Fabricarea unei instalații de climatizare la domiciliu (dacă este posibil verde)

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1

Fabricarea unei instalații de climatizare la domiciliu (dacă este posibil verde)




de Pollux » 10/06/06, 15:09

Bună tuturor,

Tocmai m-am chinuit cu un „aer condiționat de casă”, de fapt un răcitor cu evaporare forțată și, pentru că nu știu unde să-l postez, am creat această secțiune.

În aceste vremuri de valuri periodice de căldură, poate fi interesant să-ți faci singur o răcitoare.

Sistemul meu se bazează pe un nebulizator cu ultrasunete, ca cele folosite pentru fântânile de ceață, și un ventilator pentru PC alimentat de un mic transformator de 12 V.
fotografiile vă vor ajuta să înțelegeți hack-ul.
Vă sfătuiesc în continuare să faceți acest asamblare cu o sticlă de sifon de 2L și să puneți manșonul suflantei în partea de sus a sticlei și îndreptat în jos pentru a evita întoarcerea picăturilor de condens în ventilator.

Acest sistem consumă în total 20W, nu emite aproape deloc zgomot, ventilatorul PC-ului este foarte discret și am scăzut temperatura camerei mele (în jur de 45 de metri cubi) cu 1.5°C.

câteva date suplimentare: temperatura camerei după 1h15 de utilizare și 45 cL apă evaporată: 25.6°C, față de 27.1°C înainte.
temperatura in respiratia sticlei in timpul utilizarii: 17.0°C.

Acest sistem este un început, un prototip pentru a vedea dacă funcționează, dar nu pare neinteresant. Desigur, mai trebuie să aerisești puțin seara pentru a elimina umiditatea și a evita evaporarea a mai mult de 1.5 L pe zi într-o cameră...

iata pozele montajului, cred ca orice explicatie ar fi de prisos, dar daca vrei o descriere completa intreaba-ma. pentru a doua fotografie am redus debitul ventilatorului pentru a face ceața mai vizibilă...

Imagine

Imagine


un alt sistem cu care ma chinuiesc este un fel de „radiator cu baie de ulei” din ipsos, de aproximativ 40 x40 x7 cm, care se mentine umed si se aseaza in fata unui ventilator clasic tip 30cm, 55W. este mult mai eficient in teorie, dar caloriferul din ipsos (al carui rol este sa ofere o suprafata mare de schimb aer-apa) nu este super usor de construit. într-adevăr este necesar să maximizăm suprafața de schimb fără ca aerul să piardă prea mult viteză sau să slăbească chestia.... un mic prototip, sincer prost făcut, pe care l-am testat vara trecută a dat o reîmprospătare a încăperii de 0.7°C pt. un „radiator” (ar trebui să spunem „evaporator”) de 20 x25 x5 cm... dar suprafața tencuielii era la 14°C pentru o cameră la 28° și praf!!
Voi posta știri despre acest sistem înainte de sfârșitul lunii iunie. Momentan am examene...

răcirea consumă multă energie, vă îndemn să năvăliți, să inventați și să năvăliți. E plăcut să te răcori puțin și conștiința ta este puțin mai curată decât cu un aparat de aer condiționat mare de 2000W.

bineînțeles, aștept ideile voastre pentru un aer condiționat „acasă” și eco-friendly, proiectele, replicările și îmbunătățirile dumneavoastră.

@ în curând
Pollux
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 10/06/06, 16:24

Nu e rea ideea :) dar asta nu creează o problemă de exces de umiditate?

Subiectul a fost mutat în „Habitat natural și/sau ecologic”
0 x
Logan
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 62
Înregistrare: 25/03/03, 11:45




de Logan » 10/06/06, 19:26

Cred că trebuie să ne uităm la tehnici solare pasive, fără ventilatoare.

