Consumul unui transformator electric

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 11/08/06, 16:15

bonjour,

Pentru a răspunde diferitelor întrebări:
Transformatorul este calculat la PUTERE nominală.
Deci un transformator gol a consumat, dar nu există o curbă tipică specifică. Este mult prea dependent de construcție.

Lăsarea unui transformator conectat este întotdeauna dăunătoare economiei. Acest lucru este sigur!
Cum ? o ordine de mărime a scării: o zecime din puterea nominală a dispozitivului menționat.
Dar majoritatea dispozitivelor noastre moderne nu mai au transformator!
Ceea ce este și mai rău!
Toate televizoarele, sistemele HI-FI, VCR-urile, DVD-urile, diverse telefoane telefonice, etc. au o sursă de alimentare cu comutare care rămâne aprinsă, uneori chiar dacă dispozitivul este „tăiat”, ștecherul de la rețea trebuie scos la că nu mai există consum.
Există, de asemenea, o ordine de mărime a consumului la "VACUUM" de ordinul câtorva wați de la 3 la 5 pe dispozitiv (consumul de bază al sursei de alimentare decupaj)

Când faci bilanțul unei case „standard”, este cu adevărat edificator.
Două televizoare, un video recorder, un lanț HI-FI, DVD player, telefon fără fir, conexiune BOX de tip „internet”, alarme de rețea, ajungem rapid în jur de 24 de wați 24/XNUMX.

Singura soluție cu adevărat fiabilă este să întrerupeți rețeaua electrică cu un întrerupător fie pe priză, fie pe tabloul electric sau, dacă nu sunteți acasă, o „rachetă” cu mai multe prize.

Obelix
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 11/08/06, 20:27

Destul de funcționat inutil al unui transformator, există soluții, spunem de bază pe care toată lumea le poate implementa dacă ne luăm timpul.
Dar în cazul următor
https://www.econologie.com/forums/campagne-d ... t2115.html


extensibil la multe altele, ar fi frumos să puteți reduce consumul la jumătate mai puțin, nu (dacă este posibil, oricum voi încerca experimentul :D )
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 11/08/06, 23:45

Ei bine, am scotocit puțin în dulapuri și am găsit un transformator din tablă al cărui consum gol nu poate fi citit pe PM230.

Micul experiment este de a înlocui sursa de alimentare a routerului meu modem (marca Linksys).
Sistemul original complet (sursa de alimentare + router) consumă 18.72W
(aveți grijă, totuși, să rețineți că wattmetrul PM230 are doar o precizie de 0.01A, în acest caz sectorul este la 234 Vac, de unde alegerea mea de a vă oferi doar ratingul ridicat de măsuri).

Ansamblul: transformatorul meu + 4 diode pentru rectificare și un codificator de 25v 2200µf pentru filtrare (aceste ultime elemente aparținând sursei de alimentare Linksys pentru a măsura diferența dintre transformatoare.

sursă de alimentare nouă: 11.7W (încă sub 234Vac).

Concluzie, cu un transformator mai potrivit în acest caz specific câștigăm 1W.

Da, nu este mult, dar fluxurile mici fac ca ................... :D

Fișier închis 8) :?:
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 12/08/06, 07:30

bonjour

Bună André
Gourmand este între Guillemets, pune următoarea întrebare
wattmetrul ne oferă ce, ca măsură:
Puterea activă sau activă + reactivă?


Un wattmetru măsoară puterea activă
Un cos rău într-o instalație determină să circule prea mult amperaj și acest amperaj generează pierderi termice în linii și în înfășurări, iar aceste pierderi sunt în wați

Pentru a ști dacă un wattmetru măsoară în mod eficient curentul activ, este suficient ca acesta să măsoare un condensator nepolarizat (15-30 microfarat), în mod normal, dacă trece câțiva amperi sub 220 volți, nu ar trebui să măsoare nimic decât pierderile termice ale liniei sau de conexiune.

