Pompa de apă cu presiune (panou solar)

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79116
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 03/08/06, 18:21

Dernière édition alin Christophe 29 / 01 / 15, 17: 57, editate 1 ori.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 03/08/06, 19:02

Bună dimineața.

kamezian a scris:Mulțumesc pentru idee,
dar cum să circul gazul, am nevoie de o pompă de compresor?
și nu este periculos?
Cordialement



Ceea ce încerc să vă spun este că este nevoie de altceva decât aer pentru a atrage energie din cald și din frig.
Un gaz care se lichefiază ușor sau se evaporă la temperatură scăzută. schimbarea stării de la lichid la gaz este mai interesantă decât expansiunea, pentru aceste temperaturi scăzute

un exemplu simplu, o mică butelie de gaz propan, umplută până la 1/4, o puneți în apa unei fântâni, își pierde toată presiunea și există doar lichid, o așezați la soare, devine sub presiune,
Din acest principiu există o mulțime de soluții pentru a face acest lucru < >, când randamentul este mai mult o curiozitate decât orice altceva, au fost efectuate experimente cu privire la diferența de temperatură a apelor oceanului.
Pentru a face orice lucru de interes este o construcție gigantică

În ceea ce privește ceea ce este periculos, majoritatea experiențelor pe care le faceți singuri poartă întotdeauna riscuri.
Riscurile sunt ca frica, fiecare individ își stabilește propriul nivel ... unii se tem pe primul treaptă al scării, iar alții pe ultimul, dar cu toții se tem undeva ...
(cum mi-a spus tatăl meu, lumea (aparține) îndrăznețului)

André
0 x
aidiv
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 20/12/04, 18:57




de aidiv » 03/08/06, 22:48

salut, de ce nu am folosit amoniac? mai întâi este periculos? cam ca radiatorul plăcii grafice cu țeavă de căldură pe care atașez un link pentru mai multe informații.
http://www.ati-power.fr/Refroidir-votre-Radeon,ah75.htm

a+
0 x
kamezian
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 25/07/06, 12:45




de kamezian » 04/08/06, 10:18

Mulțumim Andre / Christophe pentru sprijin,

Am multe întrebări,

În frigidere există într-adevăr un compresor pentru comprimarea și condensarea Freonului, în cazul meu este necesar să puneți supape fără compresor, simplul fapt de răcire a gazului butan, îl face să treacă de la starea gazului la lichid?
care este cel mai bun gaz pe care îl pot folosi? Freon?

cordialement
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79116
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/08/06, 10:29

kamezian, mi se pare că mergi puțin prea repede ... te sfătuiesc să citești subiectul de pe Minto cu capul limpede ...

https://www.econologie.com/forums/un-moteur- ... t1444.html
Dernière édition alin Christophe 29 / 01 / 15, 17: 57, editate 1 ori.
0 x
kamezian
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 25/07/06, 12:45




de kamezian » 04/08/06, 20:18

Mulțumesc Christophe pentru link,
Aici, îmi doresc foarte mult să realizez acest proiect, nu este pentru mine, ci pentru colegii din sudul Marocului. Trăiesc pentru a desena un proto care să ilustreze înțelegerea mea despre lucruri. Vă mulțumim că ați comentat acest desen pentru a avansa lucrurile.

https://www.econologie.com/forums/public2/prototype_V001.pdf

Cordialement
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 07/08/06, 09:40

Voi pune o întrebare prostească, kamezian, dar ai aflat despre pompele de berbec?
Avantajul față de soluția pe care o studiați este că este încă mai simplă. Pe de altă parte, pentru a ridica apa, aceasta trebuie mai întâi coborâtă, ceea ce înseamnă că pompa trebuie să fie mai mică decât strecurătoarea ... nu neapărat evident într-o fântână.

Pentru mai multe informații: http://www.onpeutlefaire.com/fichestech ... belier.php
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
kamezian
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 25/07/06, 12:45




de kamezian » 07/08/06, 16:45

Da, știu berbecul hidraulic, dar, după cum spuneți, nu este potrivit pentru o fântână, ci mai degrabă pentru o sursă de suprafață. dar dacă există vreo idee cu presiunea aerului exterior și cu ramul, mă interesează.

mulțumesc
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 07/08/06, 17:30

bonjour,

Există soluții cu adevărat ieftine dacă fântâna nu este foarte adâncă (6 - 8 metri MAX!):
http://www.onpeutlefaire.com/forum/inde ... nd,l%27eau

Dincolo de asta, devine complicat, pentru că nu mai putem „suge” apa, trebuie să o „împingem” din fântână.
Presiunea atmosferică => 10.5 metri apă

Obelix
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 146