Economii prin reîncălzirea combustibilului?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
fredtek
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 20/08/07, 11:23




de fredtek » 21/08/07, 14:53

ok cu cele spuse dar oricum câteva remarci!
încălzirea motorinei înainte de injectare înseamnă că este mai puțin din cilindru decât atunci când este rece, deci, într-o economie de combustibil, o vaporizare mai bună, dar și o pierdere de putere, dovada; pe motoarele noi temperatura combustibilului este măsurată pentru a face corecții la pompa de injecție prin intermediul celebrelor cutii electronice, timpii de injecție sunt apoi mai mari.
în concluzie, dacă este să aducem mai puțină motorină pentru a consuma mai puțin și a avea mai puțină putere, poate că este mai bine
cumpărați o mașină cu cilindri mai mici, nu?
litrii de motorină consumați trebuie neapărat să fie comparați cu energia pe care au furnizat-o în timpul deplasării vehiculului pentru a fi credibili. pe scurt, ceea ce ar trebui să vizeze este o creștere a eficienței și nu doar o reducere a consumului fără a ști ce livrează acestea ca energie.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 21/08/07, 15:19

bonjour
dar și pierderea de putere, dovada; la motoarele noi temperatura combustibilului este măsurată pentru a face corecții la pompa de injecție prin celebrele cutii electronice, timpii de injecție sunt apoi mai mari
.

Aceasta nu este o dovadă a performanței bune. Unele motoare noi controlează temperatura motorinei, deoarece pompa de presiune foarte mare este sensibilă la expansiune. principiul șinei comune este diferit, circulă un flux mare de motorină de înaltă presiune, astfel încât se încălzește, spre deosebire de pompa veche, există un debit mare, dar la presiune scăzută se consumă ceea ce intră în presiune înaltă pentru toate scopurile practice, cu excepția unele care scurg în jurul injectoarelor și pistonului pompei
Multe vehicule au filtre de ulei de încălzire cu circuitul de apă al motorului LDR, sigur că este controlat electric termostatic.
în general este în anii 40c
Motorina devine mai puțin lubrifiantă la 60C, altfel l-ar încălzi la 80c
scopul încălzirii este de a obține o pulverizare mai bună, reducând bătăile clasice ale motorinelor
În mijlocul iernii, când motorul este foarte rece, chiar și atunci când motorul este fierbinte, un motorină are un zgomot caracteristic vara la 30c acest zgomot este bine înmuiat, singurul motiv este temperatura motorinei, aerul admis afectat foarte puțin de zgomot.

André
0 x
fredtek
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 20/08/07, 11:23




de fredtek » 21/08/07, 18:00

salut Andre,
ceea ce iau ca dovadă, este doar că este necesar să injectați mai mult motorină fierbinte decât rece pentru a garanta aceleași performanțe ale unui motor.
corecțiile făcute de managementul electronic sunt doar pentru a scoate același număr de kW, fie că este vorba de motorină caldă sau rece, ca și dumneavoastră și nu am spus că aceste corecții nu sunt o dovadă a performanței bune.
ceea ce am vrut să fac să se înțeleagă este că, nu pentru că motorul său consumă 5 litri cu motorină fierbinte, comparativ cu 6 litri cu motorină neîncălzită, a existat o creștere a eficienței; din punct de vedere ecologic, este foarte bun pentru pământ
dar la nivelul motorului nostru, încălzirea nu a adus practic nimic sau foarte puțin (creșterea temperaturii unui lichid destinat arderii luând aceste calorii din răcire este întotdeauna bine de luat) de aceea gândirea mea despre cumpărare mai mic dacă aveți nevoie de mai puțini kW, mai repede decât consumând mai puțin cu un motor subutilizat.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 21/08/07, 21:20

bonjour
Când 2 modele vechi identice WV Gulf rulează pe autostradă iarna și motorina încălzită rulează + sau - cu 5 km / h mai repede, există ceva.
Ajuns în lumina roșie, la capătul autostrăzii tipul pe care tocmai trecusem se oprește și mă întreabă ce am făcut cu motorul?
Mercedes din anii 86 instalează un încălzitor diesel

André
0 x
fredtek
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 20/08/07, 11:23




de fredtek » 21/08/07, 22:25

da andré, cu siguranță există ceva, într-o centrală electrică convențională, combustibilul și oxidantul sunt ambii reîncălziți, asta poate fi ceea ce s-a întâmplat în moara dvs.
în exemplul pe care îl dați, există într-adevăr o creștere a puterii, dar ar fi totuși necesar să vedeți dacă în acest moment care dintre voi doi a consumat cel mai mult în comparație cu puterea sa restabilită pentru a fi sigur de creșterea eficienței prin încălzirea motorinei.
0 x
fredtek
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 20/08/07, 11:23




de fredtek » 21/08/07, 22:32

la fel ca în multe domenii, ar fi necesar să mergem la un laborator pentru a controla toate acestea și că, pentru micii oameni care suntem, nu este deloc ușor să stabilim dacă am îmbunătățit pur și simplu performanțele cu prețul unui exces. consum sau dacă de fapt se colectează mai multă energie cu aceeași cantitate sau mai puțină de motorină.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 22/08/07, 10:03

Citisem deja demonstrația de încălzire a combustibilului ...
în orice caz, pe injecția common rail, există o „baie” de combustibil fierbinte pe common rail, pregătită pentru injecție?! ...

