Captarea și stocarea CO2 raportul IPCC

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 10/08/06, 13:24

elefantul a scris:C02 astfel stocat, ce facem cu el? bule pentru perrier?



Mâncare pentru plancton .... ar fi bine să mă uit la documentele pe care le-am pus online ... :strigăt:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 10/08/06, 21:08

Targol a scris: se pare că unii sunt de părere că JPP este uneori și de rea-credință pe Iter ...


Ce înseamnă exact asta? Vă rugăm să citați fapte
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 11/08/06, 09:32

Cuicui a scris:
Targol a scris: se pare că unii sunt de părere că JPP este uneori și de rea-credință pe Iter ...


Ce înseamnă exact asta? Vă rugăm să citați fapte


http://forums.futura-sciences.com/thread69150-4.html (a se vedea postarea nr. 63 și următoarele, de exemplu).
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 11/08/06, 09:42

Îmi pare rău, dar găsesc că JPP (în + alte defecte) are o lipsă flagrantă de imparțialitate în general... și asta îl face greșit, chiar dacă reușește să convingă mulți adepți ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 11/08/06, 09:49

Christophe a scris:Îmi pare rău JPP are o lipsă flagrantă de imparțialitate în general... și asta îl face greșit, chiar dacă reușește să convingă mulți adepți ...


Acesta este adesea cazul cu mințile strălucitoare. În virtutea faptului că au dreptate, ei ajung să creadă că este încă cazul și refuză orice critică sau întrebare cu privire la „cuvântul lor sfânt”.

Nu îl cunosc pe acest domn și, datorită cunoștințelor mele limitate de fizică, nu sunt în stare să judec relevanța cuvintelor sale. Ceea ce pot vedea, totuși, este că stilul acestor scrieri (articole, intervenție în firele de discuții) denotă o mare încredere în el și un sentiment de a avea adevărul care, uneori, este puțin supărător.

Acum, poate fi vina extratereștrilor care au pus un model de implant „Am pepenele v3.0” : Mrgreen:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 11/08/06, 09:56

Nu îl cunosc pe acest domn și, datorită cunoștințelor mele limitate de fizică, nu sunt în stare să judec relevanța cuvintelor sale. Ceea ce pot vedea, totuși, este că stilul acestor scrieri (articole, intervenție în firele de discuții) denotă o mare încredere în el și un sentiment de a avea adevărul care, uneori, este puțin supărător.


Corect și iată ideea mea despre personaj:

Citind site-ul său și după câteva schimburi prin e-mail, nu mai avem impresia că JPP este kk1 din frustrat, paranoic, venal, megalomaniac la limită și nesigur (nu își respectă cuvintele) dar acest lucru nu este incompatibil cu o „minte strălucitoare” ...

Iată impresia mea în comparație cu puținele schimburi pe care le-am avut cu el pentru moment ... Și nici măcar nu vorbesc despre cărțile sale despre OZN-uri ...

Oricum toate acestea sunt HS în comparație cu CO2! Deci fie creăm un subiect pe „Mitul JPP”, fie vorbim despre CO2! Mulțumesc :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 11/08/06, 10:12

Targol a scris:Acum, poate fi vina extratereștrilor care au pus un model de implant „Am pepenele v3.0” : Mrgreen:


Hihihi Nici nu am prins Pepenele :) versiunea 3.0 a făcut mușchi ... nu cred că este mai puternică decât atât ... aș prefera să spun „Melon Vista” : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rabbitheran
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 07/08/06, 22:16
Locul de amplasare: Aveyron




de rabbitheran » 19/08/06, 15:40

Aș dori să văd documentul despre sărbătoarea Co2 a ordonatorului

dar prin tot ceea ce plantele stochează ca CO2
nu există nicio modalitate de a folosi carboni sub formă solidă în fibre, de exemplu la ce mă refer :şoc:

nu există un chimist strălucit care să fi găsit o modalitate de a face altceva decât bule în perrrier și hrana pentru plantele de gaz eliberat nu neglijează în admofera noastră :x
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 19/08/06, 18:58

Rabbitheran a scris:dar prin tot ceea ce plantele stochează ca CO2
nu există nicio modalitate de a folosi carboni sub formă solidă în fibre, de exemplu la ce mă refer :şoc:

nu există un chimist strălucit care să fi găsit o modalitate de a face altceva decât bule în perrrier și hrana pentru plantele de gaz eliberat nu neglijează în admofera noastră :x

+1
cu tot ceea ce știm să salvăm și să vindem, de la nisipul Oklahoma la coji de lămâie sau aer conservat de munte, acest lucru este cu adevărat dezamăgitor! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rabbitheran
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 07/08/06, 22:16
Locul de amplasare: Aveyron




de rabbitheran » 19/08/06, 23:55

nu vreau să dau o valoare de piață acestui gaz

ci mai degrabă a căutat o soluție care ar putea fi înțeleasă de oamenii obișnuiți : Evil: care va putea să-și mute fundul mare doar dacă își va interesa să-l construiască case sau orice altceva

pentru că a reechilibrat CO2 la șase picioare sub pământ pentru a găsi un pic de echilibru în ciclul acestui gaz și numai pentru acesta nu poate face acest lucru fără un câștig de conștientizare a masei și un interes pentru această masă :|

Sunt dispus să-l reechilibrez în subteran, dar câțiva economiști sau cei care nu-l vor putea face vor face nimic pentru asta :strigăt:
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 315