Captarea și stocarea CO2 raportul IPCC

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 20/08/06, 09:18

Nu? totuși, dacă s-ar ști cum să-l folosească pentru ceva, de exemplu, într-o reacție chimică pentru a produce un produs nou, ar dobândi automat o anumită valoare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 20/08/06, 17:24

ar trebui să inventăm un copac sintetic capabil să producă mai multe tipuri de carbon (de la diamant la plumb cu creion) care funcționează cu energie solară. Sunt chimic zero și nu știu dacă este posibil și foarte complicat ...

mama natură a inventat clorofilul și nu știu dacă oamenii știu / pot face mai bine

Este adevărat că, dacă am recupera tot carbonul pe care l-am respins peste o sută de ani pe acest pământ, am putea face o mulțime de lucruri cu (avioane, mașini, case) care este quazi indestructibil, deoarece carbonul nu ruginește și se ține bine temperatura și uv

dar dacă industria carbonului crește, nu riscăm să răcim planeta : Cheesy: ...
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 20/08/06, 18:50

da, este dincolo de noi, asta e sigur :|
Încă am observat că o centrală electrică ar consuma cu 10% până la 40% mai mult. ia media, 25%
eficiența turbinelor este deja doar de aproximativ 40%, în cele din urmă am avea o eficiență de 32%, mai puțin încă 10% pentru pierderile din rețea și din transformatoare, adică 22% în cele din urmă ...

linisteste-ma, spune-mi ca ma insel! :şoc:
0 x
airandsuncar
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 30/12/03, 16:31
Locul de amplasare: Agen




de airandsuncar » 15/10/07, 14:48

Philippe Schutt a scris:Nu? totuși, dacă s-ar ști cum să-l folosească pentru ceva, de exemplu, într-o reacție chimică pentru a produce un produs nou, ar dobândi automat o anumită valoare.


Îl folosesc în turbina „POWER CO2” care acționează un alternator.
Am cerut o audiență de 50 de minute pentru a-i explica invenția președintelui nostru, dar acesta este prea ocupat, așa că, potrivit șefului personalului, cererea mea a fost trimisă ministrului ecologiei și dezvoltării durabile, domnul JL. Borloo.
În această dimineață am încercat să-l întreb prin intermediul Franței inter dacă este informat (doar 24 de volți cu amperaj scăzut), dar în nici un caz. În așteptare, planeta se încălzește ...

Ne vedem pentru că sunt încă în viață ...

Jean Claude.
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 290