pe pompa de injecție originală Bosch TD 1.9 la 175 de bare, am 100%, tocmai am adăugat o pompă de pre-spălare, ceea ce se pare că ar putea fi evitat dacă înlocuim revenirea la cald a pompei de injecție, deoarece în loc de au un circuit de joasă presiune (0.3 bari) care circulă rapid pe care se folosește pompa de injecție "de înaltă presiune" (150 până la 200 de bari) (date de injecție turbo diesel), pentru un combustibil fluid (diesel), uleiul stagnează în acest nou circuit a fost finalizat și se mișcă la viteza de consum, după cum explică André, și are timp să fie încălzit.

filtrele de combustibil încălzite de lichid de răcire au toate un calorstat intern, care poate fi desfășurat, al meu este, astfel încât păcura este încălzită la maximum pe care agentul de răcire o poate da;
de origine este doar "dacă combustibilul T ° C> la 10 ° C, trece prin filtrul de motorină, dacă <= la 10 ° C, trece mai întâi prin schimbătorul de căldură", și acolo este este „trece prin schimbătorul de căldură apoi prin filtru”.

mai multe informatii:
http://www.nrjrealiste.fr/oil/rechauff.html


PS:
André a scris:Unul dintre fiii mei (Jetta) înlocuise filtrul de motorină cu un filtru de ulei pentru automobile care trăgea la fel de mult ca motorina care funcționează!

și bine, e frumos să auzi asta!
într-adevăr are sens!
un filtru de motorină de 5µm și un filtru de ulei de motor de 10µm!
filtrul de motorină este conceput pentru motorină și impuritățile sale (stația de supermarket), filtrul de ulei este furnizat ... pentru ulei! care nu trebuie filtrat la 5 µm și chiar la 10 µm, deoarece cei 10 µm sunt destinați impurităților blocului motorului (reziduuri de ulei)!
un celebru „studiu asupra păcurii etc.” (descărcați-l de pe codeart.org) a arătat că 27µm era idealul ...

există schimbătoare de căldură "modine" ieftine pentru filtrul de ulei la șantier, un exemplu la distanță al blocului motor este spațiul Renault TD 2.2

bine cu tine,
8)
0 x
Buga
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 115
Înregistrare: 24/02/05, 11:53




de Buga » 22/08/07, 14:01

buna..interven pe scurt ..
nu este nevoie de un laborator care să confirme testul lui André, așa cred;
1) inversează „încălzitorul” de la un „glof” la altul;
2) repetă testul în exact aceleași condiții;
3) își calculează consumul exact ...
Ei bine, sper că m-am gândit la toate ...
dar nu sunt un credincios puternic în economia de combustibil și mai multă putere doar prin încălzirea motorinei ...

deși..deși ...

te văd...
0 x
nebun după independența energetică, înfrângeri, bugatti ...
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 22/08/07, 16:11

bonjour
vârful vitezei.
acesta este doar un exemplu pentru a spune că nu există pierderi de energie prin încălzirea gaziolului, pompa rar injectează într-un motor toată capacitatea sa de debit, alți parametri o reglează
Rpm și debitul de aer oferit de turbo, altfel am avea dreptul la un nor în spate ..

Pentru filtrul de ulei în locul filtrului de motorină, pentru a evita acest lucru a avut probleme cu motorul, dar acest lucru confirmă faptul că pentru funcționarea cu ulei există o lipsă de combustibil în jurul pompei, este un motiv pentru care am realizat un fel de acumulator de 1 litru lângă pompă, acesta fiind prevăzut pentru acelerare ..
În mod ideal, filtrul original ar trebui înlocuit cu un filtru mai mare pentru bărci
La Mercedes și-au standardizat filtrul, nu sunt scumpe 15 USD
dar sunt mai subțiri, deci mai restrictive decât cele vechi, cu motorină nu se observă nimic, ci cu ulei. Este suficient să suferiți într-un nou filtru pentru a percepe restricția (aceste filtre în general funcționează la supt ..

Pentru testele de reîncălzire este necesar să ne bazăm pe un consum de mai multe rezervoare, pentru a minimiza erorile, câștigurile sunt minime, dar măsurabile .. doar înmuierea motorului justifică o reîncălzire.

André
Reîncălzirea benzinei pe un motor cu injecție multipunct de 3,8 litri

Imagine

Imagine

Partajarea imaginilor cu PicTiger
0 x
fredtek
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 20/08/07, 11:23




de fredtek » 23/08/07, 12:36

Salut baieti,
Am un sistem feroviar comun, deci pentru testul de încălzire nu merită, nu voi putea verifica nimic pe vehiculul meu, deoarece am deja o rezervă de combustibil fierbinte și vehiculul meu este în garanție.
dar așa cum a demonstrat André în timpul goanei sale epice, există cel puțin o creștere a puterii, ceea ce nu este rău!
De asemenea, rămân convins, chiar dacă nu am dovezi sau teste extinse din partea noastră că reîncălzirea aduce o îmbunătățire foarte mică a eficienței; probabil datorită vaporizării mai bune și a faptului că aducerea unui combustibil preîncălzit într-un cilindru Temperatura de ardere va crește în mod inevitabil proporțional cu un sistem fără reîncălzire, așa că dacă Carnot și teoremele sale termodinamice nu au mințit, am slăbiciunea să cred, acum, dacă temperatura a crescut și evacuarea, bine iartă-mă, că m-am înșelat!
De asemenea, rămân convins că, pentru a fi sigur, este mai bine să aveți un laborator, sunt atât de mulți factori implicați, mă gândesc imediat la condițiile meteorologice, presiunea atmosferică, viteza vântului, temperatura, cel puțin, acest tip de parametri pot fi deja să fie stăpânit în laborator, mai ales dacă este vorba de măsurarea unui puilleme de performanță. Evident, nu voi spune același lucru
dacă era vorba de măsurarea a 2 teste cu diferențe mari, ok, nu este nevoie de laborator.
haide, ne vedem băieți!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 249