Pentru transformatoare, cu cât este mai mare eficiența
Randamentul este calculat la valoarea sa nominală, motiv pentru care randamentul gol este slab.
În mod normal, din motive economice de construit, înfășurarea transformatorului (numărul de ture ale primarului și calculat astfel încât să atragă puțin curent fără sarcină, este necesar să punem mult mai multe ture, astfel încât să nu tragă nimic gol. și, prin urmare, creștem și secundarul), în practică, punem rotația minimă asupra bobinelor și dimensiunea minimă a firului.
acest lucru explică performanța slabă a transformatoarelor mici.
Nu trebuie să uităm rectificarea și regulatoarele de tensiune care urmează transformatorului, acestea având și un consum.
nu este complicat nimic care se încălzește scade eficiența.
I-am explicat ultimului fiului care a crezut că starterul lui este prea slab, atinge toate conexiunile mari ale bateriei, starterului și celei de masă, dacă este fierbinte există o pierdere .. demontat curățat și strâns. .
Când locuiți într-o casă complet încălzită electric, lăsând această căldură să se răspândească în toată casa sau lăsând luminile aprinse nu se schimbă prea mult consumul total, radiatoarele de încălzire funcționează mai puțin timp (cu condiția să fie frig).

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 27/08/06, 14:43

bonjour
Măsurați pe wattmetrul PM230 cu 3 condensatori de 10µf fiecare.

Rezultate: 45w
2.18 Amperi Cos (phi) 0.09 230 Volți

ceea ce matematic pare a fi corect.
dar este bun Cos (phi) măsurat?
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 27/08/06, 17:34

bonjour,
Mi se pare corect ca valoare
atât cos, cât și puterea, care depinde de construcția condensatorilor de izolație, deși 45w este cam mare.
acest avansat dat în volt amperi 500 VA

Acum, tăiați totul în casă și conectați condensatorii, dacă aveți mai mult, este mai bine și numărați rotațiile contra roților, vedeți dacă acest lucru se potrivește cu watt-ul dvs. sau cu VA-ul dvs. (nu a fost cazul). acasă, în ciuda controversei cu specialiștii în hidro, nimic ca măsurarea și vorbirea)

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Castor
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 127
Înregistrare: 06/04/06, 22:15
Locul de amplasare: Franța: IDF




de Castor » 09/10/06, 21:13

Bună dimineața.

Ar fi posibil să aveți caracteristicile tehnice (sau chiar mai bine fișa tehnică) a wattmetrului care a fost utilizat pentru efectuarea măsurătorilor?
0 x
Știința începe cu curiozitate.
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 12/10/06, 22:00

Castor a scris:Bună dimineața.

Ar fi posibil să aveți caracteristicile tehnice (sau chiar mai bine fișa tehnică) a wattmetrului care a fost utilizat pentru efectuarea măsurătorilor?

Hello Beaver (Bună ziua, pollux, la urma urmei, sunteți gemenii mitologici : D)
Acesta este PM230 aflat la vânzare în magazinul ecologic, un wattmetru de consum 8) .
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
Castor
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 127
Înregistrare: 06/04/06, 22:15
Locul de amplasare: Franța: IDF




de Castor » 12/10/06, 23:21

Bună seara.

Pollux, ia o plimbare (glumă la 3F dar nu m-a putut împiedica!)

Da, am găsit documentul în magazinul de economie. Detaliul pe care am vrut să-l știu este că lățimea de bandă, am găsit-o (de la 40 la 70Hz)

Nu sunt sigur că acest lucru permite măsurători scurte pe dispozitive electronice, din cauza armonicilor actuale.
0 x
Știința începe cu curiozitate.
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 14/10/06, 10:42

Castor a scris:Da, am găsit documentul în magazinul de ecologie. Detaliul pe care am vrut să-l știu este că lățimea de bandă, am găsit-o (de la 40 la 70Hz)

Nu sunt sigur că acest lucru permite efectuarea de măsurători corecte pe dispozitivele electronice, din cauza armonicilor actuale.


bonjour,
Vrei să spui că armonicele ar putea distorsiona măsurarea, dar în acest caz măsurarea ar fi mai mare decât în ​​mod normal sau în funcție de caz + sau -?

Dacă măsurăm 2 becuri fluorescente în același timp, consumul în wați și mai mic decât adăugarea măsurătorilor celor 2 becuri
separat (fără cădere de tensiune), același lucru cu un ampermetru :şoc:

Al 2-lea ex. sursa de alimentare (receptorul telecomenzii) al unui obturator cu role consumă 9.12 W (228 V) (în repaus), dacă conectez la consum un transformator mic de alimentare cu energie a unui aparat de joasă tensiune. merge la 6.84 W (228 V) și, desigur, același lucru cu un ampermetru :şoc:

:D Aceasta este problema mea, are cineva o explicație?
Dernière édition alin delnoram 14 / 10 / 06, 11: 10, editate 1 ori.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"

"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 84