Economii prin reîncălzirea combustibilului?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 27/05/10, 08:24

Juju26 a scris:bonjour
Știți dacă există un încălzitor diesel original pe un 106 1.5D din 1995, pentru că am un consum excesiv în timpul iernii pe care aș vrea să îl reduc.
mulțumesc


Da, există un super-încălzitor pe XUD5 ... Doar dacă faceți manipularea pentru a-și suprima termostatul în blocajele de trafic, veți merge până la T ° mult prea ridicat pentru motorina pură ...

În conformitate cu anumite criterii, puteți trece la M30 : Cheesy: (Macro30%) : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: prin creșterea vâscozității, independenței tale energetice și reducerii amprentei tale pe planetă : Mrgreen:
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 27/05/10, 14:31

Juju26 a scris:bonjour
Știți dacă există un încălzitor diesel original pe un 106 1.5D din 1995, pentru că am un consum excesiv în timpul iernii pe care aș vrea să îl reduc.
mulțumesc


Supraconsumul de iarnă există pe toate motoarele și se datorează creșterii necesare a timpului de îmbogățire în faza de încălzire mult mai lungă a motorului când este rece, precum și datorită creșterii frecării vâscoase în transmisie, în special la propulsie (puntea spate) ... Pentru a evita acest lucru (în parte), în Canada și în alte țări cu ierni foarte reci, folosesc un încălzitor de motor electric (adesea permanent!), dar nu este gratuit ... Am uitat, de asemenea, utilizarea mai frecventă a iluminatului, decongelării și ștergătoarelor de parbriz ... : Lol:
FYI: un prieten care deține un AX cu același motor 1.5D ca 106-ul tău consumă 4.5L / 100km în medie pe parcursul anului și locuiește în munți, care tinde să crească consumul mediu ... Eu Aflu că aceasta este o cifră foarte satisfăcătoare pentru o mașină atât de veche ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Juju26
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 27/11/09, 17:37
Locul de amplasare: Drome




de Juju26 » 27/05/10, 17:48

FYI: un prieten care deține un AX cu același motor 1.5D ca 106-ul tău consumă 4.5L / 100km în medie pe parcursul anului și locuiește în munți, care tinde să crească consumul mediu ... Eu Aflu că aceasta este o cifră foarte satisfăcătoare pentru o mașină atât de veche ...


Din partea mea sunt între 4.4 și 4.7 iarna și între 4 și 4.2 vara, dar nu locuiesc la munte!
Îmi propun în medie 4l / 100 și problema mea este în principal iarna.
0 x
Julien
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 27/05/10, 19:08

Puteți pune ușor între 20 și 30% ulei de prajit reciclat.
Apoi Foarte important pentru aceste mașini cu putere redusă. 4 anvelope cu 135 sau 145 maxi ușor suprainflate, baanquette din spate rămâne în garaj, precum și roata de rezervă care este înlocuită cu o bombă anti-puncție ... Sunt foarte sensibile la greutate (mai puțin de 1.4). Apoi, un filtru de aer foarte curat și tu ești regina mea a econocroques ...
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 28/05/10, 16:48

Macro a scris:Puteți pune ușor între 20 și 30% ulei de prajit reciclat.
Apoi Foarte important pentru aceste mașini cu putere redusă. 4 anvelope cu 135 sau 145 maxi ușor suprainflate, baanquette din spate rămâne în garaj, precum și roata de rezervă care este înlocuită cu o bombă anti-puncție ... Sunt foarte sensibile la greutate (mai puțin de 1.4). Apoi, un filtru de aer foarte curat și tu ești regina mea a econocroques ...

4L până la 100 pe timp de iarnă cu vechiul 1.5L, nici măcar cu AX-ul ultra ușor nu ar trebui să fie visat decât dacă jucați deflectoarele mobile și tăiați motorul la coborâri ... Și adăugarea de ulei, mai puțină energie decât motorina, va crește mai degrabă consumul ...
Când să pui anvelopele mai înguste decât originalele: pericol!
deja este strict interzis (nu treceți CT), va schimba circumferința, deci dezvoltarea (și în direcția greșită în plus), mai mult frânarea devine ineficientă (am condus cu o mașină de mult timp în 135 pentru a afla !!!): de ce crezi că producătorii pun 205 lățime pe mașina cea mai mică? este de a scurta distanțele de frânare! (și nu doar puțin!)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 207