Am găsit și asta, efectul vortex pe principiul thermitière. Pare simplu de făcut
http://luc.merlovisking.chez-alice.fr/climat-clean.htm

sau asta, in engleza: http://www.rolexawards.com/laureates/pd ... te0006.pdf

Îmi amintesc și de un frigider solar (nu găsesc linkul) care funcționează cu un gaz frigorific netoxic (cum ar fi alcoolul), fără compresor și care necesită doar închiderea/deschiderea unui robinet o dată la 12 ore . Nu foloseste sistemul de peleti ci sistemul clasic care foloseste solar pasiv pentru comprimarea fluidului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1




de Pollux » 10/06/06, 22:41

buna din nou,

@christophe:
Ceața este vizibilă doar când iese din sticlă, după care se evaporă complet. Umiditatea excesivă este într-adevăr o problemă dacă se evaporă prea multă apă. După cum am spus, nu mai mult de 1.5 L pe zi într-o cameră de 15 m², cu excepția timpului foarte uscat. Este un aer condiționat auxiliar care servește mai mult ca un ventilator îmbunătățit. Când te pui în fața respirației, te simți uimitor! In rest, umiditatea dispare in aproximativ 1/4 ora ventiland bine seara la racoare (ma refer la "ventilatie" facand un curent de aer, ca deschiderea ferestrelor de nord si sud si deschiderea tuturor usilor...) . Cred că evaporăm mult mai multă apă într-o baie făcând un duș... iar prin aerisire nu avem nicio problemă cu umiditatea.
Acestea fiind spuse, acest sistem oricum nu este grozav, cel puțin în această versiune... : Mrgreen:

@logan:
Sistemul de frigider solar despre care vorbiți este un aparat frigorific cu absorbție. mergi sa vezi acest site:
http://www.tecsol.fr/RafrSol/index.htm, va trebui să faceți clic pe „next” din partea de jos a paginii dacă doriți să înțelegeți totul

et http://raee.org/climatisationsolaire/, la fel, trebuie să explorezi site-ul.
Aceste mașini sunt foarte eficiente, dar este o logistică grea și cred că necesită colectoare solare în vid...

în caz contrar,
Știam legătura cu efectul thermitière, folosește principiul tubului vortex:
http://en.wikipedia.org/wiki/Vortex_tube Este foarte atractiv ca bricolaj, dar veți observa când citiți specificațiile unui tub vortex că aveți nevoie de o viteză de rotație enormă pentru a spera să „centrifugeți” caloriile (de fapt, creați o depresiune suficient de semnificativă pentru a răci semnificativ aerul). Dar este adevărat că cu un tub de diametru mare și lungime mare, trebuie să putem spera la ceva. Merita incercat acest tip de aer conditionat, din pacate, nu am spatiu sa il testez acasa... si nici tipul aragazului de altfel. și nu poate fi încercat într-un model la scară. :strigăt: :strigăt:
Acestea fiind spuse, mă tem că, presupunând că putem întoarce aerul suficient de repede, vom avea un zgomot monstruos în aripioare.

În ceea ce privește sistemul de evaporare în nisipul conținut între borcane, descris în pdf-ul în limba engleză (articol foarte bun de altfel și inițiativă foarte bună de la acest producător!!!), este asemănător cu ideea evaporatorului în ghips. Acest sistem a fost folosit și din antichitate; amforele erau poroase, ceea ce permitea menținerea la rece a lichidului conținut prin evapotranspirație.

Sunt foarte interesat de trucul cu țevi vopsite în negru, dar ideea asta de a pune aripioare pentru a forța un vârtej nu prea mă atrage; Mi-e teamă de zgomotul pe care l-ar genera, în special la anumite frecvențe de rotație a aerului (raționant... trăiește didjéridoo-ul : Cheesy:.... sau fluierul cu ultrasunete!! :x ...nu mai un câine în 50 km!! : Lol:)

Deoarece presupune crearea unui vid pentru a se răci, de ce să nu folosești un simplu venturi? Mi se pare că acesta este cel mai bun mod de a reduce presiunea...
Am putea astfel realiza, la baza conductei, un venturi (in nuanta si vopsit in alb bineinteles) al carui perete interior ar fi prevazut cu aripioare DREPT pentru a maximiza suprafata de schimb aer-perete, si sa il faca sa ruleze o prostie. schimbator de caldura in jurul venturii...?
...neclar? :|


Bine, un desen:

Imagine

Nu sunt sigur ce spun, mi se pare ușor... dacă Christophe, care este inginer, ceea ce nu sunt încă, ar putea să-mi confirme sau să-mi spună „oriunde aș fi”...

