Consumul unui transformator electric

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 20/10/06, 23:04

bonjour
Mă întreb dacă vom conecta o lumină în 220vlts într-o casă din America de Nord? Toate luminile sunt standardizate pe 110volts, volumul 220 este pentru încălzire, uscător, rezervor de apă caldă.
În Statele Unite, puterea este 3 faze 440 volți 60hz
În Canada puterea este 3 fazele 550volts 60hz, un alt britanic care nu dorește să facă altfel decât restul lumii, o șansă pe care nu o vom lăsa la stânga ...
(Unul dintre lucrurile frumoase pe care le avem și restul lumii nu le-am dorit sunt șuruburile pentru șurubelnițe pătrată (ROBINSON)
precum și marrettes pentru a face conexiunile electrice între mai multe fișiere.

André
0 x
LUG
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 26/10/06, 14:24
Locul de amplasare: undeva în mijlocul vacilor ... în Normandia

consumatoare de transformatoare




de LUG » 27/10/06, 00:01

Pentru consumuri, este necesar să se ia în considerare impedanța Z în ohmi care nu este măsurată în acest fel, dar care este calculată prin transformări grafice vectoriale (pentru a simplifica

în timpul măsurării, dispozitivele (voltmetrul și ampermetrul se influențează reciproc, ceea ce poate distorsiona măsurătorile după calibrarea voltmetrului etc.

pentru a face un calcul exact, este necesar să readuce fiecare consumator de curent la un generator de thevenin sau norton (pentru a vă permite să documentați

impedanțele pot fi inductive (înfășurarea transformatorului, de exemplu), capacitive (condensatoare), rezistive sau chiar complexe când implică 3 (cazul oscilatoarelor electronice)

este destul de complexă, a făcut parte din antrenamentul tehnicianului meu de electronică, dar nu sunt acolo pentru a face o cursă de curs
0 x
pentru copiii noștri, să aibă un aer pur și o pământ fără deșeuri
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 27/10/06, 01:16

bonjour
este destul de complexă, a făcut parte din antrenamentul tehnicianului meu de electronică, dar nu sunt acolo pentru a face o cursă de curs


Hei da tânăr cu mult timp în urmă că am pus condensatori
pentru a aduce cosul aproape de 1, dar contoarele de aparare nu plătesc reactivul că acesta este capacitiv sau inducator,
Dacă inductivitatea nu este luată în considerare în tariful intern, de ce sparge bomboanele, după mult timp vorbiți cu mulți profesori calificați în domeniul electricității etc .. Mă înșel.
Dar când închid mare interuptor principal și am pus dirctement între faze și un condensator 120 microfarazi bancare neutre contorul se transformă ca jurnalele I, pe 250watts, este că eu știu condensator consome tot el dă tot ceea ce el ia, și dacă vă conectați un motor 1 / 4 Cv și lăsați-l rulați vid său arată consomation este aproape de 400 wați pe metru, (un vid de mână de căldură bobina și cauza lagărele minge și o mică 100w de ventilație internă ar fi mai realist. 50m pune farad în paralel și se uită la consomation lui. Când spun consomation încărcat, nu se măsoară cu ampermetru, în revoluțiile metru roți este de a explica modul în care ceea ce care totalizează (acum sunt într-o casă care are aproape de 35 ani poate fi faptul că contorul meu este désuete ..)

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Castor
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 127
Înregistrare: 06/04/06, 22:15
Locul de amplasare: Franța: IDF




de Castor » 27/10/06, 14:28

Bună dimineața.


un wattmetru precum cel folosit poate face calculul „tensiunii curente X X cos phi”, PM230 de la dragul nostru vânzător de economist dă „cos phi”.
0 x
Știința începe cu curiozitate.
LUG
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 26/10/06, 14:24
Locul de amplasare: undeva în mijlocul vacilor ... în Normandia

utilizarea condensatoarelor




de LUG » 27/10/06, 16:50

De asemenea, am fost un agent tehnic la edf; condensatoarele sunt de asemenea folosite în stațiile de transformare tht, mt, bt

o tehnică mică pentru a explica:
Sucul este produs prin centrală (tensiune foarte ridicată) în kv 440, 220 kv, 750kv transportat prin aeriene foarte mari sau rețele subterane o numită stație sursă poștă sau este evident în 63 kv (în această poziție sunt condensatoare mari și un autotransformator și, de asemenea, ora de sincronizare ore întregi / ore în afara orelor de vârf)

de la această stație o altă rețea mt (sau medie tensiune) în 20 kv care merge la stațiile bt unde se lasă în 380 și 220v în funcție de numărul de faze utilizate deoarece totul este produs în trei faze

condosurile sunt folosite pentru a regulariza și pierderile care devin importante datorită inductanței și rezistivității liniilor

multe explicații cu privire la apartamente, rezistențe, inductoare industriale la volumul 1 al cărții „componente electronice” (ediții etsf)

consumul pe un condo nu este un consum negativ, ci un consum în fază pentru a încerca să explice exemplul) pur și simplu.

