm toate caracteristicile celor 2 combustibili.
Am făcut (cu ceva timp în urmă) o muncă de comparație între diverși combustibili.
Densitatea: 0.555 kg / l de lpg și 0.75 kg / l de sp95 nu are prea mult interes (cu excepția când îmi umplu sticlele de butan cu lpg, pentru a verifica dacă pompa nu mă fură : Lol: ) Îmi cântăresc gazul și verific dacă volumul în litri corespunde greutății sale.
PCS-ul nu este explicit, vorbim mai degrabă despre relația PCS / PCI
MJ / l sau Kwh / l nu sunt reflectări exacte ale diferențelor de performanță între cei 2 combustibili.
Diferența reală este mai aproape de 20% decât cea de 30% anunțată mai sus!

Într-adevăr, viteza de ardere, viteza frontului flăcării și mulți alți parametri, cum ar fi capacitatea de a forma un amestec omogen de gaz (aer / combustibil) ...

În general, este mai ușor să aveți o combustie „completă” cu GPL decât cu benzină, care se caracterizează prin niveluri ridicate de hidrocarburi arse (% HC). ulei din mașinile pe benzină (pe o gură uleiul rămâne curat), precum și evacuările.

Toate aceste figuri frumoase sunt obținute în epruvete de laborator, pe motoarele care funcționează, este o chestiune complet diferită ...
:!:
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 06/07/06, 21:54

În teoria lui Bucheron, dacă vrei să găsești standardele, trebuie să ieși din portofel, pentru că un standard poate fi cumpărat.

Bucheron, sunt limitat din punct de vedere intelectual, dar nu-mi pierd timpul în căutarea unui standard, intelectual, știu că trebuie să-l cumperi. Și, din punct de vedere financiar, sunt limitat ...
bine, nu știu din ce combustibil este făcut, muhahahahaha
Notă, nu mi-ar fi de folos, nu aș putea înțelege intelectual compoziția fiind limitată intelectual.

Ce îmi place ironia cu tine, Bucheron, ești o jucărie perfectă, în plus, faci corector ortografic, mai bun decât google !!!
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 06/07/06, 22:06

Dar ceea ce îmi place mai presus de toate Bucheron și este valabil și pentru profesor, este că, dintr-o dată, începi să-ți pui întrebări pe care nu le-ai pus înainte.

Cum ar fi "are compoziția unui combustibil un impact direct asupra emisiilor de ardere în timpul combustiei sale?"

Cred că aceasta este o întrebare bună pentru a începe un studiu serios. dreapta?

(limitat intelectual, nu Bucheron!)

Păi, permiteți-mi să fac o declarație. există GPL-uri, combustibili diesel și benzine care poluează mai puțin decât altele.
Dar, în spatele acestui lucru, motivând ca un clopot, muahahaha, mă întreb, de unde provin combustibilii care poluează cel mai puțin, sau cei mai mulți?
Și ce proces este cel mai potrivit pentru a furniza combustibil mai puțin poluant sau mai poluant?
Și, de asemenea, care este cel mai stabil proces în producția în serie?

grrr c reloua calitatea !!!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 185