Ah, ei bine, doar un mic punct de întrebare care tocmai a apărut în mintea mea confuză: în tubul menționat în articolul despre conducta de aer condiționat, autorul vorbește cu adevărat despre depresiune în centrul conductei? Deci, dacă există depresie și speră să tragă aer din așa-numita zonă centrală „depresurizată”, va trebui să-și pompeze aerul. Pentru că dacă doar pune un tub în centrul tornadei și așteaptă să coboare aerul rece în camera lui care este la presiune atmosferică, cred că va fi câștigat doar un aspirator solar. : Lol: : Lol: : Lol:
Ce crezi?
: Idee: Acestea fiind spuse, este deja un aspirator solar : Cheesy: .

Mai serios, dacă cineva are o țeavă de sobă de 20 m, niște vopsea neagră, un weekend liber și un loc pentru a testa, chiar și doar aspirația pe care o poți obține cu o țeavă neagră la soare, s-ar putea să merite, sunt gata să mă chinuiesc cu venturi şi schimbătorul.

@+
Pollux

PS: scuze pentru lungimea postului... : Roll:
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...
Avatar de l'Utilisateur
Bilbo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 17/11/04, 18:20
Locul de amplasare: lac mic de munte




de Bilbo » 10/06/06, 23:34

Poate fântâna canadiană este mai simplă; Nu ?
0 x
Să trăim doar pentru ca alții să trăiască pur și simplu.
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1




de Pollux » 10/06/06, 23:36

este într-adevăr mai simplu, dar nu se aplică la Paris... :strigăt:
iar munca este grea pe un habitat existent.

Pollux
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...
Avatar de l'Utilisateur
Bilbo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 17/11/04, 18:20
Locul de amplasare: lac mic de munte




de Bilbo » 11/06/06, 00:17

De fapt, este un VMC cu dublu flux invers, lucrul tău?
0 x
Să trăim doar pentru ca alții să trăiască pur și simplu.
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1




de Pollux » 11/06/06, 09:46

salut bilbo

Recunosc că nu prea înțeleg ce vrei să spui prin „cu susul în jos”... dacă ai putea reformula sau dezvolta...
Vorbesti despre „sticlă de ceață” sau „conducta aragazului de aer condiționat” din care aș vrea să testez un model cu Venuri?

În niciun caz nu este un vmc, deoarece nu există nicio trimitere sau captare de aer exterior.
Pentru al doilea sistem:
țeava în care facem o îngustare este un coș de fum foarte simplu, și o folosim pentru a accelera aerul, deci răcindu-l. a doua țeavă care se înfășoară în jurul lui (văzută aici în secțiune de fiecare parte a venturii) preia aerul din încăpere pentru a fi răcit și îl trimite înapoi după ce a cedat puțin căldură la coș prin perete. de fapt, trebuie să folosiți un mic vmc pentru a circula aerul în acest al doilea tub.

Pollux
Dernière édition alin Pollux 11 / 06 / 06, 12: 59, editate 1 ori.
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...
Sat-going
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 11/03/06, 10:55




de Sat-going » 11/06/06, 12:29

slt,
Am și eu o idee, evaporarea face prăjitul, deci se evaporă.
o cârpă groasă în fața ferestrei, cu un tub poros în partea de sus, care îl hrănește cu apă, suficient încât să nu scurgă pe podea. Ce crezi?
0 x
ignoranța vă permite să conduceți oile oriunde doriți.
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1




de Pollux » 11/06/06, 12:55

Nu este un lucru rău cu materialul, este mai simplu decât evaporatorul de ipsos și mai puțin fragil. Și asta este cel puțin logistică ușoară!
dar suprafata de schimb nu este enorma.... ar fi necesar sa se poata face un fel de "fagure" din stofa si sa-l asezi in fata unui ventilator sau a unei ferestre orientate spre nord in timp ce doar partea superioara a ferestrei este deschisa sud...

Mă duc să văd ce pot face cu un gard, niște tricouri vechi și puțin timp când îl am. (timp, eh, nu tricouri vechi... : Cheesy: )

Vă invit să vă încercați ideea și să faceți măsurători (de tip „x” Litri evaporați în „y” ore pentru o cameră de „z” metri cubi, „T°înainte”, „T°după”... .) doar pentru validați sau invalidați conceptul sau chiar redimensionați-l. nu pentru că este un bricolaj nu poate fi optimizat... și mi se pare un hack bun, eficient și ieftin, așa că probabil că merită

@+
Pollux
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], Majestic-12 [Bot] și oaspeții 216