dispozitivul măsoară efectiv rezultatul acestor consumări

LUG

Pentru dispozitivele „cheat”, am văzut câteva (mai mult sau mai puțin elaborate, lol), dar EDF își înlocuiește treptat contoarele cu contoare electronice și are un program computerizat pentru a contracara „pirateria”
LUG
0 x
pentru copiii noștri, să aibă un aer pur și o pământ fără deșeuri
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 29/11/06, 18:30

Voi testa performanța acestui transformator:

Imagine

Este un transformator montat pe „neonled” de 60 de leduri.

PM230 oferă consumul 9,32W pentru 235V.

În ieșire:
LED-urile conectate: 12,02V și 233mA este 2,88W
Leds unplugged: 11,77V (ciudat nu?)

Când este gol (nu este conectat), PM230 indică 0.0W.

Voi măsura sarcina curentă nominală 230V și inactiv și calcula o ieșire specifică.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 29/11/06, 18:45

Măsuri privind partea 220V:

- tensiune: 232V
- gol: 7,9mA este 1,83W
- încărcat: 28,2mA este 6,54W

Concluzii:

- PM 9,2W sunt exagerate (dar am văzut deja că, la încărcătură redusă, consumul a fost supraevaluat de PM)
- Eficiența transformatorului: 2,88 / 6,54 = 44%
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Castor
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 127
Înregistrare: 06/04/06, 22:15
Locul de amplasare: Franța: IDF




de Castor » 29/11/06, 20:14

Bună seara.

@Chistophe, mai exact, „jucăria” ta nu este un tranfo, ci o sursă de alimentare cu comutare.

@Lud, într-adevăr, termenul de furnizare a puterii reactive cu condominii poate fi confuz. dar având în vedere că majoritatea receptoarelor sunt inductive, adăugarea unui condo la rețea are ca rezultat o îmbunătățire. de aceea, prin convenție, puterea reactivă pozitivă este capacitivă. Dar aceasta este doar o convenție de „scriere matematică”.

@ toată metoda cea mai bună pentru a nu plăti aceste facturi EDF: taie metru!
0 x
Știința începe cu curiozitate.
snoops38
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 31/03/07, 17:36




de snoops38 » 31/03/07, 18:52

Andre a scris:bonjour
este destul de complexă, a făcut parte din antrenamentul tehnicianului meu de electronică, dar nu sunt acolo pentru a face o cursă de curs


Dar când închid mare interuptor principal și am pus dirctement între faze și un condensator 120 microfarazi bancare neutre contorul se transformă ca jurnalele I, pe 250watts, este că eu știu condensator consome tot el dă tot ceea ce el ia, și dacă vă conectați un motor 1 / 4 Cv și lăsați-l rulați vid său arată consomation este aproape de 400 wați pe metru, (un vid de mână de căldură bobina și cauza lagărele bila și micile sale windillation interne un 100w ar fi mai realist. îl pune pe 50m farad

André


Din câte știu, contoarele EDF, încărcăm curentul în nu puterea, acest lucru având în vedere că cos fi este aproape de 1 (superior 0,86).

În acest caz, compensarea energiei reactive, este de a reduce curentul numit (se spune, de asemenea, ridica cos fi fi) și, prin urmare, reduce factura. Dar, pentru a compensa excesiv este de a crește curentul numit, astfel încât să crească factura.
fii atent, raportul P / S este adesea numit cos fi, este FALSE, este factorul de putere. Și când curentul și tensiunea sunt sinusoidale, factorul de putere este cosul de deplasare a fazelor între u și i, cos fi. dar în zilele noastre, multe dispozitive sunt consumatori non-sinusoizi și, prin urmare, încercarea de a ridica cu un factor de putere cu condensatori este de a degrada chiar mai mult problema.

Un osciloscop este esențial pentru a înțelege ce se observă

A+
Dernière édition alin snoops38 01 / 04 / 07, 11: 02, editate 1 ori.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 01/04/07, 04:59

bonjour

Modul în care eu, funcționează, am măsura amperajul motorului ca am verrifie turnuri ruleta metru, atunci am pus în paralelle condesanteurs pe motor, până când amperajul declin, de obicei, are 30 40% în urma sarcina și vechiul motor cu motor și motorul de turație redusă sunt mai rău .. apoi reverifică rotirile roții.
Pe o masina mare de sudare 60amperes 230volts, condensatoarele sunt chiar mai eficiente.
André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 165